Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
11. 3. 2015 13:45

Smysl sjezdu ČSSD: Zvolit šéfa a vymyslet, jak hlídat Babiše

Komentář Martina Fendrycha. Převálcuje ANO sociální demokraty? Pošle je za ODS? I to je téma sjezdu ČSSD.
Premiér a jeho mocný ministr financí.
Premiér a jeho mocný ministr financí. | Foto: ČTK

Po volebním sněmování ANO následuje v pátek a sobotu volební sjezd sociálních demokratů. Hnutí a strana jsou diametrálně odlišné. ANO vzniklo v roce 2011, ČSSD před 137 lety. ANO se nepovažuje za stranu, za politiky, lidi z ČSSD by ani nenapadlo něco takového popírat. ANO mělo cirka 200 delegátů, sociální demokraté přes 700.

A přece ty sjezdy budou v lecčems podobné. Andrej Babiš neměl konkurenta, dostal sto procent hlasů. Bohuslav Sobotka nemá konkurenta, leč můžeme si být jistí, že sto procent nedostane. Sněmovníkům ANO bylo jasné, koho Babiš chce za místopředsedy, a dostal je. Sobotka si taky nadiktoval, koho by rád. Uvidíme, jestli mu to vyjde.

Babiš na sněmu oživil pocit, že ANO protestuje proti české politice, i když je vládní stranou. Prskal na ČSSD, stěžoval si, jak jsou nepružní, nanicovatí. Odvracel pozornost od sebe. Od svého střetu zájmů (Agrofert). Od toho, že neplní sliby, ovládá část médií a drží v ruce nekontrolované informace (Finančně analytický útvar ministerstva financí, FAÚ).

Nic takového Sobotka neřeší. Není miliardář, nevlastní média, dokonce mu zřejmě často chybějí i informace. Jeho strana je všecko, jen ne nová. Dělá „starou politiku“. Má program a ten se snaží naplňovat. Babiš žádný program nemá a zjevně se bez něj velmi rád obejde.

A přece tyto protivy spolu sedí ve vládě. Kabinet řídí nikoli Babiš, ale Sobotka, ačkoliv to v médiích vypadá spíš naopak. Tento rozpor, podléhání Babišovi, se nepochybně na sjezdu vynoří. Protože jedním z témat sociální demokracie musí být její budoucnost, tedy také její schopnost vzdorovat tlaku Babiše, Babišova hnutí.

Jedna z cest, jak odolat ANO, je udržet sociální demokracii jednotnou. Nikoli babišovsky, tedy absolutně, stoprocentně, sektářsky. Udržet ji jednotnou tak, aby se jejím tématem nestaly vnitřní bitky, vyřizování si účtů, tahanice o vliv a o posty. Pro Sobotku a ČSSD je teď klíčové, aby se neobjevil další David Rath.

Zeman kapituloval. Dočasně

Stejně významná je i schopnost předsedy a jeho lidí ukazovat, v čem je systém Babiš riskantní, v čem je horší než systém staré demokratické partaje, která si s sebou nese minulost, selhání, maléry, průšvihy, zlodějny, tunely.

Tématem sjezdu ČSSD bude volba vedení. Bude se počítat, kolik procent hlasů dostal Sobotka, jak silný mu to dá mandát. Kolik „svých“ lidí uhrál jako místopředsedy. Jestli a jak kupříkladu uspěl ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

To souvisí s tichou válkou, která zuří mezi Hradem a Lidovým domem. Která neskončí, dokud Sobotka povede sociální demokracii. Podle zákulisních informací patřilo mezi jeden z hlavních hradních plánů sestřelení Zaorálka na sjezdu, které by pak vedlo k jeho pádu coby šéfdiplomata.

Jenomže v době, kdy se vláda nerozpadá, jsou páky prezidenta Miloše Zemana slabé. Jeho zahraniční expert Hynek Kmoníček už zřejmě nemíří do Černínského paláce, ale do Spojených států jako velvyslanec. Zeman pochopil, že na Sobotku momentálně nemá. Ovlivňuje ČSSD přes své lidi (jako je Zdeněk Škromach, Jaroslav Foldyna nebo Michal Hašek) méně než dřív.

To je jeden z nejzajímavějších momentů: jak Sobotka dokázal Zemana potichu, bez křiku a práskání pěstí do stolu eliminovat. Svou nenápadností a tichostí zahnal prezidenta do pozice jakéhosi extremisty, který přehání, sprosťačí, nafukuje, škodí a mstí se. Ale je mu to málo platné.

Zeman (dočasně) kapituloval. Na otázku, jak odhaduje podporu pro Sobotku na sjezdu, odvětil: „Myslím si, že to bude poměrně vysoká podpora.“ A jak si podle Zemana vede Sobotka coby premiér: „Já bych s celkovým hodnocením ještě počkal. Uvědomuji si narůstající napětí v koalici, ale chtěl bych věřit, že se mu toto napětí podaří zvládnout.“

Chovanec je Sobotkova břitva

Pro Sobotku je komfortní, že Zeman nebyl na sjezd pozván. To mu poskytuje lepší pozici, nemusí se obávat, že pouhá přítomnost prezidenta napruží jeho vnitrostranické soupeře a požene je do střetu, do útoku.

Předseda ČSSD před sjezdem rozeslal svoji zprávu. Vypořádává se v ní nejen s prezidentem, ale i se svými soky ve straně. Vyřídil si účty s pučisty z Lán, nejvíc nandal Michalu Haškovi. Poněkud zbytečně, hejtman Hašek se stáhl, udržuje si svoji pozici v Jihomoravském kraji a v krajích. Čeká.

Sjezdovým „zlobítkem“ se může stát bývalý předseda poslanců ČSSD Jeroným Tejc. Kandiduje na prvního místopředsedu proti ministru vnitra Milanu Chovancovi. Prý má šanci stát se obyčejným místopředsedou (na hvězdu Chovance nemá). O Tejcově snaze Sobotka řekl Právu: „Určitě bych si přál, aby nové vedení sociální demokracie bylo soudržné. Zvolení Jeronýma Tejce by k tomu nepřispělo.“

Pozoruhodné je strmé stoupání Milana Chovance, kterého si Sobotka zjevně pěstuje. Pučisty včas zradil. Dokázal jakž takž vysvětlit i svůj bakalářský titul na slovutných plzeňských právech, který získal za devět měsíců. (Připočítali mu totiž kurs celoživotního vzdělávání v letech 2007 – 2008; no neberte to...) Umí to s médii.

Jde tak daleko, že se nechá natočit v roli zločince, na něhož musí policie použít zastavovací pás. To nemá v západním světě obdoby. Podle jedněch si Sobotka vedle sebe pěstuje budoucího předsedu. Jiní tvrdí, že by Chovanec ČSSD jako šéf uškodil. Uvidíme. Každopádně je desetkrát ostřejší než Sobotka, je to jeho břitva, která Zemanovu „lánskou partu“ rozděluje.

Najít cestu, jak vzdorovat ANO

Se Zemanem to Chovanec umí hrát dokonale. Když je potřeba, jde mu na ruku. Jak ho prezident hodnotí? „Milan Chovanec se zasloužil o to, že se realizoval můj návrh na repatriaci ukrajinských Čechů, a já oceňuji lidi podle jejich konkrétních výsledků.“ A je to. Dokonalé.

Dodejme, že Chovancova úspěšnost na vnitru není zrovna zářná. Vybral si nedobře policejního prezidenta. Tomáš Tuhý to ovšem umí s politiky. Za Chovance proběhla výměna na postu šéfa protikorupční policie. K horšímu. A policie se poslední dobou často utrhne ze řetězu, brutalizuje.

Zopakujme: smyslem sjezdu ČSSD nebude jen volba, ale i schopnost strany vzdorovat Babišovi. Sobotka o něm nedávno řekl Právu: „... riziko spočívá v silné koncentraci politické, mediální a ekonomické moci, kterou dnes představuje Andrej Babiš a jeho ANO. V každém případě musíme být ostražití.“

Sobotka ve výčtu vynechal Babišovu informační moc. Jako ministr financí má pod sebou Finančně analytický útvar, který se může dostat prakticky ke všem účtům a pohybům na účtech. Pro majitele Agrofertu opravdový poklad. Navíc si Babiš FAÚ obsadil svým člověkem.

Toto má být tématem sjezdu ČSSD: jak kontrolovat tajnou finanční službu. Jak kontrolovat majitele Agrofertu v roli ministra financí. Sobotkova potíž a slabost tkví mimo jiné v tom, že – podle lidí blízkých Lidovému domu – nemá analytiku, nemá zdroje informací, které by mu umožnily Babiše aktivně hlídat. Takže ho nehlídá. A nedělá to ani nikdo jiný.

Zopakujme si ještě jednou: smyslem sjezdu ČSSD je najít cestu, jak vzdorovat ANO, jak se nenechat převálcovat. Ale taky jak ANO a Babiše kontrolovat.

 

Právě se děje

Další zprávy