Pavel Kovář | Komentáře
17. 3. 2006 0:00

Pavel Kovář:Kdo opravdu zapálil doutnák?

Korupční aféru v našem fotbale odstartovalo na jaře 2004 zatčení funkcionáře FC Synot a rozhodčích na Vyškovsku. Jak však poté kauza dramaticky rostla, přibývalo jmen a šokujících informací, zůstávala poněkud v pozadí otázka: Kdo k ní dal impuls?

Spekulovalo se: 1. byla to policie, jež si potřebuje napravit pošramocenou pověst. 2. v pozadí jsou silné firmy na loterijním trhu, jimž nevoní dravý nástup nové sázkové kanceláře Synot. Později zaznělo, že vše začalo trestním oznámením na rozhodčího Zejdu.

To měl podat majitel druholigového klubu Dolní Kounice po utkání v Chomutově. Rozhodčí v něm poškodil kounické hráče, proto byly jeho telefonáty z rozhodnutí soudu monitorovány, a ejhle - s korupčníky se roztrhl pytel: stopa vedla k prvoligovému FC Synotu a k dalším rozhodčím i klubům. Fakt, že odhalení podvodů ve fotbale, o nichž se mluví roky, ale vždy chyběly důkazy, vzešlo z druhé ligy, byl zvláštní, ale budiž.

Tajemná role soudce Dufka

V minulých dnech však v médiích zaznělo vcelku nenápadně, že odposlechy nařídil brněnský soudce Dufek, mimochodem jaksi i člen arbitrážní komise Českomoravského fotbalového svazu (ČMFS), ale kvůli něčemu jinému: šlo o nesrovnalosti při dražbě a veřejné soutěži Zdeňka Fily, předsedy druholigových Dolních Kounic. Ale při té příležitosti policisté slyšeli i rozhovory o fotbalové korupci. Poté soudce logicky odposlechy rozšířil. Nicméně tahle verze je na první pohled zásadně jiná, kounická stopa souhlasí.

A ve středu tento týden zazněla u Obvodního soudu pro Prahu 3, kde probíhalo soudní přelíčení s bývalým žižkovským funkcionářem Horníkem, zcela překvapivě jiná nová informace, že stejný soudce Dufek povolil na jaře 2004 část odposlechů na základě policejní informace, že Horník předal rozhodčímu Šedivému na parkovišti ve Štěrboholích úplatek 70 tisíc korun. Vida, zase jiná verze o začátku.

Advokáti obžalovaných v žižkovské kauze se hned chytili faktu, že pan Dufek, coby člen komise ČMFS, může být podjatý, čímž by povolené odposlechy mohly být nelegální. K tomu přidali ještě "povedenější" argumentaci: zákon o korupci se týká veřejného zájmu, a tím fotbal není, protože ten patří do sféry občanského sdružení. Naštěstí pro fotbal však obhájci narazili na žensky nekompromisní soudkyni Markétu Polaneckou.

Dostane ČMFS cenu fair play?

Ale nechme stranou folklór soudní síně a shrňme podstatné: odhalování korupce na jaře 2004 se podle dosud známých informací rozběhlo minimálně po dvou liniích: přes FC Synot a přes Viktorii Žižkov (Horník). Za odposlechy stála v obou případech policie a soudce Dufek, člen komise ČMFS.

Nyní znovu spekulujme o důvodech spuštění aféry. Za prvé může platit v úvodu zmíněná snaha, že si policie chtěla vylepšit image před veřejností. Proč ne. Za druhé se však nabízí verze, byť nanejvýš utopická, a sice - pana Dufka, člena ČMFS, nominovalo do role střelmistra, jenž zapálil doutnák aféry, samo vedení fotbalového svazu. V tichosti a utajeně. Protože už mělo dost rozbujelé korupce a mediálních útoků.

To by byla bomba, za niž by ČMFS slušela mezinárodní cena fair play. Třeba se to příští týden "překvapivě" dozvíme.

 

Právě se děje

Další zprávy