V úterý Bezpečnostní informační služba (BIS) zveřejnila výroční zprávu za rok 2016. Patří mezi nejzajímavější státní dokumenty, se kterými se občan může seznámit.
Informace ze zprávy ukazují hluboký rozpor mezi postoji části klíčových českých politiků (prezident, premiér, ministr zahraničí, ministr vnitra atd.), mezi českou zahraniční politikou a hrozbami, jimž Česko čelí.
Ve zprávě bisky najdeme tři oblasti, které ukazují propast mezi realitou a postoji politiků. Jsou to vztahy s Ruskem, Čínou a pohled na migraci.
Z informací kontrarozvědky jasně plyne, že ruské tajné služby usilují o rozvrat prostředí, ve kterém žijeme. Evropskou unii i Česko vnímají jako nepřítele, stejně jako viděl Sovětský svaz během studené války Západ. Zřetelný je též fakt (my však nežijeme v době, kdy fakta mají váhu), že jsou u nás velmi aktivní čínští rozvědčíci a prosazují zde zájmy čínského komunistického režimu.
Třetí oblastí je migrace; politici ve volební kampani uprchlickou krizi využívali k vystrašení občanů (nejen Tomio Okamura, s vinčestrovkou se přidal i Milan Chovanec a další), ze zprávy BIS však plyne, že EU krizi zvládla a Česku nehrozí žádný masivní atak.
Vztahy s Ruskem a Čínou se od strašení migrací liší. U uprchlíků vláda a další politici hrozbu přeceňují, zatímco ve vztazích k Rusku a Číně ji nevnímají, zamlčují.
Miloš Zeman se profiluje jako prokremelský evropský prezident. Poškozuje nás nejen v EU, ale také ve vztazích s USA. Zdá se dnes zřejmé, že se od něj distancuje i prezident Donald Trump, který oficiálním přijetím Zemana nechce doma posilovat dojem, že je jedna ruka s Putinem.
Celkem 500 zpráv BIS
Příklon k nedemokratické a u nás proti našim zájmům špionující Číně je stejně vážný a netýká se jen Zemana, ale i celé plejády dalších politiků od premiéra Sobotky a ministra zahraničí Zaorálka až po předsedu sněmovny Hamáčka.
Biska zveřejňuje jen netajné informace, tedy minimum. Vláda a prezident od civilní tajné služby v roce 2016 dostali "více než 500 dokumentů". (Otázkou je, jak služba filtruje tajné informace, když na Hradě sedí proruský prezident a má k ruce poradce Martina Nejedlého, přímé tykadlo na Rusy.)
Zpráva BIS je obecná (rok od roku obsahuje méně jmen a konkrét, služba s tím v minulosti měla potíže a k naší škodě "ubrala"), a přece se z ní hodně dozvíme.
Viz pasáž hovořící o práci rozvědčíků Moskvy: "Představitelé nevládních entit přímo či nepřímo řízených ruskou mocí a jejími zpravodajskými službami systematicky usilovali o získání podpory českých parlamentních a neparlamentních politických stran a představitelů vrcholných orgánů české státní správy. Někteří čeští občané tak vědomě či nevědomě participovali na zpravodajské agresi cizí moci proti integritě třetího státu."
Všimněme si věty, jež hovoří o "získání podpory českých parlamentních a neparlamentních politických stran". V bezpečnostních kruzích se mluví o tom, že Rusové využívají přímo některé poslance parlamentních stran, padají vysoká čísla (okolo třiceti ve sněmovně, jež skončila). Nelze to ověřit, otázkou je, zda se přesná informace objevila v tajné zprávě, dost možná ji tam BIS z opatrnosti nezařadila, jména se mohla týkat i vládních stran.
Rizika jsou vysoká a tajné služby (týká se to i vojáků) nemají v době, kdy hlava státu vzhlíží k Putinovi a nemalá část dosluhující vlády k Číně, snadnou práci.
Čínští špioni v Česku agresivní
Pár citací ze zprávy: "Oproti roku 2015 však v průběhu roku 2016 vzrostla role a intenzita aktivit ruských zpravodajských služeb na území ČR. V kontextu čínských aktivit se rok 2016 nesl ve znamení růstu intenzity a agresivity vlivových operací a nárůstu činnosti čínské špionáže na území ČR a proti českým zájmům a bezpečnosti."
Dále: "Ruské zpravodajské služby v ČR dlouhodobě disponují kvalitní sítí informačních, přístupových a vlivových kontaktů, kterou dále rozvíjely. Dotčení Češi nepředávají ruské straně utajované informace, ale ve velkém rozsahu jí vyzrazují citlivé interní informace. Byť Rusové získávali informace neutajované, jejich charakter a rozsah způsoboval ČR větší škody než vyzrazení informace utajované."
K tomu BIS cituje V. I. Trubnikova, bývalého ruského špiona, který je prvním náměstkem ruského ministra zahraničí. V červnu 2016 řekl: "Získat utajovaný dokument obsahující přísně tajné informace dnes nic neznamená. Základem je proniknutí do mozků těch, co vedou státy. Zpravodajský důstojník musí dosáhnout úrovně Michelangela. Nejlepší rozvědčík je renesanční člověk. Musí mít v mozku encyklopedii. Aby mohl získat informace - velmi, velmi delikátní informace - nesmí být úzce zaměřeným specialistou."
A na závěr, aby nebylo pochyb, oč jde: "Ruské vlivové a zpravodajské aktivity jsou v prvé řadě ruskou ingerencí do českých vnitřních záležitostí… Ve strategické rovině jsou však vnímány jako součásti ruských hybridních kampaní proti Ukrajině, NATO a EU."
Doby se mění, ruské metody ne. Čínské taky ne. Výroční zpráva BIS je varující především v tom, že popisuje rizika, která prezident i vláda úmyslně zamlčují a nás tím ohrožují. Uvidíme, jestli se to změní, až bude sestavena vláda nová.