Přihořívá, jede kampaň ke komunálním volbám. Vizuální smog, který nás ze všech stran a směrů obklopuje, má často podobné účinky, jako smog oxidační. Dýchací potíže, pálení očí, malátnost a snížení obranyschopnosti organismu - takhle já se přesně cítím, když procházím sociální sítě nebo, nedejbože, ulice Prahy. Denně jsme vystaveni bezduchým a nic neříkajícím heslům, ubohým vtipům a slibům, které vlastně neslibují nic nebo slibují něco strašidelného.
Jedním takovým děsivým vzkazem je plakát z dílny ČSSD Praha 1, na kterém radní Ivan Solil v oficiální bundě Prahy 1 naproti klubu Roxy - podle výrazu tváře důrazně - domlouvá nějakému narušiteli. Pod tím je heslo "Ještě přitvrdíme", a dále menším písmem "v boji proti nočnímu hluku", to vše je doplněné textem "Praha 1 nepatří turistům a opilcům, ale místním". Oči pálí a dech se prudce zrychluje.
Většinu času brada padá nad starostou Oldřichem Lomeckým z TOP 09 (to je ten pán, který nesnáší jízdní kola, ale neudělal nic s takzvanými beer-bikes, a který věří na spiknutí gay komunity), ale Ivan Solil, jeho koaliční partner a radní pro bezpečnost Prahy 1, ho v poslední době značně dohání.
Jeho, zatím posledním, přitvrzením v boji proti hluku byla instalace digitálního měřiče decibelů na plácku mezi ulicemi V Kolkovně, Kozí, Masnou a Dlouhou. Radní tím prý chce transparentně ukázat, v jakých poměrech tam místní žijí. Jestli si myslíte, že zařízení, které dokáže "transparentně" otestovat kapacitu plic a sílu hlasivek, bude na podroušené návštěvníky centra naopak působit jako pouťová atrakce, pak máte pravdu. Důmyslný vynález zaujal i členy facebookové skupiny Motorkáři Cz/Sk: sice zatím trochu mrmlají nad nedokonalou kalibrací přístroje, ale už se těší, až budou závodit, kdo na měřiči "dá víc". Pokud se přístroj osvědčí, bude instalován na jiných místech Prahy 1 - co to znamená "osvědčí", sice radní Solil sice neupřesnil, ale já myslím, že výsledky jsou skvělé už nyní.
Čí je Praha? Naše?
"Praha 1 nepatří turistům a opilcům, ale místním." Nejde si nevzpomenout na slavnou píseň Karla Hašlera, která se otázkou vlastnictví Prahy zabývá a je i po 90 letech od svého vzniku aktuální. Zdá se, že současné vedení by Prahu radši zbouralo, zbouralo hned, než ji někomu dalo. Ale Praha 1 momentálně nepatří místním. Nepatří ani turistům, ani opilcům. Praha 1 patří podvodným směnárnám, majitelům bytů na krátkodobé ubytování, otřesným obchodům se suvenýry a nelegálním výlepům, zlodějským taxikářům, výrobcům trdelníku a typicky českým restauracím, které jsou typicky české asi jako ten trdelník.
Po osmi letech vlády TOP 09 se za tuto stranu na Prahu 1 chystá mj. i úředník Bedřich Rýč, co má "disciplínu v krvi", MUDr. Martin Jan Stránský s blíže nespecifikovaným zvoláním "glanc první republiky", vinárník Karel Novotný, co by rád "novoty jen s mírou" nebo JUDr. Martin Pásek, který "chce naslouchat radostem a steskům svých sousedů."
Já bych zase chtěla centrum, ze kterého nemizí genius loci, ale opuštěné domy. Nechci mrtvolný skanzen z obchodů, ale místo, kde lidé bydlí a kde je živo - ovšem aniž bych se v noci sama bála projít Dlouhou ulicí. Aby se turistické bydlení v centru bralo jako výjimečnost, nikoliv samozřejmost. Aby naopak místní pochopili, že ve středu metropole nebude nikdy ticho jako na periferii. A aby radní věděli, že lukrativní centrum s sebou, kromě práv a výsad, nese i setsakramenstké povinnosti - právní i morální.
Magistrát totiž není jediné místo, které nutně potřebuje změnit přístup. Městská část Praha 1 je hlavním městem hlavního města a na jeho osudu záleží i lidem, kteří mají trvalé bydliště jinde. Přeju hodně štěstí, méně zastrašování, více vkusu a slušných mravů.