Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
31. 5. 2019 13:10

Obcházejte systém jako já, učí Babiš. Podle Bruselu je ve střetu zájmů

Premiér by měl zpřetrhat všecky vazby k holdingům, prodat firmy, vybrat si, kým bude. Nebo skončit jako premiér. Jiné slušné cesty není.
Premiér Babiš je podle Evropské komise ve střetu zájmů, tak zní její předběžná zpráva. Malér pro Česko.
Premiér Babiš je podle Evropské komise ve střetu zájmů, tak zní její předběžná zpráva. Malér pro Česko. | Foto: ČTK

Stalo se, co jsme věděli, že se stane: premiér Babiš (ANO) je podle Evropské komise (EK) ve střetu zájmů díky trvajícím vazbám na své podniky, jež vložil do svěřenského fondu. Audit čerstvě dostaly české úřady. Dvě starší Babišovy upřímné citace: "Ano. Mám střet zájmů, ale já ho nezneužívám. Já jsem do politiky nechtěl," (březen 2016). A druhá: "Samozřejmě že jsem ve střetu zájmů. To všichni věděli. Já jsem ve střetu zájmů, už když ráno otevřu oči," (duben 2015). Obě citace vyřkl v době, kdy neměl Agrofert a SynBiol ve svěřenských fondech, v nichž figuruje jako tzv. obmyšlený, tedy ten, kdo z nich může mít podle zákona užitek.

Dodejme pro pořádek, že audit není "pravomocný", zatím se podle ministerstva financí "jedná o prozatímní zjištění, závěry a doporučení auditorů EK, která mohou být měněna na základě dalších informací od národních orgánů", jak ČTK sdělil mluvčí MF Michal Žurovec.

Zároveň ovšem (prakticky všichni) víme od chvíle, kdy Babiš vstoupil do vlády, déle než pět let, že on je skutečně v obřím střetu zájmů, ledva procitne, dokonce i když sní. Není to nic nového, a to je na tom zároveň nejhorší, jak se to stalo "normálním", že "on může", že on tady může halekat, jak bojuje proti korupci, protože on už korumpovat nepotřebuje, získal mnohem větší výhodu, má vládu, má finance, má úřad premiéra, má Česko jako svou firmu.

Na tom titánském střetu zájmů je zároveň něco pro většinu lidí těžko představitelného, jde o podnikání, o zakázky, o dotace, o ochranu zemědělských a dalších titánů, kdo z nás to prožívá, zná? Proto je dobré Babišův střet zájmů k něčemu připodobnit, aby byl srozumitelný.

Je to podobné, jako kdyby šéf policie či šéf dopravní policie denně jezdil po Praze sto padesát, ohrožoval lidi svým autem a zároveň říkal: Ano, já jezdím rychle, ale nikoho neohrožuju, nezneužívám toho. - Kdyby se to odehrávalo v "oboru" silničního provozu, každý by tomu rozuměl a odsuzoval by takové chování. V holdingovém podnikání tomu rozumí málokdo, jistě však konkurenti Agrofertu a SynBiolu.

Běžný občan si neumí představit všecky možnosti, kterými premiér může "svým" podnikům přihrávat. Příklad, který uvedly Hospodářské noviny: "Česko se v Bruselu dlouhodobě staví proti návrhům, aby byly u přímých dotací upřednostňovány menší farmy. Babišova vláda nesouhlasila s návrhy, aby se pro velké agrokombináty stanovily dotační limity, ani se snižováním platby podle velikosti podniku. Největší zemědělskou firmou a zároveň největším příjemcem zemědělských dotací v Česku je přitom skupina Agrofert, která podle svého webu obhospodařuje více než 100 tisíc hektarů polí."

Politik na druhou

To je jen zlomek, Agrofert má přímou vazbu na zemědělský výbor sněmovny, který vede bývalý manažer holdingu Jaroslav Faltýnek. Pro Agrofert je klíčový také Státní zemědělský intervenční fond, kde v dozorčí radě sedával Faltýnek (podle EK byl ve střetu zájmů) a vystřídal ho poslanec ANO Josef Kott, který před nástupem do parlamentu pracoval též v Agrofertu. Ano, Babiš je ve střetu zájmů, už když ráno otevře oči, to sedí.

A přece ve volbách získává 21 až 29 procent aktivních voličů, kterým to nevadí, kteří to možná berou jako "trest" pro "politiky", protože "podnikatel Babiš přece není žádnej politik", jak mi nedávno řekl jeden pán při veřejné debatě. To se šéfovi ANO podařilo, u mnoha lidí změnil pohled na věci veřejné, na politiku, "staré politiky" proměnil ve špinavce a sebe v čističe, který si může dovolit všechno, protože to tu čistí. Přitom je v tom špinavém smyslu politikem na druhou.

Co bude dál, pokud Evropská komise Babišův střet zájmů oficiálně potvrdí? Popsala to Babišova ministryně financí Alena Schillerová: "Pokud bude zjištěno porušení rozpočtové kázně, máme tady systém orgánů finanční správy. Ty zahájí řádné daňové řízení a to může vést až k uložení vrácení těchto dotací. Máme nástroje, jak tu částku vymoci zpátky. Vždy se toho práva domůžeme." Přeloženo, Agrofert bude muset peníze vrátit. A zároveň Babiš povede kampaň, že je to kampaň, tedy kampaň, kterou vede už roky.

Ve sněmovně v pátek řekl: "Zase tady máme hysterii Babišem!" a ještě: "Neporušil jsem české ani evropské zákony. Česká republika nebude vracet žádné peníze." (Uvidíme, ale ono přece nejde jen o vracení peněz, jde o celé to nastavení.)

Znovu vypíchněme, jaké riziko Babiš pro Česko představuje: proč by měli lidé dodržovat pravidla, když je nedodržuje premiér? Když si drží absurdní výhodu proti své konkurenci a odmítá ji opustit (mimo to, že může ze svěřenských fondů zisk, sedí v jejich obou radách protektorů, manželka premiéra Monika Babišová)? Proč? Proč se já mám chovat slušně (a dodržování pravidel je slušnost), když to nahoře, na nejvyšším místě neplatí?

Babiš nejenže nejde příkladem, jak by se u premiéra snad slušelo, on je veřejným pravidloborcem, pravidlobořičem, učí lidi, očůrejte to, kde to jde, stejně jako jste to očůrávali, kde to šlo, za bolševika, kdy i já jsem se něco naočůrával (viz spolupráce s StB).

Řešení? Premiér by měl zpřetrhat všecky vazby k holdingům, prodat firmy, vybrat si, kým bude. Nebo skončit jako premiér a člen vlády. Jiné slušné cesty není. Zároveň by jeden čekal, že teď ČSSD chytí příležitost za ocas a ze střetozájmové vlády honem vycouvá.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Robert Šlachta představil své politické hnutí Přísaha

Bývalý ředitel policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta zakládá hnutí Přísaha, se kterým se chce zúčastnit podzimních voleb do Poslanecké sněmovny. Oznámil to ve středu na setkání s médii.

"Chceme a budeme sloužit lidem, občanům naší země, postavíme se čelem k nespravedlnosti a rozkrádání státu. Postavíme se čelem k aktivistickým nesmyslům, které zamořují naši společnost. Postavíme se na stranu lidí, kteří jsou základem naší společnosti," stojí na webových stránkách hnutí.

Své hnutí odmítl charakterizovat jako konverzvativní, liberální, levicové či pravicové. "Moje odpověď je ani jedno. Jsme hnutí spravedlivého středu," řekl. Mimo jiné slíbil například důsledné řešení migrace.

Dalšími zakladateli hnutí jsou taktéž bývalí policisté Tomáš Sochr a Jiří Komárek, právnička Eva Gajdošík a sociální pracovnice Jaroslava Pauchová.  Financovat hnutí plánuje Šlachta z vlastních peněz, společně se Sochrem si vzal půjčku.

Zdroj: Domácí
před 13 minutami

Ruský parlament ratifikoval prodloužení smlouvy o kontrole jaderných zbraní

Ruský parlament ratifikoval prodloužení rusko-americké smlouvy o kontrole jaderných zbraní, na kterém se v úterý dohodla Moskva s Washingtonem.

Zdroj: ČTK
před 16 minutami

Koruna zpevnila pod 26 Kč/EUR, silnější byla naposled před covidem

Česká měna dnes dopoledne posílila pod 26 Kč/EUR, poprvé od doby před vyhlášením nouzového stavu kvůli koronaviru loni v březnu. Vyplývá to z informací na webu Patria Online. Podle analytika Patria Finance Tomáše Vlka může mít vliv na kurz vyjádření guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka o možnosti zvýšení úrokových sazeb.

Podle Vlka se do povědomí investorů postupně dostává předpoklad, že koruna se letos může stát jednou z mála měn, u níž poroste úročení. "Naposledy na možnost zvýšení sazeb upozornil v rozhovoru guvernér Rusnok," doplnil.

Česká měna končila proti euru loňský rok kolem úrovně 26,20 Kč/EUR, oslabila během něj vlivem epidemie koronaviru zhruba o tři procenta. Od počátku letoška ale postupně posiluje.

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

Policie vyšetřuje muže, který hrozil přejetím lidí, pokud se neotevřou restaurace

Kriminalisté navrhli obžalovat dvaašedesátiletého muže z vyhrožování teroristickým trestným činem. V tiskové zprávě to dnes uvedl mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej. Obviněný muž podle policie vyhrožoval na Facebooku, že pokud se neotevřou restaurace a bary, vjede kamionem do lidí podobně jako masová vražedkyně Olga Hepnarová.

"Tato osoba koncem října 2020 umístila pod smyšleným profilem na sociální síť Facebook v souvislosti s vyhlášeným nouzovým stavem výhružku všem policistům a členovi vlády," popsal mluvčí aktuální kauzu.

Ibehej doplnil, že policie muže stíhá na svobodě. Za jeho skutek mu hrozí pět až 15 let vězení. O podání obžaloby rozhodne pražské vrchní státní zastupitelství.

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

V Brazílii sílí kritika prezidenta Bolsonara kvůli jeho postoji k pandemii

Do brazilského parlamentu v úterý dorazil další návrh požadující zahájení procesu odvolání prezidenta Jaira Bolsonara kvůli jeho lehkovážnému přístupu k pandemii covidu-19, celkem jich už parlament dostal na šest desítek. Podle deníku El País sílí i demonstrace proti Bolsonarovi a do ulic vychází už i řada jeho někdejších příznivců. Zatím ale podle místních médií není velmi pravděpodobné, že by brazilský parlament o sesazení hlavy státu začal jednat.

"Ovšem bylo by chybou se domnívat, že podpora skupiny ´centrao´ je dostatečnou ochranou před veřejným míněním," napsal komentář deníku Folha de S.Paulo s odkazem na skupinu politických stran, které podle něj nemají jasně definovaný program a podporují vládu za benefity pro sebe.

Sílící kritiku hlavy státu v posledních týdnech vyvolává podle deníku El País kolaps nemocnic ve městě Manausu, pomalý rozjezd očkování proti covidu-19 i ukončení vyplácení přímých kompenzací za protikoronavirová opatření.

Brazílie dosud zaznamenala na 8,93 milionu nákaz, z toho téměř 62 tisíc za poslední den, a skoro 220 tisíc úmrtí s covidem-19. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy