Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
17. 6. 2021 12:00

Radek Vondráček makal pro lichváře, měl by zmizet z čela sněmovny

Laťka nejvyšších českých politiků, nejvyšších ústavních činitelů, (až na naprosté výjimky, jako je Miloš Vystrčil z ODS) leží neuvěřitelně nízko, hluboko pod zemí.
Učiněné neviňátko Radek Vondráček spolupracoval dříve s lichváři, pak nám ale kázal, že "tou nejvyšší hodnotou je lidskost, nebo chcete-li vzletněji láska k bližnímu".
Učiněné neviňátko Radek Vondráček spolupracoval dříve s lichváři, pak nám ale kázal, že "tou nejvyšší hodnotou je lidskost, nebo chcete-li vzletněji láska k bližnímu". | Foto: Jakub Plíhal

Předseda sněmovny, třetí nejvyšší ústavní činitel v zemi Radek Vondráček, hvězdička hnutí ANO, by měl být příkladem politické čistoty. Logicky, sněmovna má kontrolovat exekutivu, předsedat by jí měl někdo vysoce důvěryhodný. A stejné by to mělo být s místopředsedy. U nás už jsme si zvykli, že mezi zástupci šéfa sněmovny figuruje komunista Vojtěch Falmer Filip a extremista Tomio Okamura, předseda SPD. Děs. Teď se ukázalo, že k nim velmi dobře pasuje i předseda horní komory, domnělý "vzorňák" Radek Vondráček.

Hospodářské noviny popsaly, co muž, jemuž prý spolustraníci v Kroměříži říkají "mladý Masaryk" (TGM snad promine), dělal, než se dal na politiku. Jeho právní kancelář spolupracovala s později odsouzenými kroměřížskými lichváři Miroslavem Kolmanem a Rudolfem Cieslou, kteří vedli společnost CK Finance a podvodnými půjčkami připravovali klienty o majetky.

Radek Vondráček a jeho společník z advokátní kanceláře Tomáš Opatrný (kroměřížský zastupitel za hnutí ANO) Kolmanovi s Cieslou, nyní již odsouzeným podvodníkům, poskytovali právní servis a "také je v mnoha případech zastupovali. Z několika svědectví navíc vyplývá, že vztahy mezi lichváři a jejich advokáty byly přátelské," píší HN. A připomínají: "Jako poslanec se přitom Vondráček svým hlasem podílí na zákonech týkajících se obchodu s chudobou - na exekuční novele nebo insolvenčním zákonu. Dle jeho hlasování, které redakce zanalyzovala, se staví převážně na stranu věřitelů."

Vondráček jakékoli pochybení odmítá. Na otázku HN, zda cítí, že by někdy participoval na obchodu s chudobou, odvětil: "V žádném případě. Já si nemyslím, že bych se jakkoli zapojoval do nějaké takové činnosti, moje kancelář poskytuje právní služby - korektní a všem. Zastupuji různé strany, povinné i oprávněné. To je práce advokáta." Učiněné neviňátko.

Připomeňme jeho letošní novoroční projev, v němž pravil: "Tou nejvyšší hodnotou je lidskost, nebo chcete-li vzletněji láska k bližnímu. Opravdu zkusme mít rádi sousedy, lidi, které jen tak každý den potkáváme, zkusme respektovat a mít rádi i své nepřátele. Nikdy nemůžeme vědět, kdy někoho z nich budeme potřebovat." Lidskost spolupracující s lichváři a podvodníky. Super.

Družba s putinovci v Moskvě

Text HN a příběhy v něm jsou naprosto výmluvné. Vondráček nemá v čele sněmovny co dělat, stal se její ostudou. Nikoli poprvé. V listopadu 2017, v souvislosti s trestním stíháním Babiše řekl, že se zrušením imunity poslanců je nutno počkat, "až budeme mít nezávislou policii a soudy", policejní vyšetřování prý může ohrozit výkon mandátu Andreje Babiše. Mluvil jako předsedův poslušný pejsek.

O rok později, v říjnu 2018 Radek Vondráček zase odletěl do Moskvy, kde se setkal s předsedou Státní dumy Vjačeslavem Volodinem a s předsedkyní Rady federace Valentinou Matvijenkovou. Oba tito Rusové figurují na sankčním seznamu USA i Evropské unie. Ruská média jeho návštěvu u lidí na sankčních seznamech využila, aby ukázala, že EU není jednotná v otázce sankcí a vztahu k Moskvě. 

Časopisu Meždunarodnaja žizň tehdy Vondráček sdělil, že s Matvijenkovou mluvil "otevřeně o problémech a o tom, že je nelze zamlčovat, včetně otázek spojených s Ukrajinou a případem Skripal". Vtipné. S paní ze sankčního seznamu, úzce spojenou s Putinem, otevřeně mluvil o pokusu o vraždu Skripala? V době, kdy v Rusku televize NTV vysílala o tom, že prezident Zeman "čestně přiznal" výrobu jedu novičok v Česku? Už tehdy se Vondráček předvedl jako křivák, který pečuje jen o sebe (spekulovalo se, že by rád po Zemanovi kandidoval na prezidenta a že si chce naklonit Rusy).

Máme krátce před volbami do sněmovny, pro šéfa ANO je Vondráčkův skandál mimořádně nepříjemný. Znovu totiž ukazuje, kdo s Babišem v ANO dokáže vydržet a úzce spolupracovat. Jen lidé typu Dostálové, Havlíčka, Schillerové, Vondráčka. A samozřejmě vládce interiéru ANO Jaroslav Faltýnek. U něj je to ovšem jiné, jeho se Babiš nedovolí zbavit, Faltýnek na něj ví příliš mnoho, a tak přežije i Stoku.

Slušní z ANO zmizeli

Dalo by se říci, že se ANO "tříbí", bohužel však opačným způsobem, tříbí se k horšímu. Slušní, kteří kupodivu Babišovi uvěřili, sedli na lep, odešli. Loni v červnu skončil Petr Vokřál, místopředseda hnutí, tehdy kandidát na hejtmana, bývalý brněnský primátor. Jeho konec urychlil neúspěšný pokus (který Vokřál uskutečnil s brněnským vedením hnutí) zrušit organizace v Židenicích, Černovicích a ve Starém Lískovci. Podle Vokřála byli členové těchto buněk napojeni na lidi z kauzy Stoka, korupčního případu okolo veřejných zakázek na radnici Brno-střed spojených s Jiřím Švachulou. Pro Vokřála byla těžká rána, když předsednictvo ANO v květnu zrušilo rozhodnutí o rozpuštění oněch tří buněk.

Už dříve ANO opustily známé a pro veřejnost důvěryhodné osobnosti jako třeba bývalý rektor Masarykovy univerzity, profesor Jiří Zlatuška, herec a nyní velvyslanec v Izraeli Martin Stropnický, bývalý člen Evropské komise a Evropského parlamentu Pavel Telička (ten dnes patří mezi Babišovy ostré oponenty), bývalý ministr financí a ředitel české pobočky společnosti Microsoft Ivan Pilný (taky kritik Babiše a ANO, který už před čtyřmi roky řekl, že v hnutí se dá těžko mluvit o výměně názorů, on postupně ztrácel iluze a politika podle něj leží ještě hlouběji, než myslel), bývalý ministr spravedlnosti Robert Pelikán (jehož nemohl vystát prezident Zeman, tak musel skončit, a který přiznal, že jeho názory jsou odlišné od směřování hnutí ANO).

Tyto osobnosti zmizely. A nejen ony jsou kritické, kupříkladu eurokomisařka Věra Jourová je dnes taky úplně jinde než Babiš a Zeman. V hnutí ANO pak zbývají politici jako bývalý spolupracovník s kroměřížskými lichváři Vondráček. Pro ANO, tedy pro Babiše, by bylo nejrozumnější, kdyby ihned odstoupil aspoň z čela sněmovny. To se zřejmě nestane. Ostatně proč by to dělal? Jeho šéf je ve střetu zájmů, trestně stíhaný, spojený se Zemanem, laťka nejvyšších českých politiků (až na naprosté výjimky, jako je Miloš Vystrčil z ODS) leží neuvěřitelně nízko, hluboko pod zemí.

Zrušení imunity? Počkáme, až budeme mít nezávislou policii a soudy, Babiš se očistí, říká Vondráček (video DVTV z 30. listopadu 2017)

Babiš si zaslouží být premiér, zrušení imunity jsme z programu vymazali kvůli zkušenostem, za čtyři roky se nestihne očistit, říká Vondráček z ANO | Video:
 

Právě se děje

před 10 minutami

V Žatci projel rychlík návěstidlo stůj, nikomu se nic nestalo

V Žatci na Lounsku projel ve čtvrtek ráno rychlík jedoucí z Mostu do Plzně návěst stůj. Událost se obešla bez zranění, trať byla v době šetření incidentu neprůjezdná, řekl mluvčí Správy železnic Dušan Gavenda. Na incident upozornil server Zdopravy.cz. Mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal uvedl, že škody na drážních vozidlech byly odhadnuty na 20 000 korun.

"Trať v 5:56 projel rychlík přes odjezdové návěstidlo zakazující jízdu ve směru na Podbořany s tím, že se to obešlo bez dalších následků, ale po dobu šetření byl provoz na Podbořany zastavený a od 7:45 je provoz obnoven," řekl Gavenda. Důvod, proč strojvedoucí návěst projel, odborníci vyšetřují.

Bez povolení projel podle Drážní inspekce a ministra dopravy Karla Havlíčka (za ANO) ve středu strojvedoucí expresu z Mnichova úsek u Milavčí na Domažlicku, poté se tam srazily dva vlaky. Mohlo jít o chybu strojvedoucího nebo závadu techniky. Tři lidé zemřeli. Dva z nich jsou čeští strojvůdci vlaků, z toho jeden řídil německý rychlík, v něm cestovali i cizinci. Třetí obětí byla žena, která cestovala v protijedoucím regionálním vlaku. Desítky dalších lidí se zranily, někteří těžce. Materiální škody přesáhnou 100 milionů korun.

Zdroj: ČTK
před 16 minutami

Chebsko postihl otřes o síle 2,9 stupně, byl největší za poslední měsíce

Na Chebsku se ve čtvrtek ráno znovu otřásla země. Otřes měl magnitudo 2,9 a byl za poslední měsíce nejsilnějším otřesem v oblasti, kde se drobná zemětřesení objevují pravidelně. Poslední silnější otřesy se na Chebsku objevily v dubnu, řekla Jana Doubravová z Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR.

Otřes se odehrál těsně po 6:00 středoevropského letního času. Upozornila na něj i mobilní aplikace Seislok, kterou pro informování o zemětřesení vytvořil Geofyzikální ústav. "Síla otřesu byla asi 2,9 stupně, takže se téměř shoduje s tím, co ukázala automatická lokalizace. Otřes byl v hloubce necelých devět kilometrů. Tentokrát se ale vyskytl jižněji, než bývá na Chebsku obvyklé, epicentrum bylo někde v okolí Mlhostova," popsala Doubravová.

Zatímco na Chebsku se objevují převážně takzvané zemětřesné roje, při kterých se napětí v podzemí uvolňuje v podobě série menších otřesů, tentokrát šlo o izolovaný otřes. Neměl ani následné dozvuky v podobě drobnější otřesů, které silný záchvěv obvykle doprovázejí. Jestli šlo skutečně o samostatný otřes nebo začátek dalšího zemětřesného roje, je ale nyní zatím předčasné odhadovat, uvedla Doubravová. Otřes zaznamenali i lidé v okruhu až desítek kilometrů v okolí epicentra. Citliví lidé jej mohli pocítit i na Sokolovsku.

V dubnu se na Chebsku vyskytl zemětřesný roj, ve kterém se objevovaly otřesy také o síle okolo tři stupňů. Při nich lidé slyší a cítí zachvění, ale až na výjimky nevznikají hmotné škody. Mohou ale třeba popraskat staré zdi nebo omítky.

Nejsilnější zemětřesení v posledních několika desítkách let zasáhlo Chebsko v roce 1985. Tehdy otřesy dosahovaly magnituda až 4,6 stupně. Při takové síle už praskaly zdi, padaly komíny nebo se rozbíjelo nádobí. Otřesy tehdy byly cítit intenzivně i desítky kilometrů daleko.

před 26 minutami

Izrael po několika letech podnikl v Libanonu nálety

Izraelské letectvo se ve čtvrtek přihlásilo k prvním náletům v Libanonu za posledních několik let. Cílem přitom byla odpaliště raket. Informuje o tom agentura AFP. Na severní Izrael byly v z Libanonu ve středu odpáleny tři rakety. Útok si nevyžádal oběti.

"Armádní stíhačky cílily na odpaliště a infrastrukturu, z níž byly na Libanon odpáleny za účelem teroru rakety," uvedla izraelská armáda v krátkém prohlášení.

Izraelská armáda pravidelně bombarduje pozice palestinského islamistického hnutí Hamás v Pásmu Gazy a podniká nálety v sousední Sýrii, kde cílí na proíránské milice.

Zdroj: ČTK
Další zprávy