Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
24. 6. 2022 9:45

Příšerný projev Fialy? Nebo geniální? Měli bychom se podívat na sebe a domachrovat

Proč by měl premiér v "projevu k národu" mluvit o kauze Dozimetr či Redl, když chce lidi uklidnit, že je nenechá padnout na dno?
Petr Fiala je akademik, tak pronesl akademický projev.
Petr Fiala je akademik, tak pronesl akademický projev. | Foto: Honza Mudra

Ve středu večer promluvil Petr Fiala v České televizi, Nově, Primě a v Českém rozhlasu. Byl to "mimořádný projev k národu" a premiér sám ho na Twitteru avizoval následovně: "Milí přátelé, chci Vám něco důležitého říct, proto večer vystoupím s mimořádným projevem." Takže projev k národu a k přátelům.

Nechci rozebírat projev sám, ten už je v běhu událostí "starý" a "pasé", zaujaly mne spíš reakce na tu středeční řeč. Reakce politiků, reakce na sociálních sítích, reakce komentátorů, reakce občanů nejrůznějšího druhu. Začnu zeširoka. V jaké situaci se Česko nachází - je běžná? Je výjimečná? Je dobrá, či zlá? Nebo jinak, prožíváme takové časy, tak rozkmitané, napjaté, nebezpečné, že se hodí, aby premiér užil "prezidentský" nástroj a promluvil "k národu"?

Jsem si jist, že bych i na tuto otázku dostal naprosto protichůdné odpovědi. Jedni by zdůraznili "těžko je na Ukrajině, ne u nás", jiní by odporovali "mnoha lidem u nás se žije čím dál hůř", další by měli dojem, že "se přece nic tak strašného neděje, nevtrhla k nám povodeň, nepadají na nás bomby, nevystupujeme z NATO, nehrozí hladomor", tak co má co předseda vlády vystupovat s mimořádným projevem.

Je však jasné, že se u nás mnoha lidem žije hůř, ztratili nebo postupně ztrácejí výhled a jistoty, zdražuje bydlení, jídlo, benzin, všecko, přibývá občanů obávajících se blízké budoucnosti, splácení hypoték, každého nečekaného výdaje.

Do toho máme prezidenta, který už dlouho není prezidentem. Od nejvyššího ústavního činitele bychom za normální situace čekali, že vystoupí a lid ujistí: stát nedopustí, aby ti nejslabší z vás úplně zkrachovali, pomůže vám. - Když nemáme prezidenta, supluje ho premiér. Volí prostředky podle svého přesvědčení, zvolil "projev k národu", mohl to klidně nazvat "projev k občanům", ale to je jedno.

Kdyby udělal tiskovku, to, co chtěl sdělit, by přebily "momentálie", především tedy kauza Dozimetr. A tak si dohodl vystoupení v televizích a veřejném rozhlasu, cesta, kterou se jeho slova nepochybně dostanou k více lidem, než kam by dosáhla z obyčejné tiskové konference. Jeho projev si každý může pustit, vzít si z něj zprávu o uklidnění, přesvědčení, že snad bude s to platit energie, že si může zažádat i o jiné, neplošné, adresné formy pomoci. Dovolím si tvrdit, že na tom není nic špatného, ba naopak, je to na místě.

Po projevu jsme se mohli ujistit, že Fialu samozřejmě neberou levičáci, že ho až nekriticky podporuje ODS, že - kupodivu - neuspokojil opozici, mám na mysli Babišovo ANO. Zaperlil jako vždy ex-multi-ministr Karel Havlíček, který tweetoval: "Včerejší projev premiéra? Vyplašený předseda vlády, který místo vize a jasného plánu nabídl jen výmluvy, svalování viny na ostatní a bezradnost. Ani slovo o mafii, která hýbe Českem. Smutná podívaná to byla." - Je jasné, že pokud nemluví Babiš nebo Schillerová, je to pro Havlíčka blbě.

Vyplašený předseda vlády? Kašle na drahé potraviny? Fakt?

Proč by však měl premiér mluvit o kauze Dozimetr či jinak kauze Redl, když chce lidi uklidnit, že je nenechá padnout na dno? Ale to je detail, podstatná jsou slova "vyplašený předseda vlády". Kdo by nebyl "vyplašený", když se zemí šíří chudoba? Kdo by nebyl vyplašený, když nám Putin a jeho válka neuvěřitelně zdražily energie a když nám hrozí, že nebude plyn? Kdo by nebyl vyplašený, když se jedna světová, atomová velmoc urvala ze řetězu? Kdyby nebyl Fiala "vyplašený", kdyby ho to nezajímalo, bylo by opravdu zle.

Komentátor Hospodářských novin Petr Honzejk napsal, že Fiala nepředvedl "projev k národu, ale akademický referát" a dal mu za něj trojku. O.K., proč ne, k tomu mám dvě poznámky. První, Fiala je profesor, akademik, proč by tedy nemluvil akademicky? Je, kým je, jiný nebude, v premiérském úřadu nemáme ani Topolánka, ani Paroubka, ani Klause či Zemana - naštěstí. Jinak trojka je známka dobrá. Ano, máme politiky tak na trojku a také i mnohem horší.

Pavel Šplíchal v A2larmu napsal, že "drahé potraviny premiérovi ani nestály za zmínku". Zmínil, že "okolní státy ruší nebo snižují daně na potraviny, Německo dokonce kvůli růstu cen zvyšuje minimální mzdu, zatímco v Česku ceny jídla nestojí premiérovi za zmínku". Bylo by fajn, kdyby Česko bylo ekonomicky silné jako Německo, jenomže není. Jen dodám, že to byla řeč o pomoci s energiemi, které se bohužel ještě víc zdraží. A byla to řeč o příčinách stavu, do kterého jsme zabředli. Jistě, dá se jí leccos vyčítat, třeba zamlčená účast ODS na zadlužení státu, na zrušení superhrubé mzdy.

Komentátor Alexandr Mitrofanov napsal na Twitteru: "Moje chápání: projev @P_Fiala byl otevřeným a obsažným shrnutím stavu, kdy je svět a především Evropa na pokraji zkázy, ale vláda je povinna použít dostupné prostředky, aby obyvatelstvo, dokud existuje, nemuselo příliš trpět. Debata o stylu projevu je podle mě tanec na Titaniku."

Souhlasím a pokusím se toto chápání ještě o kousek posunout. Co vlastně od politiků čekáme? Za koho je máme? Jak obrovské nároky na ně klademe? A jak se zároveň, jedním dechem, bojíme těch skutečně výjimečných… Měl by dejme tomu Tomáš Halík šanci, aby byl v Česku zvolen prezidentem? Měl by Václav Havel dnes šanci stát se prezidentem? Chápete, kam mířím, že. Na jednu stranu hledáme někoho mezi světcem, hrdinou a géniem, na druhou stranu si volíme lidi o x řádů níž, při nejlepší vůli docela obyčejné průměry. A jsme vděční, někteří jsme vděční, že neuspěli ti podprůměrní.

Premiérem tu byl před Fialou Andrej Babiš, jehož nesmysly čteme a slyšíme na sítích i jinde dennodenně, jeho "naši lidé" versus uprchlíci, "už žádné zbraně na Ukrajinu", jeho kolovrátek "vláda nic nedělá" a další a další lži a manipulace. Premiér Fiala nic takového neprovozuje, prostě řekl, proč zdražily energie, že je válka a co vláda udělá. Nic víc. Jestli chceme projev "na jedničku s hvězdičkou", musíme si zvolit premiéra, který mluví jako Jan Zlatoústý nebo TGM.

Nebo to zkusím říct jinak - měli bychom se podívat sami na sebe, jací my jsme machři, podívat se, co my děláme, ne co "bychom dělali", a až se uvidíme, měli bychom možná domachrovat. To platí na Havlíčka, na Babiše, na levici, na pravici. Domachrovat a být rádi, že nám aspoň premiér, ten akademik pracující na trojku, nelže.

Hosty jsou komentátor Petr Honzejk, místopředseda ANO Karel Havlíček, golfistka Anna Nicole Kučerová a autorka románu Bílý pramen Klára Teršová. | Video: Daniela Drtinová, Michael Rozsypal
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Řecko bojuje s lesními požáry, během jediného dne jich vypuklo padesát

V Řecku za posledních 24 hodin vypuklo přes 50 lesních požárů. Informoval o tom v pondělí večer deník Kathimerini. Během dne se podařilo dostat pod kontrolu požár, který vypukl zhruba 50 kilometrů od Atén a vyžádal si evakuaci jedné menší obce. Mimo kontrolu hasičů je požár u města Delfi ve středním Řecku.

Hasiči za posledních 24 hodin zaznamenali vznik 52 lesních požárů, uvedl jejich mluvčí. Ve velké části země, a to včetně regionu kolem Atén, zůstává velmi vysoké riziko vzniku požárů kvůli vysokým teplotám a silnému větru. Do boje s ohněm dnes řečtí hasiči nasadili také letadla a helikoptéry.

S rozsáhlým požárem u města Dilesi v pondělí bojovalo na 100 hasičů a čtyři letadla. Část obyvatel byla kvůli tomu evakuovaná. Podle večerních informací se ale požár podařilo dostat pod kontrolu. Večer pak vypukl požár u města Delfi, který donutil k odchodu například obyvatele jednoho místního kláštera. Zasahuje tam na 50 hasičů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 8 hodinami

Na západě Uzbekistánu vyšli lidé do ulic, během protestů zemřelo 18 lidí

Osmnáct lidí přišlo o život a nejméně 243 bylo zraněno při protestech, které se o víkendu odehrály v Karakalpatské autonomní republice v Uzbekistánu. Oznámila to dnes místní generální prokuratura. Úřady také zadržely více než 500 účastníků nepokojů. Agentura Reuters označila události posledních dnů za nejhorší násilnosti v této středoasijské zemi za posledních 17 let.

"Během masových nepokojů v Nukusu ve dnech 1. a 2. července zahynulo 18 lidí, různě závažná zranění utrpělo 243 občanů, včetně 38 příslušníků bezpečnostních složek," řekl uzbecké zpravodajské televizi mluvčí generální prokuratury Abror Mamatov. Nukus je správním střediskem autonomní republiky. Mezi mrtvými je 14 civilistů a čtyři členové bezpečnostních složek, uvedla s odvoláním na úřady agentura AP.

Dva exiloví opoziční politici, kteří jsou v kontaktu s lidmi na místě, se domnívají, že skutečný počet obětí je mnohem vyšší. Agentura Reuters poznamenala, že počet mrtvých nebylo možné nezávisle ověřit. Uzbecký server Daryo.uz citoval šéfa karakalpatského ministerstva zdravotnictví, podle kterého jsou nemocnice v Nukusu plné pacientů zraněných při střetech s policií. "Hospitalizovaných byly tisíce, podstupují léčbu," řekl.

Při nepovolených demonstracích a následných nepokojích v Nukusu úřady zadržely 516 lidí. Z nich některé po správním řízení propustily na svobodu, uvedl velitel národní gardy Uzbekistánu Davron Džumanijazov, kterého citovala agentura Interfax. Ta připomněla dřívější prohlášení úřadů, že zadržely skupinu organizátorů nepokojů a obvinily je z pokusu o převzetí moci.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Čeští basketbalisté vyhráli v Litvě 83:72 a jsou v další fázi boje o MS

Čeští basketbalisté porazili v závěrečném kole základní skupiny F v Klajpedě domácí Litvu 83:72 a postoupili do další fáze kvalifikace o mistrovství světa 2023.

Soupeři, který dosud vyhrál všech pět duelů, připravili první porážku a mohou se spolu s ním těšit na další duely s Francií, Černou Horou a Maďarskem. Doplní je ještě Bosna a Hercegovina, která zdolala Bulharsko 76:73. Tomáš Satoranský přispěl k výhře jako nejlepší střelec utkání 21 body.

Češi dokázali proti Litevcům ukončit devítizápasovou šňůru neúspěchu a vyhráli nad nimi poprvé od 27. srpna 2006, kdy v přípravě v Opavě zvítězili 85:79. V soutěžním zápasem je porazili naposledy 21. června 1999 na mistrovství Evropy v Dijonu (78:62).

V kvalifikaci budou Češi pokračovat 24. a 27. srpna, předtím je čekají v Pardubicích a Hamburku přípravné turnaje na zářijový Eurobasket v Praze a případně v Berlíně.

Kvalifikace basketbalistů o postup na mistrovství světa 2023 - skupina F:

Litva - Česko 72:83 (13:23, 32:45, 52:61)

Nejvíce bodů Litvy: Brazdeikis 13, Grigonis 11, Masiulis 10.

Sestava ČR: Satoranský 21, J. Bohačík 9, Balvín 8, Hruban 3, Kříž - Kyzlink 18, Auda 14, Jelínek 10, Peterka, Sehnal.

Fauly: 27:26. Trestné hody: 28/20 - 23/14. Trojky: 8:5. Doskoky: 31:38.

Bosna a Hercegovina - Bulharsko 76:73.

Konečná tabulka:

1. Litva 6 5 1 462:421 11
2. ČR 6 3 3 485:483 9
3. Bosna a Hercegovina 6 3 3 472:486 9
4. Bulharsko 6 1 5 446:475 7

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy