"Co by se asi stalo, kdyby řidiči věděli, že jedno pivo si před cestou mohou legálně dát? Vystavení 'generálního pardonu' policejním prezidentem by nevedlo k ničemu jinému, než ke snížení obav z požití alkoholu před jízdou, a tedy k razantnímu nárůstu počtu řidičů pod vlivem alkoholu," napsal ve svém blogu na Aktuálně.cz bývalý ministr dopravy Petr Bendl.
Reagoval tím na názor sociálnědemokratického poslance Jeronýma Tejce, který se ve sněmovně za ČSSD vyjádřil ve smyslu, že by policejní prezident měl stanovit hranici, od které nepostihovat přítomnost alkoholu jako přestupek.
"Za ODS musím s takovým návrhem vyslovit nesouhlas," napsal Bendl.
Svým textem odstartoval čtenářskou debatu, zda nulová tolerance alkoholu zvyšuje bezpečnost na silnicích a zda přísné posuzování hladiny alkoholu v krvi není, jak píše pravidelná diskutující vystupující pod přezdívkou Tečka, "buzerací řidičů".
"Pokud by to někdo opravdu chtěl řešit, jsou ve vozidlech alkohol testery mezi motorem a startovací skřínkou," píše například diskutující Štěpán.
Do probíhající diskuse moderované editory Aktuálně.cz se můžete zapojit pod níže uvedeným blogem nebo přímo pod tímto článkem.
Blog Petra Bendla: Prolomení nulové tolerance alkoholu za volantem je nebezpečné! |
Svůj text k tématu sepsal také komentátor Aktuálně.cz Jan Lipold. "Povolenou hranici 0,0 promile alkoholu má Česká republika a pak už jen země na východ od jejích hranic. Najdeme mezi nimi státy s letitou historií všemocných (a zkorumpovaných) institucí a tradičně bezmocných, bezvýznamných občanů: Rusko, Bělorusko, Ukrajina, Moldavsko... Ani o zemích s dobře prokrvenou demokracií nemusíme mít iluze - ale minimálně by v nich nedávalo smysl, buzerovat řidiče kvůli malému pivu. I to prohibiční Švédsko má limit 0,2 promile!" upozorňuje.
Komentář Jana Lipolda: Sovětský model po česku: Přísná vrchnost, poslušný lid |