Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
4. 9. 2015 12:40

Sliby chyby. Babiš škrtí armádu. V NATO se jen vezeme

Vládní strany se sice dohodly, že se během pěti let zvýší obranný rozpočet až na 1,4 procenta hrubého domácího produktu, ale Babiš teď peníze na armádu v klidu škrtá. Chyba.
Stropnický zjevně nemá dost síly, aby pohnul s Babišem. Bude muset nastoupit Sobotka.
Stropnický zjevně nemá dost síly, aby pohnul s Babišem. Bude muset nastoupit Sobotka. | Foto: Economia

Dusno okolo rozpočtu armády. Sociální demokraté, ANO a lidovci se zavázali, že do roku 2020 zvýší obranný rozpočet až na 1,4 procenta HDP. Pokud se dnes mluví o čtyřprocentním růstu ekonomiky a pokud by vydržel, mělo by to v roce 2020 dělat asi 70 miliard korun pro vojáky. Jenomže ministr financí Andrej Babiš začal obranný rozpočet škrtit.

Proč se má zvyšovat rozpočet armády? Jsme v NATO, na obranu dáváme směšně málo, což znamená, že se vezeme, spoléháme na to, že nás „oni“ ochrání a sami přispějeme jen minimálně. Severoatlantická aliance už delší dobu upozorňuje, že žijeme v jiném, mnohem riskantnějším světě a že by výdaje na obranu jednotlivých členských zemí měly činit dvě procenta HDP.

My dnes dáváme na obranu jen procento jedno. Příští rok chce ministr Babiš uvolit 47,48 miliardy korun. Vojáci žádali o půl miliardy víc. Nezapomeňme, že asi sedmina, sedm miliard korun, jde z rozpočtu obrany na sociální výdaje. Takže jeho reálná hodnota je dokonce nižší než jedno procento. Což stačí sotva na údržbu, jistě ne na rozvoj.

Ovšem podle Babiše má být ještě hůř: v roce 2017 chce dát obraně 49,66 miliardy místo plánovaných 53,73 miliardy. Pro rok 2018 obrana žádá 60,56 miliardy, finance plánují 52,93 miliardy. To by znamenalo, že se s 1,4 procenta HDP v roce 2020 nepočítá. „Prostě to nezvládneme“, prostě bychom pak zůstali zemí, která se v NATO dál jen veze, spoléhá na druhé, chce, ať ostatní platí hodně, my jen maličko.

Není snad třeba připomínat, jaké hrozby nás obklopují. Expanzivní Rusko, které podporuje a živí válku na Ukrajině. Islámský stát, přičemž kupříkladu český prezident Zeman neustále vykládá, jak s ním musíme bojovat. A uprchlická vlna, kde čeští politici plánují, pokud to bude nutné, poslat na hranice až 2600 vojáků. Což něco stojí.

Jak loni Sobotka zpíval ve Foreign Policy

Odtud plyne, že krom velkých rizik (Rusko, Islámský stát) přibývají rizika menší, se kterými armáda nepočítala, ale která budou jistě stát peníze. Nejde jen o možnost posílat vojáky na hranice, ale třeba i o hlídání muničních skladů a jiné přidané úkoly. Na ty peníze nepřibývají.

Na Babišově razantním osekávání peněz (v roce 2017 o čtyři miliardy méně na armádu, 2018 dokonce o více než sedm miliard korun méně), je zlé především to, že vojáci nemohou plánovat. Přitom třeba nákup vrtulníků potřebuje šesti až sedmiletý výhled. Armáda jich chce pořídit celkem šestnáct za deset miliard.

Stejné je to s náborem vojáků. V útvarech jich dnes hodně chybí. Náčelník generálního štábu Josef Bečvář prohlásil přibírání vojáků za prioritu. Letos má nastoupit 1850 rekrutů, další dva roky vždy po dvou tisících dalších. Přitom dva tisíce vojáků stojí ročně dvě miliardy...

Dohodu vládních stran o navyšování výdajů na obranu podepsal i Babiš, takže by ji měl ctít. Výbor pro obranu, který o rozpočtu rokoval ve čtvrtek, vyzývá vládu, aby o slíbených penězích jednala, neboli Babiše umravnila. Potíž je mimo jiné v tom, že ministr obrany Martin Stropnický podle poslanců není dost razantní a neumí na Babiše tlačit.

Pokud nemá dostatečnou sílu Stropnický, pak se musí snažit premiér Bohuslav Sobotka. Loni v létě mluvil o střednědobém plánu pro armádu, tedy o 1,4 procenta HDP. Odmítl skok až na dvě procenta HDP, k nimž se Česko zavázalo při vstupu do NATO. V srpnu 2014 napsal zajímavý článek do prestižního amerického časopisu Foreign Policy.

Mimo jiné v něm řekl: „Je zřejmé, že s ohledem na znepokojivý vývoj poblíž našich domovů je zapotřebí mnohem vážnějšího a dlouhodobějšího přístupu k bezpečnosti. Pokud jde o NATO - a to zejména o jeho evropské členy -, staré rčení nám připomíná, že bezpečnost má svou cenu. A všichni musíme být připraveni nést svůj díl odpovědnosti.“

Všichni, tedy i Andrej Babiš a „jeho“ ministerstvo financí. Vézt se na laně za NATO jak porouchaný auťák je dlouhodobě neúnosné.

 

Právě se děje

Další zprávy