Vladimir Putin není vítězem války na Ukrajině. Nevěřím tomu, že sedí v kremelské pracovně, pročítá si svodky tajné služby a spokojeně si dělá mlýnek pod deskou masivního stolu z nějakého vzácného dřeva.
Možná se to tak může na první pohled jevit. Vždyť sebral Ukrajině Krym, část východu, asociační dohoda EU s Kyjevem je odložena a Evropská unie se takzvaně zmohla jen na sankce. Nikdo neposlal Ukrajincům zbraně, natož vojáky, zatímco Rusko poslalo separatistům obojí. Tedy jakoby silný a rozhodný Putin versus slabá a váhavá Evropa.
Jenže…
Podívejte se na mapu Ukrajiny. Území, které separatisté s podporou ruských vojáků zabrali a drží, je velmi malé. Není to ani celý Donbas, celá Doněcká a Luhanská oblast.
Povstalci kontrolují jen malinkou část hranice s Ruskem, drtivou většinu mají v rukou Ukrajinci. Kdyby Moskva chtěla zabrat celou východní Ukrajinu a to, čemu říká Novorusko, musel by Putin nasadit tisíce vojáků a nemohl by už tvrdit, že žádná ruská armáda na Ukrajině není.
Ostatně desítky, ne-li stovky ruských výsadkářů na Ukrajině zahynuly. Důvod jejich smrti drží ruská státem cenzurovaná média v tajnosti, ale dříve nebo později tento kostlivec ze skříně na Putina vypadne. Možná zrovna ve chvíli, kdy se mu to bude nejméně hodit.
Dříve nebo později se to provalí, podobně jako se v osmdesátých letech provalily utajované tisíce sovětských obětí v Afghánistánu.
Zabrání Krymu sice většina Rusů tleská, ale Ukrajina se bez něj obejde. Patřil totiž k regionům, na které se z Kyjeva doplácelo.
Ano, válka způsobí Ukrajině hospodářské škody, ale ani Donbas není oblastí, na které by ukrajinská ekonomika stála. Například uhelné doly jsou z velké části ztrátové a dotované.
Ruskojazyčné obyvatelstvo na východní Ukrajině nezaujalo tak jednoznačný promoskevský postoj, jak možná leckdo očekával. V Oděse nebo Charkově byly proruské demonstrace velmi slabé a i v samotném Donbasu zdaleka ne všichni vítají vznik takzvané Doněcké lidové republiky a Luhanské lidové republiky.
Jak jsem se sám přesvědčil na své reportážní cestě v září, v Kramatorsku nebo Slavjansku, které dobyla zpět ukrajinská armáda, jsou lidé, kterým se velmi ulevilo. Tam, kde se bojuje, si přejí hlavně rychlý konec války.
Když jsme u toho: Vzpomínáte si, jak v dubnu všichni hodnotili ukrajinskou armádu jako nepřipravenou, nebojeschopnou, s nízkou morálkou a odmítající se postavit separatistům?
Ukázalo se ale, že přes všechny problémy se podceňovaní Ukrajinci zmohli na odpor. Část území dobyli zpět, a kdyby v srpnu Moskva neposlala do Doněcku a Luhansku profesionální posily, možná by dnes už „lidové republiky“ byly minulostí.
Válka přispěla k většímu sepětí Ukrajinců, k probuzení vlastenectví u těch, kterým to dosud nic moc neříkalo. Rovněž se paradoxně sblížili Ukrajinci ze západu a východu jako nikdy předtím.
Podle nedávného průzkumu je 59 procent Ukrajinců pro integraci do Evropské unie a počet Ukrajinců, kteří odmítají separatismus, nebyl ve východních oblastech o nic menší než v západních (území kontrolované separatisty do průzkumu nebylo zahrnuto).
Putin paradoxně přispěl k překonání rozdělení Ukrajiny na západ a východ jako nikdo před ním, přestože část východu od Ukrajiny odtrhl. Možná divné, ale pravdivé.
Kromě toho rozdmýchal na Ukrajině upřímné nepřátelství k Rusku, jaké se bude překonávat těžce. Asi v žádné jiné zemi teď jsou Rusové tak neoblíbeni jako na Ukrajině.
Zabránit proevropskému směřování Ukrajiny se ruskému vládci rovněž nepodařilo. Asociační dohoda mezi EU a Kyjevem je sice odložena, ale ne zrušena. Za Janukovyče mohl Putin přímo ovlivňovat celou Ukrajinu, ale nyní mu podléhá jen zmiňovaná část Donbasu, pomineme-li Krym.
Kdyby nenutil loni Janukovyče nepodepsat dohodu s EU a naopak přijmout pomoc od Ruska, nebyl by asi žádný Majdan, žádná revoluce. Přitom asociační dohoda neznamenala, že se Kyjev rázem ocitá v takzvané západní sféře vlivu, přestože v Kremlu si to zřejmě mysleli.
Janukovyč by zůstal a s ním i prorusky orientovanými lidmi prošpikované klíčové ukrajinské instituce. Například zpravodajská služba SBU. Dost možná, že by Janukovyč i měl šanci další prezidentské volby vyhrát.
Tlačením na pilu ruský prezident spustil opak toho, co zamýšlel. Obdivovatelé ruského politika se domnívají, jak geniální strategii vymyslel a všechny přechytračil. Ve skutečnosti ukázal, že ani on si na Ukrajině příliš neví rady, podobně jako jiní státníci.
Putin zničil dobrou vůli, kterou vůči němu mohli projevovat někteří představitelé důležitých a rozumných států, jako Německo nebo Francie. Zvláštní, řekněme, citlivý přístup Němců k Rusku je v troskách.
V Evropě sice tu a tam najdeme politiky, kteří se snaží dělat, jako by se nic nestalo. Miloš Zeman nebo Viktor Orbán sice pro Kreml nepochybně jako představitelé dvou států nedaleko od Moskvy svoji cenu mají, ale těžké váhy to přece jenom nejsou.
A ještě jsou tady ty sankce. Rusko nepoloží a jeho politiku skutečně nezmění. Ale přinesou hospodářské problémy a napětí, které se přece jen může proti Putinovi obrátit.
Ruský pomyslný Majdan, pokud bude, bude mít jinou podobu. Vytvořili by ho spíš lidé napadající Putina z extrémně nacionalistických, velkoruských pozic. Pro ně je prezident spíš zrádce, když nebyl na Ukrajině a proti Západu ještě tvrdší a netáhl na Kyjev nebo alespoň na Oděsu.
Svědčí o tom množící se poznámky některých ruských nacionalistů. Například Igora Girkina-Strelkova, který ze začátku organizoval vojenské síly separatistů, ale pak se na příkaz Kremlu vrátil do Moskvy, protože jeho radikalismus neumožňoval žádnou dohodu s Kyjevem.
Tito lidé teď pro Putina možná budou představovat problém. Kritiku za porušování lidských práv či za škrcení demokracie Putin a jeho vláda v pohodě ustojí. Ale výpad z koutu, který je ideologicky ještě více protizápadní, to bude větší problém. Protože tento názor může mít ohlas v ruských bezpečnostních strukturách a vůbec mezi ruskou veřejností.
Putin rozhodně není vítězem na Ukrajině. Alespoň ne do této chvíle.