Minulý týden zemřel čínský vězeň svědomí, nositel Nobelovy ceny za mír Liou Siao-po (61). Tento světově známý disident Čechům ukazuje rub zemanovské družby s Čínou, rub zemanovského obratu české zahraniční politiky od podpory lidských práv k podpoře komunistického zločinného režimu.
Jeho příběh je u nás známý také tím, že se spolu s dalšími odpůrci režimu inspirovali československou Chartou 77 a sepsali text nazvaný Charta 08; žádali v něm čínskou komunistickou vládu, aby chránila lidská práva, k čemuž se zavázala. Za tuto patočkovskou akci (prvními signatáři CH77 u nás byli Jan Patočka, Václav Havel a další disidenti) odsoudily čínské úřady Liou Siao-poa na 11 let kriminálu.
Trpěl rakovinou jater, po silném mezinárodním tlaku (jehož se česká vláda neúčastnila) ho vyšetřili dva onkologové z Německa a USA, podle nichž by bylo bývalo možné Lioua zachránit, kdyby byl rychle převezen na jednu z klinik, kde tito lékaři působí. Čínský režim to zakázal. Disident pak zemřel v nemocnici pod přísným policejním dohledem. Surové, zjevně propaganda, jež má Číňany odradit od odporu vůči totalitě.
Jiný čínský disident Wu-er Kchaj-si po smrti Lioua řekl: "Mám jen jedno sdělení. Čínská vláda brutálně zabila mého učitele a jednoho z nejopravdovějších a nejsvědomitějších Číňanů na světě. Chtěl bych se zeptat světových vůdců i všech lidí - na jaké jste straně?"
U českých vůdců to víme: stojí na čínské straně, údajně prý na straně obchodů, které se však prakticky ani nekonají.
Německá kancléřka Angela Merkelová se ve prospěch disidenta angažovala; na summitu G20 v Hamburku přesvědčovala čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, aby dovolil Lioua převézt na léčení do zahraničí. Neuspěla, ale pokusila se. Nyní Německo nabídlo, že poskytne vdově po disidentovi útočiště; Liou Sia žije delší dobu v domácím vězení.
Pročínský a proruský Zeman
Česká reakce? Miloš Zeman po hradním mluvčím vzkázal: "Prezident republiky kondoluje hlavám státu, předseda vlády kondoluje premiérům, předseda Senátu kondoluje předsedům Senátu atp. A toto pravidlo funguje všude na světě. Žádnou nótu zasílat nebudeme." (Pravda, kondolovat panu Si, který má na smrti Lioua lví podíl, by byl ryzí cynismus.)
Mimochodem, Bílý dům, který vede Zemanův americký vzor Donald Trump, kondoloval. Asi to popletli. Zdá se, že je Trump Zemanovi čím dál vzdálenější.
Miloš Zeman, víme dlouho, je zcela pročínský, nezápadně pročínský, nějaká smrt disidenta s ním nehne. Nepochybujme, že prezident Havel by se nejen snažil Čínu přesvědčit, aby Lioua pustila na léčení, ale jistě by vdově kondoloval a zdůraznil smysl života slavného Číňana. (Možná i proto Zeman nekondoluje, aby nejednal jako Havel.)
Popravdě je ale jeho postoj konzistentní. Podobně se nikdy nesnaží podporovat ruské disidenty, když se stýká se svým "přítelem" Vladimirem Putinem. Zeman je prostě pročínský a proruský, stojí na opačné straně než Havel.
Zjevně mu vyhovuje prohlášení čínské diplomacie k úmrtí disidenta: "Čína je právní stát. Případ Lioua Siao-poa je součástí vnitřních záležitostí Číny." Jak se chováme ke svým občanům, do toho nikomu nic není. Na to nyní česká zahraniční politika ve vztahu k Číně kývá, čínský nacionalismus se potkává s českým nacionalismem; čeští politici přece taky čím dál častěji říkají, ať se do nás nikdo (třeba Brusel) nemíchá. Podobně jedná Maďarsko, Polsko. Postoj nebezpečný pro svobodomyslné občany.
Složitější postoj zaujal český premiér a jeho šéfdiplomat. Premiér Sobotka (zjevně se neporadil na Hradě) kondoloval: "Pociťujeme hluboký zármutek nad ztrátou vašeho manžela, který ztělesňoval odvahu a lidskost a jenž se mimo jiné inspiroval odkazem bývalého českého prezidenta Václava Havla." Také Lubomír Zaorálek na Twitteru vyjádřil soustrast. Pokud však jde o osud vdovy, nechystá se žádná výzva české vlády či ministerstva zahraničí k jejímu osvobození.
Zdá se dobré, že Sobotka kondoluje, ale je to zase jeho typická hrc frc politika, stejně jako u Zaorálka. Oba v tom lítají, se Zemanem dělají pročínskou politiku, Sobotka spolupodepsal i potupné prohlášení čtyř nejvyšších ústavních činitelů, není známo, že by za Lioua nějak bojoval, ale pokondoluje. Nevíte, kde vlastně český premiér stojí, na čí straně. Víte jen to, že si troufne až po smrti disidenta mluvit o jeho odvaze a lidskosti. Trochu pozdě.
Je to smutné, trapné, zahanbující. Nelze přece kondolovat vdově, a zároveň se nesnažit ji osvobodit z domácího vězení, chválit odvahu, a nesnažit se osvobodit tisíce čínských politických vězňů, o kterých, oproti Liou Siao-poovi, ani nevíme.
Drsná, Pekingem zřejmě zaviněná či urychlená smrt disidenta je pro české občany důkazem, s jakým režimem si naši politici hrají, jak krutému režimu se klanějí, bijí před ním čelem o zem jako ubozí vazalové. Smrt Liou Siao-poa svlékla Zemana, Sobotku i Zaorálka, naše jako demokraty, donaha.