Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
25. 5. 2018 13:45

Sestřelení letu MH17: Holandské mlýny melou pomalu, ale jistě ruské lži

Nabízí se otázka: jak může ještě někdo Vladimira Putina a jeho režim po sestřelení letu MH17 obdivovat? Byl to děsivý teroristický čin.
Trosky letounu Boeing 777.
Trosky letounu Boeing 777. | Foto: Reuters

Krok vpřed: ve čtvrtek v nizozemském Bunniku prezentoval výsledky své práce mezinárodní tým vyšetřující pád letadla Boeing 777, při němž zahynulo 298 lidí (let MH17). Stroj se zřítil 17. července 2014 u ukrajinské vesnice Hrabove v Doněcké oblasti na území ovládaném proruskými separatisty, které podporoval a podporuje Kreml.

Čtyři roky čekáme na oficiálně potvrzenou odpověď na otázku, kdo za sestřelení letounu MH17 odpovídá, kdo nese vinu. O verdikt se vede tuhá informační válka, zpočátku se nedalo říct, jak byl Boeing sestřelen, natožpak jestli je vinna Ukrajina, Rusko, či snad dokonce nějaká jiná země.

Ukrajinci i Rusové se bránili, Kreml do éteru vysílal různé zkazky a dezinformace, jako že Boeing sestřelila ukrajinská stíhačka, že raketový systém Buk použili Ukrajinci, separatisté ho prý neměli atd.

Nejvíce obětí bylo z Nizozemska, Nizozemci, vedou vyšetřovací tým. Ten se krok za krokem dostává stále blíž k viníkům a už dnes je jasné, že Boeing nesestřelili Ukrajinci. Tým také zjistil, odkud systém Buk pochází, kudy cestoval, odkud byla smrtící střela vypálena.

Odpalovací zařízení bylo součástí 53. protivzdušné brigády ruských ozbrojených sil. Dle šéfa kriminální služby nizozemské policie Wilberta Paulissena má stálou základnu v Kursku, 120 kilometrů od ukrajinských hranic. Odtud Buk vyjel. "Všechna vozidla v konvoji převážejícím raketu byla součástí ruských ozbrojených sil," řekl Paulissen. Prokurátor Fred Westerbeke sdělil, že raketa byla odpálena u obce Pervomajskyj jižně od města Snižne, již kontrolují separatisté.

Již dřív to potvrdili novináři bellingcat.com, serveru pro občanskou investigaci, který využívá veřejné informační zdroje (Zpráva MH17 - The Open Source Investigation - Two Years Later).

Oficiální vyšetřovací tým zatím nezná jména velitele a obsluhujících ruských vojáků, okruh podezřelých však zužuje. Podle bellingcat.com a ruského nezávislého serveru The Insider operací řídil ruský generál s krycím jménem "Delfín". S vysokou pravděpodobností má jít o generálplukovníka Nikolaje Fjodoroviče Tkačova, hlavního vojenského inspektora ruského Ústředního vojenského okruhu. Podle čerstvých zjištění obou serverů dalším z velitelů, kteří dovezli systém Buk na místo činu, byl generál GRU Oleg Vladimir Ivannikov, který má rád knížky "filosofa" Dugina.

Mezinárodní tým jména zatím nepotvrdil. Již dnes je však jisté, že raketa patřila ruské armádě, byla ruskou armádou na místo dopravena a ruskými vojáky zřejmě vypálena. Nelze si namlouvat, že Buk někdo z ruských kasáren ukradl i s celým konvojem.

Omyl? Záměr?

Původně celá akce vypadala jako strašlivý omyl, jehož se mohli dopustit jak ukrajinští vojáci, tak separatisté. Ten dojem je pryč, Ukrajina nelhala, Rusové opět lhali. Víme s jistotu, že nesou odpovědnost za smrt 298 lidí. Nevíme jistě, zda šlo o omyl, nebo zda MH17 sestřelili úmyslně, aby pošpinili Ukrajinu. Pokud by operaci skutečně vedl ruský penzionovaný generál Tkačov, těžko věřit, že by omylem sestřelil civilní letoun. Na druhou stranu, kdyby Rusové chtěli poškodit Ukrajinu, těžko by následoval takový zmatek. Zřejmě se domnívali, že střílí na ukrajinský dopravní letoun. Počkejme si na oficiální výsledek.

Přímé zapojení Ruska do teroristické akce je podle vyšetřovatelů prokázané, prezident Putin však reagoval takto: "Neměl jsem čas se s tím seznámit, pracoval jsem. Ale stejně se tomu nebudu věnovat. Od začátku říkáme: Chcete vyšetřovat? Jedině s námi!" Odtud plyne: chce mít právo veta na výsledky vyšetřování. Ani stopa studu, lítosti.

Reakce povstalců? Náměstek "ministra obrany" povstalecké lidové republiky v Doněcku Eduard Basurin agentuře DAN řekl, že ze zbytků rakety Buk nelze určit její původ. "Žádná ruská výzbroj, ani baterie Buk, na Donbasu tehdy nebyla a není ani teď," tvrdí. Zpráva mezinárodního týmu je prý provokace. Opět ani stopa lítosti.

Vláda v Haagu oznámila: "Nizozemsko a Austrálie dnes požádaly Rusko, aby zahájilo dialog vedoucí k řešení, které by učinilo zadost enormnímu utrpení a škodám způsobeným sestřelením letu MH17."

Je těžké dopracovat se oficiální cestou k pravdě, když na druhé straně chybí zájem pravdu odhalit, usiluje ji zastřít. (Stejné je to u vyšetřování otravy agenta Skripala a jeho dcery ruským jedem novičokem.) A je skvělé, že vyšetřovatelé pravdu postupně nalézají, odhalují.

Jaká bude reakce českého prezidenta, který u nás usilovně podporuje Rusy? Mlčení? Nebo Zeman převezme ruské lži typu "tak starý Buk bychom dávno vyřadili, máme přísné předpisy na údržbu zbraní", důkazy nedůkazy? Podobně jako u Putina, i u Zemana víme dopředu, jak se zachová. Smutné.

Senátor Tomáš Czernin (TOP 09) ke zprávě vyšetřovatelů tweetoval: "Sestřelení civilního letadla je akt nejvyšší agrese! Co jsme předpokládali, je prokázáno. Jsem právě na Ukrajině. Tady není občanská válka, to je ruská agrese. I my jsme stále ruskou sférou zájmu, Ukrajinci tedy bojují i za nás."

Vražda 298 lidí je aktem nejvyšší agrese. Stejně agresivní je pak matení veřejnosti, zapírání, snaha hodit vinu na Ukrajince, všecky ohavné fake news, jež vyšetřování od začátku provázejí. Zbývá otázka: jak může ještě někdo Putina a jeho režim po sestřelení letu MH17 obdivovat?

 

Právě se děje

před 30 minutami

Ukrajinský prezident Zelenskyj vyzval ruského prezidenta Putina, aby přijel na východní Ukrajinu a projednal s ním snížení napětí

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Porota dospěla k verdiktu v procesu s expolicstou Derekem Chauvinem, který čelí obvinení z vraždy černocha George Floyda, píše agentura AP

Zdroj: ČTK
Další zprávy