Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
25. 5. 2018 13:45

Sestřelení letu MH17: Holandské mlýny melou pomalu, ale jistě ruské lži

Nabízí se otázka: jak může ještě někdo Vladimira Putina a jeho režim po sestřelení letu MH17 obdivovat? Byl to děsivý teroristický čin.
Trosky letounu Boeing 777.
Trosky letounu Boeing 777. | Foto: Reuters

Krok vpřed: ve čtvrtek v nizozemském Bunniku prezentoval výsledky své práce mezinárodní tým vyšetřující pád letadla Boeing 777, při němž zahynulo 298 lidí (let MH17). Stroj se zřítil 17. července 2014 u ukrajinské vesnice Hrabove v Doněcké oblasti na území ovládaném proruskými separatisty, které podporoval a podporuje Kreml.

Čtyři roky čekáme na oficiálně potvrzenou odpověď na otázku, kdo za sestřelení letounu MH17 odpovídá, kdo nese vinu. O verdikt se vede tuhá informační válka, zpočátku se nedalo říct, jak byl Boeing sestřelen, natožpak jestli je vinna Ukrajina, Rusko, či snad dokonce nějaká jiná země.

Ukrajinci i Rusové se bránili, Kreml do éteru vysílal různé zkazky a dezinformace, jako že Boeing sestřelila ukrajinská stíhačka, že raketový systém Buk použili Ukrajinci, separatisté ho prý neměli atd.

Nejvíce obětí bylo z Nizozemska, Nizozemci, vedou vyšetřovací tým. Ten se krok za krokem dostává stále blíž k viníkům a už dnes je jasné, že Boeing nesestřelili Ukrajinci. Tým také zjistil, odkud systém Buk pochází, kudy cestoval, odkud byla smrtící střela vypálena.

Odpalovací zařízení bylo součástí 53. protivzdušné brigády ruských ozbrojených sil. Dle šéfa kriminální služby nizozemské policie Wilberta Paulissena má stálou základnu v Kursku, 120 kilometrů od ukrajinských hranic. Odtud Buk vyjel. "Všechna vozidla v konvoji převážejícím raketu byla součástí ruských ozbrojených sil," řekl Paulissen. Prokurátor Fred Westerbeke sdělil, že raketa byla odpálena u obce Pervomajskyj jižně od města Snižne, již kontrolují separatisté.

Již dřív to potvrdili novináři bellingcat.com, serveru pro občanskou investigaci, který využívá veřejné informační zdroje (Zpráva MH17 - The Open Source Investigation - Two Years Later).

Oficiální vyšetřovací tým zatím nezná jména velitele a obsluhujících ruských vojáků, okruh podezřelých však zužuje. Podle bellingcat.com a ruského nezávislého serveru The Insider operací řídil ruský generál s krycím jménem "Delfín". S vysokou pravděpodobností má jít o generálplukovníka Nikolaje Fjodoroviče Tkačova, hlavního vojenského inspektora ruského Ústředního vojenského okruhu. Podle čerstvých zjištění obou serverů dalším z velitelů, kteří dovezli systém Buk na místo činu, byl generál GRU Oleg Vladimir Ivannikov, který má rád knížky "filosofa" Dugina.

Mezinárodní tým jména zatím nepotvrdil. Již dnes je však jisté, že raketa patřila ruské armádě, byla ruskou armádou na místo dopravena a ruskými vojáky zřejmě vypálena. Nelze si namlouvat, že Buk někdo z ruských kasáren ukradl i s celým konvojem.

Omyl? Záměr?

Původně celá akce vypadala jako strašlivý omyl, jehož se mohli dopustit jak ukrajinští vojáci, tak separatisté. Ten dojem je pryč, Ukrajina nelhala, Rusové opět lhali. Víme s jistotu, že nesou odpovědnost za smrt 298 lidí. Nevíme jistě, zda šlo o omyl, nebo zda MH17 sestřelili úmyslně, aby pošpinili Ukrajinu. Pokud by operaci skutečně vedl ruský penzionovaný generál Tkačov, těžko věřit, že by omylem sestřelil civilní letoun. Na druhou stranu, kdyby Rusové chtěli poškodit Ukrajinu, těžko by následoval takový zmatek. Zřejmě se domnívali, že střílí na ukrajinský dopravní letoun. Počkejme si na oficiální výsledek.

Přímé zapojení Ruska do teroristické akce je podle vyšetřovatelů prokázané, prezident Putin však reagoval takto: "Neměl jsem čas se s tím seznámit, pracoval jsem. Ale stejně se tomu nebudu věnovat. Od začátku říkáme: Chcete vyšetřovat? Jedině s námi!" Odtud plyne: chce mít právo veta na výsledky vyšetřování. Ani stopa studu, lítosti.

Reakce povstalců? Náměstek "ministra obrany" povstalecké lidové republiky v Doněcku Eduard Basurin agentuře DAN řekl, že ze zbytků rakety Buk nelze určit její původ. "Žádná ruská výzbroj, ani baterie Buk, na Donbasu tehdy nebyla a není ani teď," tvrdí. Zpráva mezinárodního týmu je prý provokace. Opět ani stopa lítosti.

Vláda v Haagu oznámila: "Nizozemsko a Austrálie dnes požádaly Rusko, aby zahájilo dialog vedoucí k řešení, které by učinilo zadost enormnímu utrpení a škodám způsobeným sestřelením letu MH17."

Je těžké dopracovat se oficiální cestou k pravdě, když na druhé straně chybí zájem pravdu odhalit, usiluje ji zastřít. (Stejné je to u vyšetřování otravy agenta Skripala a jeho dcery ruským jedem novičokem.) A je skvělé, že vyšetřovatelé pravdu postupně nalézají, odhalují.

Jaká bude reakce českého prezidenta, který u nás usilovně podporuje Rusy? Mlčení? Nebo Zeman převezme ruské lži typu "tak starý Buk bychom dávno vyřadili, máme přísné předpisy na údržbu zbraní", důkazy nedůkazy? Podobně jako u Putina, i u Zemana víme dopředu, jak se zachová. Smutné.

Senátor Tomáš Czernin (TOP 09) ke zprávě vyšetřovatelů tweetoval: "Sestřelení civilního letadla je akt nejvyšší agrese! Co jsme předpokládali, je prokázáno. Jsem právě na Ukrajině. Tady není občanská válka, to je ruská agrese. I my jsme stále ruskou sférou zájmu, Ukrajinci tedy bojují i za nás."

Vražda 298 lidí je aktem nejvyšší agrese. Stejně agresivní je pak matení veřejnosti, zapírání, snaha hodit vinu na Ukrajince, všecky ohavné fake news, jež vyšetřování od začátku provázejí. Zbývá otázka: jak může ještě někdo Putina a jeho režim po sestřelení letu MH17 obdivovat?

 

Právě se děje

před 20 minutami

Robert Šlachta představil své politické hnutí Přísaha

Bývalý ředitel policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta zakládá hnutí Přísaha, se kterým se chce zúčastnit podzimních voleb do Poslanecké sněmovny. Oznámil to ve středu na setkání s médii.

"Chceme a budeme sloužit lidem, občanům naší země, postavíme se čelem k nespravedlnosti a rozkrádání státu. Postavíme se čelem k aktivistickým nesmyslům, které zamořují naši společnost. Postavíme se na stranu lidí, kteří jsou základem naší společnosti," stojí na webových stránkách hnutí.

Své hnutí odmítl charakterizovat jako konverzvativní, liberální, levicové či pravicové. "Moje odpověď je ani jedno. Jsme hnutí spravedlivého středu," řekl. Mimo jiné slíbil například důsledné řešení migrace.

Dalšími zakladateli hnutí jsou taktéž bývalí policisté Tomáš Sochr a Jiří Komárek, právnička Eva Gajdošík a sociální pracovnice Jaroslava Pauchová.  Financovat hnutí plánuje Šlachta z vlastních peněz, společně se Sochrem si vzal půjčku.

Zdroj: Domácí
před 27 minutami

Ruský parlament ratifikoval prodloužení smlouvy o kontrole jaderných zbraní

Ruský parlament ratifikoval prodloužení rusko-americké smlouvy o kontrole jaderných zbraní, na kterém se v úterý dohodla Moskva s Washingtonem.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Koruna zpevnila pod 26 Kč/EUR, silnější byla naposled před covidem

Česká měna dnes dopoledne posílila pod 26 Kč/EUR, poprvé od doby před vyhlášením nouzového stavu kvůli koronaviru loni v březnu. Vyplývá to z informací na webu Patria Online. Podle analytika Patria Finance Tomáše Vlka může mít vliv na kurz vyjádření guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka o možnosti zvýšení úrokových sazeb.

Podle Vlka se do povědomí investorů postupně dostává předpoklad, že koruna se letos může stát jednou z mála měn, u níž poroste úročení. "Naposledy na možnost zvýšení sazeb upozornil v rozhovoru guvernér Rusnok," doplnil.

Česká měna končila proti euru loňský rok kolem úrovně 26,20 Kč/EUR, oslabila během něj vlivem epidemie koronaviru zhruba o tři procenta. Od počátku letoška ale postupně posiluje.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Policie vyšetřuje muže, který hrozil přejetím lidí, pokud se neotevřou restaurace

Kriminalisté navrhli obžalovat dvaašedesátiletého muže z vyhrožování teroristickým trestným činem. V tiskové zprávě to dnes uvedl mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej. Obviněný muž podle policie vyhrožoval na Facebooku, že pokud se neotevřou restaurace a bary, vjede kamionem do lidí podobně jako masová vražedkyně Olga Hepnarová.

"Tato osoba koncem října 2020 umístila pod smyšleným profilem na sociální síť Facebook v souvislosti s vyhlášeným nouzovým stavem výhružku všem policistům a členovi vlády," popsal mluvčí aktuální kauzu.

Ibehej doplnil, že policie muže stíhá na svobodě. Za jeho skutek mu hrozí pět až 15 let vězení. O podání obžaloby rozhodne pražské vrchní státní zastupitelství.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

V Brazílii sílí kritika prezidenta Bolsonara kvůli jeho postoji k pandemii

Do brazilského parlamentu v úterý dorazil další návrh požadující zahájení procesu odvolání prezidenta Jaira Bolsonara kvůli jeho lehkovážnému přístupu k pandemii covidu-19, celkem jich už parlament dostal na šest desítek. Podle deníku El País sílí i demonstrace proti Bolsonarovi a do ulic vychází už i řada jeho někdejších příznivců. Zatím ale podle místních médií není velmi pravděpodobné, že by brazilský parlament o sesazení hlavy státu začal jednat.

"Ovšem bylo by chybou se domnívat, že podpora skupiny ´centrao´ je dostatečnou ochranou před veřejným míněním," napsal komentář deníku Folha de S.Paulo s odkazem na skupinu politických stran, které podle něj nemají jasně definovaný program a podporují vládu za benefity pro sebe.

Sílící kritiku hlavy státu v posledních týdnech vyvolává podle deníku El País kolaps nemocnic ve městě Manausu, pomalý rozjezd očkování proti covidu-19 i ukončení vyplácení přímých kompenzací za protikoronavirová opatření.

Brazílie dosud zaznamenala na 8,93 milionu nákaz, z toho téměř 62 tisíc za poslední den, a skoro 220 tisíc úmrtí s covidem-19. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy