Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
18. 12. 2018 13:00

Řídí nevyhoditelný Mynář Zemana? Vypadá to tak (kauza břehy nádrže v Lánech)

Kancléř Vratislav Mynář dávno nemá na Hradu co pohledávat. A přece je jeho pozice neotřesitelná, byť v příkrém rozporu se Zemanovými proklamacemi.
Kancléř Vratislav Mynář měl na Hradu (i v Lánech) dávno skončit.
Kancléř Vratislav Mynář měl na Hradu (i v Lánech) dávno skončit. | Foto: ČTK

Pražský hrad, sídlo králů, sídlo prezidenta Zemana, sídlo jeho pravé ruky, kancléře zřejmě už navždy bez prověrky na nejtajenější materiály, Vratislava Mynáře. Lány, letní sídlo československých a českých prezidentů. A místo maléru šéfa Lán Miloše Baláka, kterého si Mynář osobně na toto exponované místo vybral a dosadil a kterého stíhá policie.

Server iDnes.cz v pondělí psal o kauze Baláka, tedy o zakázce na zpevnění břehů nádrže v Lánech, jež byla "podle policejních odposlechů od začátku plánovaná jako předražená o desítky milionů. Stíhaný šéf Lán Miloš Balák pak navíc podmínky soutěže podle vyšetřování nechal nastavit samotnou firmu, která ji pak vyhrála."

Web iDnes.cz popisuje detaily, za zakázku Hrad (tedy my) zaplatil stovky milionů firmě Energie, která sice vyhrála výběrovou soutěž, ale zjevně jen proto, že její podmínky stanovila sama, to vše za souhlasu Mynářova manažera Baláka. Podle policie taky sama "dokonce nadiktovala i projekt, podle něhož pak začala budovat" s rezervou desítek milionů.

Dolování státních milionů tím nekončí, jako stavební dozor "Lány bez tendru najaly brněnskou společnost GEOtest. Jejího spolumajitele Martina Teyschla zná dobře kancléř Mynář." Oba zasedají v nadaci, prostřednictvím které podporují školu nedaleko Osvětiman.

Na to vše i další okolnosti policie získala důkazy z odposlechů i díky výpovědím svědků.

Krom toho, že Mynář šéfa Lán Baláka na místo dosadil, angažoval se v kauze i jinak. Tlačil na to, aby poslanci zvedli rozpočet Hradu (tedy i Lán) o desítky milionů korun, proč? Protože je nutné zpevnit hroutící se břehy vodní nádrže Klíčava. Se svým tlakem a se Zemanem v zádech Mynář slavil úspěch, získal navíc desítky milionů.

Tím "legrace" nekončí, Mynář podle iDnes.cz později tlačil na ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO), aby Balákovo trestní stíhání zarazil, měl podat námitku pro porušení zákona k Nejvyššímu soudu. Pelikán to ovšem odmítl, zřejmě dobře tušil, oč v celé kauze jde.

Věděl o tom Zeman?

To není konec: Hrad Balákovi dovolil, aby se hájil za státní peníze, iDnes.cz píše: "Smlouvu na dva tisíce korun za každou odpracovanou hodinu bez výběrového řízení uzavřel Balák za lesní správu minulý rok na podzim s advokátní kanceláři Musalová, Jansta." A dodává, že ti samí právníci dřív pracovali pro některé Balákovy firmy. Poté, co MF Dnes o věci psala, lesní správa dohodu o zastupování ukončila… (U advokátní kanceláře Musalová, Jansta se nejedná se o Miroslava Janstu, Zemanovi blízkého muže.)

Šílené, když to vidíte takto shrnuté. Vyšetřování trvá rok a půl, citlivá kauza, do níž je vlastní aktivitou zatažen kancléř Mynář, tedy i Zeman. Zdá se divné, že se Hrad ihned od Baláka nedistancoval. Ale divné se to jeví do chvíle, kdy si uvědomíte, že si Baláka vybral Mynář. Pak do sebe vše začne zapadat, snaha získat pro Baláka peníze i vytáhnout ho přes Pelikána z bryndy.

Věděl o tom šmé Zeman? Nevíme. Věděl o tom Mynář? Nebo to snad s Balákem plánoval? Nevíme, avšak lobbování za předražený projekt ve sněmovně a tlak na Pelikána ho s věcí přímo a vysoce podezřele spojují. Nepochybně dnes o případu ví prezident, a hleďme, tento bývalý hlasatel zásady "padni, komu padni" mlčí, nevyžene z Hradu Mynáře. Padni, komu padni se u Zemana rozšířilo o "s výjimkou Mynáře a Babiše a Jie Ťien-minga a Nejedlého atd. atd.".

Mynář je ověnčen mnoha kauzami, nejen onou nesplněnou prověrkou na tajné či přísně tajné. Před třemi roky koupil neuvěřitelně levně, za 5,5 milionu korun, vilu v Praze Strašnicích. Od advokáta Víta Širokého, který zastupoval "kmotra" Romana Janouška. Jaká náhoda!

Letos zas vyšlo najevo, že Správa Pražského hradu pronajala kancelářský prostor o rozloze třicet metrů čtverečních spolku Přátelé Miloše Zemana za 5291 korun plus 650 korun za poplatky energií a úklid. Ne někde na sídlišti, nad Starými zámeckými schody. Za hubičku. Spolku předsedá Mynář.

Kancléř sám levně bydlí ve služebním bytě u Pražského hradu a zároveň pronajímá luxusní apartmány ve vlastním zrekonstruovaném domě, který leží na Jánském vršku, od Hradu co by kamenem dohodil. Tlačil na Pelikána, aby vydal hackera Nikulina ne do USA, ale do Ruska. Kauza Liglass atd.

Všecky ty kauzy a kauzičky svědčí o tom, že Mynář nemá na Hradu co pohledávat. A přece je jeho pozice neotřesitelná a v příkrém rozporu se Zemanovými proklamacemi. Pro prezidenta možná není ani tak nepostradatelný, jako spíš nevyhoditelný. Jako by se ho hlava státu zbavit nemohla či nesměla. Jak si to jinak vysvětlit?

Pravda, pro Zemanovy fandy Mynář nepředstavuje problém, oni přece prezidenta obdivují za to, že si dělá, co chce, že úřad "polidštil" jak práce opici, ovšem v tom nejhorším slova smyslu, zvulgarizoval, snížil, už neslouží jako "vzor", nýbrž jako výmluva "dyť voni taky". Mynář a jeho kšefty se stali symbolem Zemana v nejvyšší ústavní funkci. Hrad ne jako místo, kam se vzhlíží, Hrad a Lány jako chlív.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Test nonstop letů mezi New Yorkem a Sydney skončil úspěchem. Rekordní let trval 19 hodin

Rekordní první let mezi New Yorkem a australským městem Sydney bez mezipřistání byl úspěšný. Boeing 787-9 Dreamliner australských aerolinek Qantas v sobotu v 7:42 místního času přistál po 19 hodinách a 16 minutách letu, během něhož urazil vzdálenost 16 200 kilometrů, informoval server CNET. Podle médií se jednalo o nejdelší let s pasažéry na světě. Let mezi New Yorkem a Sydney byl zatím jen testovací a zúčastnila se jej pouze padesátka pozvaných cestujících tvořených převážně zaměstnanci aerolinek a členů posádky. Stroj byl naplněn 101 tisíci kilogramy paliva. Cílem bylo prověřit emoční a fyzický dopad dlouhých letů na lidský organismus.

Qantas plánuje v příštích měsících také přímý let z Londýna do Sydney - ten by měl být ještě o 800 kilometrů delší a potrvá ještě o hodinu déle. Komerční lety by australský letecký dopravce chtěl na těchto extrémně dlouhých trasách nabízet od roku 2022.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Chilský prezident po několikadenních násilných protestech zrušil zvýšení cen jízdného

Sebastián Piňera odvolal zvýšení cen jízdenek na metro poté, co násilné protestní akce v posledních dnech ochromily metropoli Santiago de Chile. V reakci na protesty úřady vyhlásily v hlavním městě zákaz vycházení od 22:00 do 7:00 hodin. Demonstranti v pátek večer zaútočili na několik stanic metra, zapalovali ohně a blokovali dopravu. Nepokoje pokračovaly i v sobotu a demonstranti se při nich střetli s policií, která proti nim použila slzný plyn.

Podle zpravodajského serveru BBC News demonstrace proti zvýšení cen jízdného, které vláda zdůvodnila zdražováním energií a oslabením chilské měny, přerostly v posledních dnech v širší nespokojenost s vysokými životními náklady v hlavním městě. Chile patří mezi nejbohatší a nejstabilnější země Latinské Ameriky, ale bohatství je zde nestejnoměrně rozděleno a stále častěji se ozývá volání po hospodářských reformách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy