Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
27. 11. 2018 13:15

Ministr Petříček není loutka, pejsek, onuce. Zápaďák v Babišově vládě

Šéfdiplomat Tomáš Petříček se Hamáčkovi povedl. Proč? Jeho zájem je i náš zájem, totiž udržet Česko na Západě. Neučinit z nás jakýsi Eurokrym.
Tomáš Petříček, nový český ministr zahraničí, příjemné překvapení.
Tomáš Petříček, nový český ministr zahraničí, příjemné překvapení. | Foto: DVTV

Příjemné překvapení v české špičkové politice? Zrovna se nehrnou. Příjemné překvapení v české zahraniční politice? Vzácnost. A přece se to občas stane, příjemně překvapuje nový český šéfdiplomat Tomáš Petříček. Ukazuje se, že není "loutkou" a že i z "nounejma", politika neznámého, se může vyklubat muž, který Česko nezrazuje.

Buďme však přesní, pro jedny překvapení příjemné, pro druhé však nepříjemné, vnímají ho zřejmě dokonce jako sebe ohrožení, ohrožení svých plánů. Mezi nepříjemně překvapené patří Miloš Zeman, ale i premiér Babiš.

Petříčkova ministerská geneze: nahradil pro Zemana nepřijatelného Miroslava Pocheho, který ho nepodpořil v prezidentské volbě, tedy se na Hradě navěky odepsal. Petříček byl od začátku popisován jako Pocheho nástroj, pro europoslance totiž pracoval coby poradce. Jako "vada" mohlo Zemanovi připadat, že je Petříček pražský politik a býval členem Mladých sociálních demokratů jako Poche a Hamáček, odtud se znají.

Dost možná byl jmenován právě proto, že ho Zeman a Babiš mylně odhadli jako loutku, jako někoho, kdo je tvárný, poddajný, nebude zlobit, bude vděčný za funkci, nic víc. (Dodejme, že si to ale jistě nemyslel Jan Hamáček, šéf ČSSD; zná ho dlouho, musel vědět, že to není pejsek na řemínku, za což Hamáčkovi patří dík.) Sám jsem pochyboval o tom, že tento neznámý politik bude moci být srovnáván s lidmi jako Edvard Beneš, Jan Masaryk, Jiří Hájek, Jiří Dienstbier st., Josef Zieleniec, Karel Schwarzenberg… ale on se o to snaží, o to je překvapení příjemnější.

Zeman krátce před ministrovým jmenováním prohlásil: "Pan Petříček má poměrně velice slušné kvalifikační zázemí. To je možná pro jeho budoucí dráhu důležitější než jeho vazba na pana Pocheho." V podstatě se trefil, zjevně ovšem nečekal jistou západní urputnost nového šéfa české diplomacie, který v Černínu začal návštěvou Německa. Logicky, pro nás to je a bude klíčová země, ale po všech těch výpadech Zemana a Babiše proti Angele Merkelové to byla pro "zápaďáky" úleva.

Jako ministr zahraniční Petříček slouží měsíc a půl, jmenován byl letos 16. října. Za tu krátkou dobu vidíme jasně: jde o západního diplomata, který to jen nehraje (jako Babiš, jenž klidně odmítne migrační pakt jen proto, že je migrační, i když ta úmluva nabízí mimo jiné ochranu našim lidem pracujícím v zahraničí a je v našem zájmu ji přijmout) a který Západ nehodlá podvracet jako Zeman.

Neučinit z nás Eurokrym

Ukazuje se, že Petříček není něčí nástroj, pejsánek, ani v zahraniční, ani v domácí politice. Před jednáním ČSSD o postoji k nedůvěře vládě pravil, že strana má trvat na Babišově odchodu z vlády do vyšetření kauzy Čapí hnízdo. Zastánce Bruselu vystartoval proti premiérovi, a ten se po něm ruče ohnal: "…někteří členové vlády mě zklamali a byl jsem zaskočený hlavně panem ministrem zahraničních věcí, který říká, že bychom měli odejít z vlády, to nevím, proč říká," nechal se Babiš slyšet v TV Prima.

Rusko posiluje svoje vojenské i námořní síly v oblasti, Putin Ukrajincům nikdy nepromine, že chtějí jít vlastní cestou, vyhovuje mu udržovat konflikt
14:37
Rusko posiluje svoje vojenské i námořní síly v oblasti, Putin Ukrajincům nikdy nepromine, že chtějí jít vlastní cestou, vyhovuje mu udržovat konflikt | Video: DVTV, Martin Veselovský

Petříček je v zahraniční politice srozumitelný. Dva dny po jmenování při akci Asociace pro mezinárodní otázky řekl: "Česká zahraniční politika se musí opírat o hodnoty, ke kterým se hlásíme tedy svoboda, demokracie, lidská práva, právní stát, ale i rovnost příležitostí, solidarita a odpovědnost." Lidská práva Zeman odsunul na vedlejší kolej.

Dále ministr zahraničí řekl: "Naše budoucnost spočívá především v silné, sebevědomé a prosperující Evropské unii. K našemu členství neexistuje reálná alternativa." Opět něco, co Zemanovi nebude vonět. Při čerstvé ruské banditistické akci u Krymu byl Tomáš Petříček opět jasný: toto ne.

Stačí sledovat jeho twitterový účet, není ani zemanovec, ale ani babišovec, který sice stojí o západní uznání, avšak hlavně pro sebe a tehdy, pokud by si snad nerozhněval voliče, které spolu se Zemanem straší migrací.

Petříček není nadšený z přesunu české ambasády v Izraeli z Tel Avivu do Jeruzaléma, což Zeman vehementně podporuje. Proč? Jednak je přítel Izraele (pozitivní), za druhé však vycítil, že přesun do Jeruzaléma poslouží jako taková pletací jehlice, kterou může Brusel píchat do oka (negativní). Zemanovi Petříček začíná vadit a není divu, viz třeba zprávu, že se Česko zapojilo do přezkumu lidských práv v Číně, kde se přece podle prezidenta máme přece učit "stabilizovat společnost".

Vychytralý Zeman oznámil že proti přesunu naší ambasády do Jeruzaléma stojí Poche, zjevně proto, aby z Petříčka udělal jeho nástroj, a pravil: "Nemám rád loutky. Možná je dovedu pochopit, když je to Spejbl a Hurvínek, ale v české politice mi loutky připadají nevhodné." Zjevná narážka na pro něj čím dál nepohodlnějšího šéfdiplomata.

A šup, šest neděl ve službě, už se mluví o Petříčkovu odvolání. Minulý týden prezident sdělil Babišově "svěřenské" MF Dnes, že Babišovi nebude bránit v odvolání jakéhokoliv ministra. Jenomže odstřelit Petříčka není tak snadné, Babiš by znovu ukázal, že nezvládá výběr lidí (musel ho Hamáčkovi odsouhlasit), přišel by o jednoho z opravdu mála "profi" ministrů, a ukázal by také, že je sám loutkou Zemana a že jeho snaha vypadat západně byla a bude jen šmé.

Petříček se, zdá se, povedl. Proč? Jeho zájem je i naším hlavním zájmem, totiž udržet Česko na Západě, neučinit z nás jakýsi Eurokrym.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na severu Minneapolisu někdo střílel na příslušníky národní gardy. Novináři si stěžují na policejní násilí

Na severu amerického Minneapolisu někdo v noci na neděli střílel na dvojici příslušníků národní gardy. Ti na místě hlídkovali v návaznosti na policejní zásah proti 20letému černochovi. 

Incident se odehrál asi osm kilometrů od předměstí Brooklyn Center, kde předchozí neděli policejní kontrola na silnici skončila smrtí Daunteho Wrighta. Na gardisty někdo střílel z projíždějícího vozu krátce po čtvrté hodině ranní (11:00 středoevropského času). Jeden z mužů byl hospitalizován kvůli zranění způsobenému rozbitým sklem, druhý podle vyjádření národní gardy státu Minnesota utrpěl jen "povrchové" rány.

Po nepokojích vyvolaných zásahem proti Wrightovi se o víkendu objevovaly zprávy o agresivním jednání bezpečnostních složek vůči novinářům, kteří protesty pokrývali. Na použití pepřového spreje nebo bezdůvodnou vazbu si stěžovali pracovníci agentury AFP, televize CNN i deníku The New York Times (NYT). Guvernér státu Minnesota Tim Walz v neděli označil zásahy proti novinářům za nepřijatelné.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Střelci z FedEx v Indianapolis vloni zabavili brokovnici, pak si koupil dvě pušky

Mladík, který v noci na pátek zabíjel v areálu kurýrní firmy FedEx v americkém Indianapolisu, si dvě poloautomatické pušky použité při útoku pořídil legálně. Brandon Hole tak učinil několik měsíců poté, co mu byla zabavena brokovnice kvůli obavě jeho matky o jeho duševní zdraví, oznámila podle amerických médií policie. Agentura AP v neděli napsala, že ve státě Indiana platí zákon zavedený ve snaze nákupům zbraní za takovýchto okolností zabránit.

Policie popsala zbraně použité při krveprolití ze čtvrteční noci jako "útočné pušky". Hole, kterému bylo 19 let, s nimi v logistickém centru u letiště v Indianapolisu zabil osm lidí. Následně bývalý zaměstnanec firmy FedEx spáchal sebevraždu.

Zbraň mu byla zabavena na základě státního zákona z roku 2005, který umožňuje úřadům odebírat lidem zbraně v případě signálů ohledně jejich možných sklonů k násilí. Město prověřuje, jestli v tomto případě nedošlo k zanedbání ve vymáhání zbraňového zákona. 

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

V texaském Austinu někdo zastřelil tři lidi, policie pátrá po podezřelém

Policie v texaském Austinu v neděli pátrala po 41letém muži v návaznosti na střelecký incident, při kterém přišly o život tři oběti. Podezřelý byl považován za nebezpečného, panovala obava, že by mohl vzít rukojmího. O událostech informovaly agentury Reuters a AP.

"Zdá se, že jde o izolovanou událost v domácnosti, obyvatelstvu nebezpečí nehrozí," uvedla austinská policie. Její šéf Joseph Chacon ale také vyjádřil obavu, že by hlavní podezřelý "mohl případně vzít rukojmího a sám se někde ukrývat a čekat, než odejdeme". Policie obyvatele vyzývala, aby se vyhýbali oblasti na severozápadě města, kde se střelba odehrála. Lidé z dané oblasti pak neměli vycházet na ulici.

Na místě podle svědků zasahovalo více policejních jednotek a sanitky, uvedla agentura AP. Při střelbě přišli o život dvě ženy latinskoamerického původu a jeden muž tmavé pleti. "Zatím nemáme informace o dalších obětech," uvedly zdravotnické úřady.

Údajný pachatel Stephen Broderick se podle Chacona s oběťmi znal, pozadí incidentu ale policejní velitel dále neosvětlil. Hledaného muže popsal jako černocha nižší postavy. Vyšetřovatelé nevěděli, zda uprchl v automobilu, pracovali ovšem s předpokladem, že je ozbrojený.

Zdroj: ČTK
Další zprávy