Luděk Navara Luděk Navara | Komentáře
23. 6. 2022 17:18

Přišel čas vyznamenat Mašíny

Skupinu bratří Mašínů, jejíž útěk do Západního Berlína v roce 1953 bývá označován za jeden z největších příběhů studené války, navrhla sněmovna na státní vyznamenání. Dříve to opakovaně zkoušel Senát, nikdy ale neuspěl. Je na čase to změnit. V době, kdy si připomínáme osmdesáté výročí heydrichiády a sledujeme hrdinný ukrajinský boj za svobodu, by se ocenění pro Mašíny stalo velmi výmluvným gestem.
Za svobodou, na Západ! Snímek z divadelní hry Mašíni.
Za svobodou, na Západ! Snímek z divadelní hry Mašíni. | Foto: Divadlo Na Jezerce

Bratři i ti, kdo se k nim přidali, budí od samého počátku kontroverze, protože za jejich odbojem zůstali mrtví. Tři v bývalém Československu, čtyři v někdejším východním Německu, kde je pronásledovaly tisíce ozbrojenců. Někteří z nasazených se přitom během zmatené operace zastřelili mezi sebou.

Pohled čistě dnešníma očima na tehdejší události mnohé vede k obezřetnosti vůči mužům, kteří byli sice nepochybně odvážní, ale zabíjeli. Oni však namítají, že s terorem začal někdo jiný: komunistický režim, který ve velkém vraždil hned poté, co převzal moc. U železné opony, za zdmi věznic; často v místech, do nichž nedohlédlo oko veřejnosti, aby prolitou krev utajil. Lidem bral život také po zmanipulovaných soudních procesech a justiční vraždy pak zakrýval falešnými příběhy.

Skupina, v jejímž čele stáli dva synové hrdiny protinacistického odboje Josefa Mašína staršího, proto neviděla jinou možnost než bojovat za osvobození Československa od smrtonosného sovětského vlivu, kterému u nás dokořán otevírali dveře místní komunisté. Na rozdíl od dob druhé světové války tak stála proti nepříteli, který mluvil stejným, nikoli cizím jazykem.

Aktuální agrese Ruska vůči Ukrajině dnes znovu pomáhá lépe chápat jejich někdejší uvažování i motivaci. Zvláště odboj na Ruskem okupovaných ukrajinských územích pak připomíná, že příběhy boje za svobodu jsou leckdy komplikované a dokážou proti sobě postavit i lidi stejného jazyka či krve. A připomíná také, že svoboda bez boje někdy prostě neexistuje. Což je přesně ten vzkaz, kvůli němuž by právě teď dávalo smysl Mašíny vyznamenat.

Právě tohoto symbolu si ostatně mnozí byli vědomi již dříve. A mezi prvními ti, kteří sami pro svobodu leccos obětovali - česky mluvící exulanti za oceánem, kteří již v roce 2005 oběma bratrům a Milanu Paumerovi udělili Masarykovu cenu Českého a slovenského sdružení v Kanadě. In memoriam pak i třem jejich spolupracovníkům - Zbyňku Janatovi, Václavu Švédovi a Ctiboru Novákovi, které komunisté popravili.

Dalším, kdo Mašíny ocenil, byl pak Mirek Topolánek (ODS), který je za svého pobytu ve Strakově akademii vyznamenal v roce 2008 Plaketou předsedy vlády. V roce 2011 jej následoval i ministr obrany Alexandr Vondra (ODS), když oběma odbojářům udělil resortní Vyznamenání Zlaté lípy.

Kontury nelehké doby

Pohled na Mašíny se v čase začíná měnit. Podobně se ostatně vyvíjelo i vnímání atentátu na Heydricha, jehož osmdesáté výročí jsme si právě připomněli. Operace Anthropoid, za niž nakonec zaplatili životem tisíce civilistů, byla přijímána zpočátku rozporuplně, dnes je však jednoznačně oceňována jako nejvýznamnější čin protinacistického odboje.

Jestli případ bratří Mašínů nakonec nabere totožný směr, se teprve uvidí. Jejich úspěšný útěk do Západního Berlína, kam se dokázali probojovat navzdory masivnímu nasazení východoněmeckých ozbrojených sil, každopádně patří k nejdramatičtějším příkladům protikomunistické rezistence ve střední Evropě.

Z trojice mužů, která úspěšně doběhla až do svobodné části německé metropole (bratři Mašínové a Milan Paumer), už je na živu jen Josef Mašín. Žije ve Spojených státech a do Česka od svého útěku ještě nepřijel. Tvrdí, že jsme se stále tak úplně nevyrovnali s dědictvím rudé totality, a má nejspíš pravdu. Například soud se zodpovědnými představiteli, kteří rozhodovali o stěně smrti u železné opony (včetně bývalého komunistického premiéra Lubomíra Štrougala) neproběhl a velmi pravděpodobně už ani nikdy neproběhne. Na rozdíl třeba od sousedního Německa.

Je to samozřejmě chyba. Oficiální uznání jedněch i odsudek či odsouzení druhých, mají sílu vykreslit kontury nelehké doby, kdy často stáli Češi proti Čechům. A my musíme vědět, že nebylo jedno, kdo byl na které straně.

Mašín: Zabíjení lidí? Udělal bych vše stejně, nikdy jsem nepochyboval, byli jsme v občanské válce (video z 28. března 2018)

Komunismus byl horší než to, co provedli v bývalém Československu nacisti, říká Josef Mašín, člen někdejší odbojové skupiny. | Video: Daniela Drtinová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 40 minutami

Řecko bojuje s lesními požáry, během jediného dne jich vypuklo padesát

V Řecku za posledních 24 hodin vypuklo přes 50 lesních požárů. Informoval o tom v pondělí večer deník Kathimerini. Během dne se podařilo dostat pod kontrolu požár, který vypukl zhruba 50 kilometrů od Atén a vyžádal si evakuaci jedné menší obce. Mimo kontrolu hasičů je požár u města Delfi ve středním Řecku.

Hasiči za posledních 24 hodin zaznamenali vznik 52 lesních požárů, uvedl jejich mluvčí. Ve velké části země, a to včetně regionu kolem Atén, zůstává velmi vysoké riziko vzniku požárů kvůli vysokým teplotám a silnému větru. Do boje s ohněm dnes řečtí hasiči nasadili také letadla a helikoptéry.

S rozsáhlým požárem u města Dilesi v pondělí bojovalo na 100 hasičů a čtyři letadla. Část obyvatel byla kvůli tomu evakuovaná. Podle večerních informací se ale požár podařilo dostat pod kontrolu. Večer pak vypukl požár u města Delfi, který donutil k odchodu například obyvatele jednoho místního kláštera. Zasahuje tam na 50 hasičů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Na západě Uzbekistánu vyšli lidé do ulic, během protestů zemřelo 18 lidí

Osmnáct lidí přišlo o život a nejméně 243 bylo zraněno při protestech, které se o víkendu odehrály v Karakalpatské autonomní republice v Uzbekistánu. Oznámila to dnes místní generální prokuratura. Úřady také zadržely více než 500 účastníků nepokojů. Agentura Reuters označila události posledních dnů za nejhorší násilnosti v této středoasijské zemi za posledních 17 let.

"Během masových nepokojů v Nukusu ve dnech 1. a 2. července zahynulo 18 lidí, různě závažná zranění utrpělo 243 občanů, včetně 38 příslušníků bezpečnostních složek," řekl uzbecké zpravodajské televizi mluvčí generální prokuratury Abror Mamatov. Nukus je správním střediskem autonomní republiky. Mezi mrtvými je 14 civilistů a čtyři členové bezpečnostních složek, uvedla s odvoláním na úřady agentura AP.

Dva exiloví opoziční politici, kteří jsou v kontaktu s lidmi na místě, se domnívají, že skutečný počet obětí je mnohem vyšší. Agentura Reuters poznamenala, že počet mrtvých nebylo možné nezávisle ověřit. Uzbecký server Daryo.uz citoval šéfa karakalpatského ministerstva zdravotnictví, podle kterého jsou nemocnice v Nukusu plné pacientů zraněných při střetech s policií. "Hospitalizovaných byly tisíce, podstupují léčbu," řekl.

Při nepovolených demonstracích a následných nepokojích v Nukusu úřady zadržely 516 lidí. Z nich některé po správním řízení propustily na svobodu, uvedl velitel národní gardy Uzbekistánu Davron Džumanijazov, kterého citovala agentura Interfax. Ta připomněla dřívější prohlášení úřadů, že zadržely skupinu organizátorů nepokojů a obvinily je z pokusu o převzetí moci.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Čeští basketbalisté vyhráli v Litvě 83:72 a jsou v další fázi boje o MS

Čeští basketbalisté porazili v závěrečném kole základní skupiny F v Klajpedě domácí Litvu 83:72 a postoupili do další fáze kvalifikace o mistrovství světa 2023.

Soupeři, který dosud vyhrál všech pět duelů, připravili první porážku a mohou se spolu s ním těšit na další duely s Francií, Černou Horou a Maďarskem. Doplní je ještě Bosna a Hercegovina, která zdolala Bulharsko 76:73. Tomáš Satoranský přispěl k výhře jako nejlepší střelec utkání 21 body.

Češi dokázali proti Litevcům ukončit devítizápasovou šňůru neúspěchu a vyhráli nad nimi poprvé od 27. srpna 2006, kdy v přípravě v Opavě zvítězili 85:79. V soutěžním zápasem je porazili naposledy 21. června 1999 na mistrovství Evropy v Dijonu (78:62).

V kvalifikaci budou Češi pokračovat 24. a 27. srpna, předtím je čekají v Pardubicích a Hamburku přípravné turnaje na zářijový Eurobasket v Praze a případně v Berlíně.

Kvalifikace basketbalistů o postup na mistrovství světa 2023 - skupina F:

Litva - Česko 72:83 (13:23, 32:45, 52:61)

Nejvíce bodů Litvy: Brazdeikis 13, Grigonis 11, Masiulis 10.

Sestava ČR: Satoranský 21, J. Bohačík 9, Balvín 8, Hruban 3, Kříž - Kyzlink 18, Auda 14, Jelínek 10, Peterka, Sehnal.

Fauly: 27:26. Trestné hody: 28/20 - 23/14. Trojky: 8:5. Doskoky: 31:38.

Bosna a Hercegovina - Bulharsko 76:73.

Konečná tabulka:

1. Litva 6 5 1 462:421 11
2. ČR 6 3 3 485:483 9
3. Bosna a Hercegovina 6 3 3 472:486 9
4. Bulharsko 6 1 5 446:475 7

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy