Jan Charvát | Komentáře
17. 10. 2017 9:45

Průvodce radikalismem na kandidátkách. Komu je Okamura málo, má na výběr i tak - až moc

Pro koho hraje stříbrný slavík Ortel? Kam se poděl Konvička? A co retroextremista Sládek?
Retroextremista Miroslav Sládek na volební mítinku v roce 1992. Letos opět kandiduje.
Retroextremista Miroslav Sládek na volební mítinku v roce 1992. Letos opět kandiduje. | Foto: ČTK

Před rokem jsem tu psal o krajských volbách a zaměřil jsem se na otázku antiislamismu a antiimigrace jakožto klíčových témat předvolební kampaně. Nyní nás čekají "velké" volby parlamentní a je čas podívat se na tuto otázku znovu. Změnilo se od loňských voleb do krajů něco zásadního?

Dá se říci, že ano, i když přesnější by bylo spíš říci, že se prohloubily trendy, které jsme viděli už loni. Čili stran, které se tímto tématem zabývají, je poměrně hodně, šanci na úspěch má v zásadě jen jedna. A téma islámu a migrace převzala v určité míře většina mainstreamových stran.

Stranou, která byla úspěšná v krajských volbách a která se s největší pravděpodobností dostane i teď do parlamentu, je SPD Tomia Okamury. Okamura se stal známou tváří, ovládá úderná a jednoduchá hesla a využívá strachu, který řada lidí cítí. Protože žádná z dalších stran, která se zaměřuje na problematiku migrace, nemá silnou podporu, získá Okamura nepochybně i řadu voličů, kteří nejsou příznivci jeho strany, ale kteří ho budou volit jako jediného zástupce antiimigrantské scény. Z tohoto důvodu například volbu SPD podporuje docent Konvička, zakladatel druhdy úspěšné skupiny Blok proti islámu, která se ale (nutno dodat, že převážně vlastním přičiněním) kompletně rozložila ještě před loňskými krajskými volbami. Ohrozit pozici SPD by teoreticky mohly informace, které se v poslední době objevují a které naznačují, že Okamura ještě před relativně nedávnou dobou neměl problém ani s imigranty, ani s islámem a že jeho současná profilace je tak motivována ryze populistickými důvody.

Koho by mohli případní nespokojenci volit dál? Zde se nabízí celá plejáda "vynikajících" možností.

V první řadě je možné sáhnout po léty prověřené klasice, kterou představuje Dělnická strana sociální spravedlnosti. Ta kritizovala migraci ještě v době, než se to stalo trendem, na což její představitelé rádi upozorňují. DSSS byla zhruba do roku 2015 vlajkovou lodí české krajní pravice, než ji z tohoto pomyslného trůnu sesadila migrační krize, která vynesla do popředí strany a uskupení ryze antiislamistického charakteru, který DSSS nikdy neměla.

Ostatně, i když se dnes podíváte na její stránky a najdete si například článek nazvaný "Extremismus a extremisté", zjistíte, že v něm autor sice jednou zmiňuje "přičmoudlé imigranty", ale zato hned čtyřikrát upozorňuje na nebezpečí, které představují sionisté. Kdo fandí teoriím o sionistech tahajících za nitky světa, DSSS může být jeho volbou.

Kdo tíhne k extremistickému tradicionalismu, může samozřejmě zvolit zcela původní značku, kterou je SPR-RSČ Miroslava Sládka. Ten si sice své nejslavnější období odbyl už v 90. letech, ale retro je hodně "in" a na devadesátky se často v dobrém vzpomíná, takže není důvod o této volbě neuvažovat. Ani dr. Sládek se nebojí ostrých prohlášení, takže ve svém článku z poloviny září varuje před rozkladem státu jakožto posledním stadiem evropské civilizace a bílé rasy. Proč ne, tohle téma bylo posledních pár desítek let v Evropě trošičku tabu, takže jistá šance na oslovení voličů tu je.

Možnou volbou nových trendů v extremismu je Blok proti islamizaci. Ano, tahle organizace stále existuje (neplést s Blokem proti islámu, ten zanikl a na jeho troskách vznikl Blok proti islamizaci) a do letošních voleb jde jako strana Blok proti islamizaci - Obrana domova. Sama se označuje za stranu, která se "pohybuje kolem politického středu", a největšího zájmu médií dosáhla v poslední době patrně svým předvolebním klipem, za který na ni Česká televize podala trestní oznámení. V klipu skupina lidí v arabském oblečení utíká do budovy označené nápisem "Výdej sociálních dávek" tak vehementně, až podrazí nohy české babičce, která jen bezmocně přihlíží. Klip vyvolal poměrně slušnou reakci na internetu, je ovšem otázka, kolik lidí může přimět k volbě BPI.

Další konkurenci představuje staronová strana s diskutabilním názvem Rozumní. Pod volebním názvem Rozumní - stop migraci a diktátu EU - peníze našim občanům, důchodcům, dětem, zdravotně postiženým… se skrývá koalice několika subjektů, v nichž mají hlavní slovo Rozumní Petra Hanniga. Vedle nich je součástí koalice například Národní demokracie Adama B. Bartoše, který v současné době čelí obžalobě z podněcování nenávisti a hanobení národa, nebo politické hnutí Slušní lidé Zdeňka Pernici přezdívaného Gauny, svého času aktivního člena brněnského chuligánského gangu JKG.

Kromě toho se dá vsadit ještě na hnědého, pardon, černého koně celého závodu, kterým je Řád národa - Vlastenecká unie. "Řád" vznikl transformací strany Lidem a své facebookové stránky získal přejmenováním starších stránek Řádu strážců koruny a meče, což se ukázalo jako velmi šikovný tah, protože tato stránka (původně zaměřená na sdílení motivačních citátů) přitáhla pozornost 275 tisíc lidí. A Řád má ještě jeden tahák - Tomáše Ortela, který ho podporuje.

Jak je vidět, "na výběr" je toho letos víc než dost. Až příliš.

 

Právě se děje

Další zprávy