Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
11. 4. 2017 7:30

Partaje prezidentské volby neumí. Protože je to "neba", dělají neviditelné. Alibismus

ČSSD se nechce "rozptylovat" výběrem mezi prezidentskými kandidáty. Díky za zprávu, volič se bohužel rozptylovat volbou musí.
Foto: Aktuálně.cz

Sedm z devíti kandidátů v minulých volbách prezidenta republiky bylo z nějaké politické strany. "Bez politické příslušnosti" si do příslušné kolonky vyplnili pouze Jan Fischer a Vladimír Franz.

Na to v roce 2018 zapomeňte. Tři čtvrtě roku před prvním kolem to vypadá, že partaje prezidentské volby více-méně odpískaly. Jako by se jich bály. Neumí je zpracovat a zahrnout do svých plánů. Budou to volby nestraníků, solitérních kandidátů.

Minulý týden předvolební taktiku představily ANO a ČSSD. Jsou zdrženlivé, nechce se jim do toho. Obě o nejlepším prezidentovi napřed uspořádají vnitrostranické referendum; ANO zatím neznámo kdy, sociální demokracie v listopadu 2017, měsíc po parlamentních volbách.

Andrej Babiš, nejpopulárnější politik a šéf v průzkumech třicetiprocentního hnutí: "Já určitě žádného kandidáta na prezidenta za nás dávat nebudu. Ze stávajících kandidátů uvidíme, jak to dopadne a co řeknou členové našeho hnutí." Bohuslav Sobotka, premiér vlády země s nejnižší nezaměstnaností v Evropě: ČSSD se rozhodla, že se soustředí na volby do sněmovny a nebude se rozptylovat výběrem mezi prezidentskými kandidáty.

Pravidlo číslo 1: Našlapovat opatrně. Vlastního prezidentského kandidáta nepostaví TOP 09 a skoro jistě ani lidovci a komunisté (oblíbencem voličů KSČM je Miloš Zeman). To nejlepší nakonec: ODS je připravena se svého kandidáta (kterého zatím nemá) vzdát, pokud se ukáže, že by neporazil Zemana; což je pravděpodobnost hraničící s jistotou.

Politické strany se od prezidentských voleb odtahují, jako by se jich netýkaly. Myjí si ruce: Občané, ukažte se. My se přidáme pak. Je to pohodlný a alibistický, na druhou stranu také pragmatický a racionální přístup. Minulé předposlední místo ryzího stranického kandidáta Přemysla Sobotky z ODS bylo mementem. Takhle dopadnout už nechce nikdo.

Sociální demokracie se nebude "rozptylovat". To je půvabný eufemismus. Přeloženo: Nerada by před volbami do sněmovny dráždila potenciální voliče Miloše Zemana, kteří mohou být i jejími voliči. Ani si nechce jít sama sobě po krku, jednou rukou ze zemanovského a druhou z ne-zemanovského křídla. Řešením bude mlčení. Na prezidenta se nás neptejte.

Volič se na rozdíl od politických stran "rozptylovat výběrem" musí. Když se má zúčastnit a zodpovědně rozhodnout, nemůže prohlásit, že ho to "neba".

Takový přístup - což se netýká jen ČSSD - je vůči voličům nefér. Politické strany mají vyložit prezidentské karty na stůl už před parlamentními volbami v říjnu 2017. Volič by měl už u nich vědět, jak se strana, kterou svým hlasem posouvá blíž sněmovně nebo vládě, zachová v lednu 2018 při prezidentských volbách. A po nich. S kterým prezidentským kandidátem by si rozuměla nejlépe a s kterým vůbec.

Když už politické strany volbu prezidenta samy vzdávají, nemohou se tvářit, že ji ignorují. Byly doby, kdy (některé) partaje mluvily takřka do všeho, do všech možných personálií. A teď při personální volbě číslo 1 budou dělat neviditelné?

Situace dobře ukazuje neduživost politických stran. Mají formulovat vize a zájmy společnosti, pokoušet se říkat za jiné "co jsme a kam jdeme". V různé míře v tom opakovaně selhávají. Teď před sebou nevidí dělení moci, nemohou si na ni sáhnout, prezidentské volby "neumí", tak se jich jakoby netýkají. Kandidáty nepostaví, ani o vizi prezidentství se asi dvakrát nepoperou. A až ve finále, kdy už moc bude blíž, přispěchají a zahrají příslušný akord.

To je velmi málo. Prezidentské volby jsou přece zásadní téma státu, politické strany ho musí "hrát", říkat nám, co si o něm myslí, jasně se vyslovit k osobám, které kandidují. Ale nechávají si ho z pohodlnosti a taktických důvodů vyvlastnit.

Strany prezidentské volby "nehrají". Samy nenašly vlastní kvalitní kandidáty, a některé si to navíc nechtějí rozházet s voliči Miloše Zemana a s Milošem Zemanem-kandidátem, případně Milošem Zemanem-prezidentem.

Prezidentské volby dávají zprávu o ztrátě vlivu politických stran. Ta není sama o sobě problém - bohužel tady je řeč o oblasti, ze které by partaje vycouvat rozhodně neměly. Nepřímou volbu prezidenta měly pod palcem úplně, teď je to opačný extrém. Ale volič kvalitní, životné strany se slušnou členskou základnou potřebuje, i když jim se to zrovna nehodí. (Mimo jiné si je taky ze státního rozpočtu platí.)

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Španělský král pověřil premiéra Sáncheze sestavením další vlády

Úřadující španělský premiér a šéf socialistů Pedro Sánchez ve středu po jednání se španělským králem Felipem VI. oznámil, že od panovníka přijímá pověření k pokusu o sestavení nové vlády. Upozornil však, že celý proces pravděpodobně potrvá ještě týdny.

Sánchez uvedl, že od příštího týdne se pokusí získat na svou stranu další politické subjekty ve značně fragmentovaném parlamentu. "Žádná jiná alternativa není možná," zdůraznil socialistický politik. Hlasování o důvěře nové vládě v parlamentu však budou podle Sáncheze pravděpodobně předcházet ještě týdny jednání.

Socialisté (PSOE) zvítězili v listopadových předčasných volbách, ale nepodařilo se jim získat nadpoloviční většinu v parlamentu. Ze 350 poslanců jich mají pouze 120.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

V 88 letech zemřela filozofka Eva Formánková. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77

Ve věku 88 let zemřela filozofka a redaktorka Eva Formánková. V 60. letech stála u vzniku edice Váhy, která se věnovala nemarxistické filozofii. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77. Formánková zemřela v neděli v Praze, poslední rozloučení se uskuteční v pátek od 14:30 na olšanském hřbitově. ČTK o tom dnes informoval její syn Jaroslav Formánek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy