Praha má v komunálních volbách výsostné postavení. Jednak je to vlastně kraj, a za druhé byla vždycky jiná. Byla jaksi napřed, jako by táhla zbytek země. Začalo to před pádem bolševika, pokračovalo v listopadu 1989 a vydrželo vlastně až do letošního podzimu. Když Česko za Jiřího Paroubka zoranžovělo, Praha zůstala napravo. Sociální demokracie ji nikdy nevyhrála, natožpak rudoši.
V říjnu 2014 se to změnilo. Praha se přizpůsobila českému světu. Matka měst sklopila hlavu a poslušně vlezla do postele s Andrejem Babišem. Jeho ANO vedené Adrianou Krnáčovou volby do magistrátu hned napoprvé vyhrálo. (Sousloví „vedené Adrianou Krnáčovou“ nesedí. Pražské ANO vedl Babiš. V Praze, stejně jako ve zbytku Česka, kandidoval především Babiš, visel všude. A s ním, jako jakési doplňky ANOstravy, jako poslušné stíny, viseli další PROSTĚkandidáti.)
Přesto můžeme říct, že lídr pražské TOP 09 Tomáš Hudeček docela slušně uspěl. Čelil nečekaně zběsilé kampani, jako by soupeřům vadilo nejen to, že je poněkud nafoukaný a neotrkaný, ale taky to, že je mladý a nový a podle více svědectví nekradl a nekrade. Tím pádem je nebezpečný. Ostatně je nebo byl nebezpečný i skutečnému motoru TOP 09 Miroslavu Kalouskovi. Ti dva si nesedli. Kalousek možná není až tak nespokojený, že Hudeček prohrál, byť jen o jeden mandát.
V pražském magistrátu má ANO 17 křesel, topka 16, Trojkoalice zelení, KDU-ČSL a Starostové-Máte právo 8 mandátů, ODS 8, ČSSD 8, KSČM 4 a Piráti 4 kousky. Není tedy nijak těžké stanovit teoretické koalice.
Kalousek: Babiš loutkou bývalých struktur KGB?
Topka se před volbami i po nich rve s ANO. Nikoli Hudeček, ale oba velcí lídři topky, tedy Miroslav Kalousek a Karel Schwarzenberg. Kalousek těsně po volbách o spolupráci s ANO řekl: „Je to zcela vyloučeno. My nevíme, co hnutí ANO chce kromě toho, že na to dohlédne. Nic jiného jsme se o programu ANO nedozvěděli. Navíc je evidentní, že v hnutí je koncentrace bývalých estébáckých struktur výrazně vyšší, než je průměr v České republice. To slušné demokratické straně zabraňuje uzavřít s ním koalici v hlavním městě.“
Babiš se v Praze může spojit v podstatě s Trojkoalicí a se sociálními demokraty, případně ještě s Piráty. Na šíji tomu spojení bude dýchat topka. Ta může většinu upéct s Trojkoalicí, ODS a Piráty (36 mandátů). Praha bude stejně málo stabilní jako doposud.
Směs bonmotů, útoků a jedna zásadní výhrada – s ex-estébáky spolupracovat nebudeme. Jak známo, šéfkou pražského hnutí ANO je Radmila Kleslová, dříve ČSSD, ještě dříve komunistická rozvědčice („příslušnice SNB v hodnosti podporučíka, zařazená na 23. odbor rozvědky, tedy mezi tzv. nelegály s číslem služebního průkazu 240361“, jak uvádí znalec minulosti Radek Schovánek z Ústavu pro studium totalitních režimů).
Nejen to. Kalousek přitvrdil. Velmi ostře zaútočil přímo na vůdce hnutí Andreje Babiše. Nikdo nedosvědčí, řekl Kalousek po volbách, „že pan předseda Babiš není loutkou v rukou bývalých struktur KGB“. A do třetice předseda topky Karel Schwarzenberg: „Absolutně vylučuji jakékoliv spojení s Babišovým ANO. Dovedu si naopak představit spojení s Trojkoalicí, možná i s ODS. Prozatím to ale nemá smysl rozebírat, teprve uvidíme, jak to celé dopadne.“ – Primátor Tomáš Hudeček může, i kdyby o to náhodou stál, na vyjednávání s ANO zapomenout.
Je to paradox. Lídryně pro Prahu Adriana Krnáčová v letech 2001 – 2007 vedla českou Transparency International. Zřejmě tedy myslí vážně snahu vyhnat z Prahy korupci. Úplně stejné téma měl Hudeček. Zdálo by se tedy logické, kdyby se ty dva subjekty v čistícím úsilí spojily.
Navíc poněkud zkoprnělí voliči nemohli nezaznamenat, že se Babiš po volbách přihlásil k pravici. ANO je prý strana „pravicová se sociálním cítěním“. Bylo by tedy logické, kdyby pravicové ANO spolupracovalo s topkou (ta dvě uskupení by měla těsnou většinu v šedesátipětičlenném pražském zastupitelstvu). Jenže to jsou jen řeči. Ve skutečnosti nejde o programy, nejde o podstatu. Jak známo, ANO v Praze na programu nestálo. Jeho program zněl „prostě to změníme“.
S rozvědčicí Krnáčová kooperovat umí
Jisté je, že Krnáčová se teď bude muset změnit z útočné, agresivní nepolitičky (viz debata v ČT těsně před volbami) v kooperující političku. Ostatně s bývalou estébačkou Radmilou Kleslovou už samozřejmě pilně spolupracuje, takže to jde. Stejně jako se ve spolupracujícího politika dávno změnil Babiš, i když si do komunálních voleb ještě na tělo nakreslil mimikry nepolitika, jež měly voliče uklidnit a nalákat.
Pro pražské občany, kteří si poněkud zlomyslně zaexperimentovali a volili ANO, bude nyní poučné sledovat, jak si vítězka Krnáčová poradí se složením magistrátní koalice. A pak, pokud se skutečně stane primátorkou, s vedením města. V debatě v ČT nevěděla, že firmy zveřejňují své výsledky ve výročních zprávách. Jak si tedy poradí s mamutí vytunelovanou Blankou, šílenou Opencard, s tendry na osvětlení, svoz odpadu, s auty a cyklisty ve městě a s dalšími tunami patálií? Těžko.
Pokud je v Praze nemožné spojení ohně a vody (ANO a TOP 09), pak Babišovi zbývá v podstatě jen spojení s Trojkoalicí a se sociálními demokraty, případně ještě s Piráty. Na šíji tomu skoro vládnímu spojení bude dýchat topka. Ta může většinu upéct s Trojkoalicí, ODS a Piráty (36 mandátů). Tyto varianty zároveň znamenají, že Praha bude stejně málo stabilní jako doposud. - V každém případě od 11. října 2014 platí, že Praha je baštou pravice asi jako Moskva baštou demokracie.