Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
23. 5. 2022 7:00

Proč Fiala nebojuje za to, aby Zeman zval do Lán i Lipavského

Premiér se v sobotu setkal s prezidentem. Probírali českou zahraniční politiku. A třebaže se schůzky účastnil "expertní tým" Hradu, pozvánku naopak nedostal šéf české diplomacie.
Vtip je v tom, že Zeman už prohrál.
Vtip je v tom, že Zeman už prohrál. | Foto: ČTK

Taková obyčejná zpráva: premiér Petr Fiala (ODS) se v sobotu setkal na zámku v Lánech s prezidentem Milošem Zemanem. Probírali českou zahraniční politiku. Tématem bylo české předsednictví v Evropské unii, jmenování nového guvernéra ČNB Aleše Michla, válka na Ukrajině, energetická bezpečnost a očekávaný vstup Finska a Švédska do NATO.

Obyčejnost té informace bere zasvé, když doplníme, že šlo o setkání v rámci jednání Zemanova expertního týmu, jehož členy jsou kancléř Vratislav Mynář, hlavní Zemanův poradce Martin Nejedlý, ředitel hradní diplomacie Rudolf Jindrák, dosluhující guvernér České národní banky Jiří Rusnok, prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý, bývalá ministryně spravedlnosti Marie Benešová, prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák nebo někdejší odborový předák a bývalý poslanec za ČSSD Jaroslav Zavadil. Jedno lepší jméno než druhé.

Na schůzce, jež se primárně týkala české zahraniční politiky, opět chyběl šéfdiplomat Jan Lipavský (Piráti) a opět na ní naopak zřejmě seděl Martin Nejedlý, tedy člověk úzce napojený na Rusy, něco jako ruský agent na českém Hradě.

Proč se nesmí účastnit Jan Lipavský, víme, Zeman ho nenávidí. Vynasnažil se, aby se nestal ministrem, nakonec prohrál, prohru však zemanovsky a dětsky vzpurně provází ignorací Lipavského. Který si vede velmi dobře; nedávno se jemu a dalším diplomatům podařilo prosadit, aby Česko nahradilo v Radě OSN pro lidská práva Rusko, jež mezinárodní společenství vyloučilo kvůli vraždění civilistů na Ukrajině. Velký úspěch, ale Zeman dělá, že se nestal.

Proč Zeman v týmu nechal Martina Nejedlého? Proč premiéru Fialovi nevadí, že se jednání nesmí zúčastnit Lipavský, že poradcem Zemana zůstal člověk velmi široce, i ve zpravodajské komunitě, považovaný za člověka Moskvy? A můžeme pokračovat, na jednání s premiérem sedí i trestně stíhaný kancléř Mynář, o němž se předpokládá jednak to samé, co o Nejedlém, že má úzké kontakty na Rusy a Číňany, navíc je odpovědný za skartace přísně tajných materiálů, jež Hrad skartovat nesměl atd.

Vlastně je to celé parodie, jíž se premiér víceméně dobrovolně účastní. Sedět po 24. únoru, kdy Putin rozpoutal krvavou válku na Ukrajině, v jedné místnosti s lidmi, kteří zjevně spolupracovali s ruskou ambasádou, ale i s Kremlem - vzpomeňme na cestu Nejedlého do Moskvy v listopadu 2020, kdy se hrálo o účast Rosatomu v dostavbě jaderné elektrárny Dukovany - to vypadá dost šíleně, abnormálně.

Zahradil předčil Okamuru

Pro mnoho lidí to znamená, že se prezident nezměnil, že sice 24. února otočil a prohlásil Putina za válečného zločince, aby si zachránil kůži, aby se nestal velezrádcem, ale zároveň zůstal na Rusech, či na lidech s Rusy spojenými, závislý. - O Zemana však nejde, ten už pracuje ku svému politickému konci, jeho vliv silně zeslábl. Jde o Fialu, proč on se nevzepře? Proč netrvá na přítomnosti Lipavského, proč netrvá na tom, že Nejedlý a Mynář zmizí z Hradu? Nepochybně má dostatek informací od policie i tajných služeb BIS a VZ, aby svůj odmítavý postoj dokázal obhájit.

Co řekl Fiala k nepřítomnosti svého šéfdiplomata Lipavského? Prý s ním i s dalšími ministry, kteří řeší zahraničněpolitické otázky, zastává stejné pozice. Mnoho věcí, které se podle něj v současnosti v zahraničních otázkách řeší, je na úrovni předsedy vlády. "Já jsem samozřejmě schopen reprezentovat vládu i v otázkách zahraniční politiky, tak to má být," sdělil.

To samozřejmě vůbec nevylučuje, aby na Lipavském trval. Víc hlav, víc rozumu, navíc Lipavský nese za zahraniční politiku odpovědnost, jde o jeho resort. Je tedy Fiala zbabělec, když se Zemanovi nepostaví? Někteří to tak vidí, ale zbabělec by opravdu nejel za válečné vřavy do Kyjeva.

Ne, Fiala je taktik, Fialovi prostě Zeman nestojí za to. Porazil ho v souboji o Lipavského a Zeman sám sebe porazil, když před třemi měsíci otočil o 180 stupňů. Premiér ho zjevně považuje za odepsaného politika, se kterým nemá smysl ztrácet energii, vstupovat s ním do absurdních půtek, kterými by na sebe "hlava státu" jen strašně ráda připoutala pozornost.

Navíc má Fiala opravdu hodně napilno. Jak známo, problémů řeší v Česku mnoho a vážných, mezi nimi čelí i Zemanovým zlomyslnostem, k nimž patří také jmenování Michla guvernérem ČNB. Mnohem důležitější je teď starost o uprchlíky, starost o to, kde vezmeme plyn a jaké energie budeme nadále používat, starost o to, jak čelit masivnímu ataku dezinformací a obří inflaci. Plus ještě jeden palčivý, nevyřešený problém, koho Fiala, koho ODS a koalice Spolu podpoří jako svého kandidáta na Hrad. O tohle jde mnohem více než o to, kdo bude sedět na zjevně zbytečné poradě u poraženého Zemana v Lánech.

Fiala má i další starosti, potřebuje udržet nejen sociální, ale taky vládní smír, potřebuje vládnout celé vládní období, jinak nakonec prohraje. Blíží se podzimní komunální a pražské volby, které budou pro kabinet zatěžkávací zkouškou. "Staré" části ODS prudce stoupá sebevědomí, jednak vlivem loňských voleb, jednak momentálních preferencí. Někteří členové ODS se stávají mnohem útočnějšími, jiní se zase obávají, co na ně vyleze.

Jak to nové sebevědomí vypadá v té nejpokleslejší podobě, předvedl minulý pátek europoslanec ODS Jan Zahradil. Jako reakci na tweety komentátora Hospodářských novin Petra Honzejka napsal: "Bakalova mediální mr*ka fights back?" Vskutku výkon hodný zapřisáhlého konzervativce, i Tomio Okamura by mu snad mohl závidět.

Možná toto jsou věci, které dělají Fialovi větší starosti než Zeman lapený do své vlastní sítě. Premiér musí sám bojovat, aby se nechytil do sítí staré, nyní víc a víc sebevědomé odeesky.

Fiala vyjádřil v Kyjevě podporu prezidentovi Zelenskému (video ze 16. března 2022)

Fiala vyjádřil v Kyjevě podporu prezidentovi Zelenskému | Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Řecko bojuje s lesními požáry, během jediného dne jich vypuklo padesát

V Řecku za posledních 24 hodin vypuklo přes 50 lesních požárů. Informoval o tom v pondělí večer deník Kathimerini. Během dne se podařilo dostat pod kontrolu požár, který vypukl zhruba 50 kilometrů od Atén a vyžádal si evakuaci jedné menší obce. Mimo kontrolu hasičů je požár u města Delfi ve středním Řecku.

Hasiči za posledních 24 hodin zaznamenali vznik 52 lesních požárů, uvedl jejich mluvčí. Ve velké části země, a to včetně regionu kolem Atén, zůstává velmi vysoké riziko vzniku požárů kvůli vysokým teplotám a silnému větru. Do boje s ohněm dnes řečtí hasiči nasadili také letadla a helikoptéry.

S rozsáhlým požárem u města Dilesi v pondělí bojovalo na 100 hasičů a čtyři letadla. Část obyvatel byla kvůli tomu evakuovaná. Podle večerních informací se ale požár podařilo dostat pod kontrolu. Večer pak vypukl požár u města Delfi, který donutil k odchodu například obyvatele jednoho místního kláštera. Zasahuje tam na 50 hasičů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Na západě Uzbekistánu vyšli lidé do ulic, během protestů zemřelo 18 lidí

Osmnáct lidí přišlo o život a nejméně 243 bylo zraněno při protestech, které se o víkendu odehrály v Karakalpatské autonomní republice v Uzbekistánu. Oznámila to dnes místní generální prokuratura. Úřady také zadržely více než 500 účastníků nepokojů. Agentura Reuters označila události posledních dnů za nejhorší násilnosti v této středoasijské zemi za posledních 17 let.

"Během masových nepokojů v Nukusu ve dnech 1. a 2. července zahynulo 18 lidí, různě závažná zranění utrpělo 243 občanů, včetně 38 příslušníků bezpečnostních složek," řekl uzbecké zpravodajské televizi mluvčí generální prokuratury Abror Mamatov. Nukus je správním střediskem autonomní republiky. Mezi mrtvými je 14 civilistů a čtyři členové bezpečnostních složek, uvedla s odvoláním na úřady agentura AP.

Dva exiloví opoziční politici, kteří jsou v kontaktu s lidmi na místě, se domnívají, že skutečný počet obětí je mnohem vyšší. Agentura Reuters poznamenala, že počet mrtvých nebylo možné nezávisle ověřit. Uzbecký server Daryo.uz citoval šéfa karakalpatského ministerstva zdravotnictví, podle kterého jsou nemocnice v Nukusu plné pacientů zraněných při střetech s policií. "Hospitalizovaných byly tisíce, podstupují léčbu," řekl.

Při nepovolených demonstracích a následných nepokojích v Nukusu úřady zadržely 516 lidí. Z nich některé po správním řízení propustily na svobodu, uvedl velitel národní gardy Uzbekistánu Davron Džumanijazov, kterého citovala agentura Interfax. Ta připomněla dřívější prohlášení úřadů, že zadržely skupinu organizátorů nepokojů a obvinily je z pokusu o převzetí moci.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Čeští basketbalisté vyhráli v Litvě 83:72 a jsou v další fázi boje o MS

Čeští basketbalisté porazili v závěrečném kole základní skupiny F v Klajpedě domácí Litvu 83:72 a postoupili do další fáze kvalifikace o mistrovství světa 2023.

Soupeři, který dosud vyhrál všech pět duelů, připravili první porážku a mohou se spolu s ním těšit na další duely s Francií, Černou Horou a Maďarskem. Doplní je ještě Bosna a Hercegovina, která zdolala Bulharsko 76:73. Tomáš Satoranský přispěl k výhře jako nejlepší střelec utkání 21 body.

Češi dokázali proti Litevcům ukončit devítizápasovou šňůru neúspěchu a vyhráli nad nimi poprvé od 27. srpna 2006, kdy v přípravě v Opavě zvítězili 85:79. V soutěžním zápasem je porazili naposledy 21. června 1999 na mistrovství Evropy v Dijonu (78:62).

V kvalifikaci budou Češi pokračovat 24. a 27. srpna, předtím je čekají v Pardubicích a Hamburku přípravné turnaje na zářijový Eurobasket v Praze a případně v Berlíně.

Kvalifikace basketbalistů o postup na mistrovství světa 2023 - skupina F:

Litva - Česko 72:83 (13:23, 32:45, 52:61)

Nejvíce bodů Litvy: Brazdeikis 13, Grigonis 11, Masiulis 10.

Sestava ČR: Satoranský 21, J. Bohačík 9, Balvín 8, Hruban 3, Kříž - Kyzlink 18, Auda 14, Jelínek 10, Peterka, Sehnal.

Fauly: 27:26. Trestné hody: 28/20 - 23/14. Trojky: 8:5. Doskoky: 31:38.

Bosna a Hercegovina - Bulharsko 76:73.

Konečná tabulka:

1. Litva 6 5 1 462:421 11
2. ČR 6 3 3 485:483 9
3. Bosna a Hercegovina 6 3 3 472:486 9
4. Bulharsko 6 1 5 446:475 7

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy