Tři týdny po olomoucké policejní razii končí ve funkci ředitel Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Ivan Bílek. Odchází divně. Funkční období má pětileté, nedokončí je. Nebyl odvolán, ačkoliv mu jeho nadřízený premiér Sobotka nevěřil. Politici na Bílka veřejně klekli, donutili ho rezignovat. Metody jak v Rusku.
Proč? Nikdo neví, o co jde. Provedl něco Bílek? Jede v nějaké levotě? Figuruje v olomoucké kauze? Byl jen neschopný vést inspekci, mizerný manažer? Nebo vláda využila možnosti zbavit se „Langerova muže“? (Takovou pověst Bílek má.) Anebo, temná varianta, chce Sobotka či Babiš na GIBS nacpat svého člověka?
Co rezignaci Bílka předcházelo: olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan GIBS obešel, zřejmě inspekci nedůvěřoval. Vysoko postavené policajty zatýkali jejich kolegové z protimafiánské policie ÚOOZ. Týden po razii pak inspektoři na oplátku zatkli detektiva ÚOOZ, který měl vynášet a prodávat policejní informace. Načasování šťáry u „šlachtovců“ bylo politiky zpochybňováno.
Po zásahu GIBS u protimafiánské policie si Sobotka pozval Bílka na kobereček. Po tom rande mu v podstatě vyslovil nedůvěru. Proti Bílkovi se postavil i ministr vnitra Chovanec (ČSSD), prý měl rezignovat už dávno. A Andrej Babiš (ANO) kritizoval celou inspekci.
V pondělí na vládní tiskovce Bohuslav Sobotka pravil: „Pan Bílek by měl sám vyhodnotit, jestli může pokračovat ve své funkci v okamžiku, kdy se takto výrazně snížila důvěra v celou generální inspekci.“ Hrozné.
Předseda vlády podle zákona jmenuje a odvolává ředitele GIBS. Pokud je s ním, a dokonce i s celou inspekcí, nespokojen, musí k tomu mít pádné důvody. My je neznáme. (On snad ano.) GIBS je policejní útvar. Bílek měl být odvolán a odvolání mělo být řádně a srozumitelně zdůvodněno.
Proč vládní trio netlačí na Tuhého?
Šéfovi bezpečnostní inspekce dali poslanci úmyslně do vínku pětileté funkční období. Proč? Aby stál mimo politické tlaky! Toto období může opakovat dvakrát. Čeho jsme byli svědky v posledních dnech? Brutální politický tlak na Bílka. Byl to výsměch zákonu, který měl takové nástroje eliminovat. Uvědomuje si to Sobotka?
Vsuvka. Premiér coby „služební funkcionář“ ředitele inspekce dobře ví, jak komplikované by bylo právně zdůvodnit odvolání Bílka. Ředitel by se mohl soudit, nakonec by to na GIBSu mohlo dopadnout jako poměrně nedávno v policii: dvojvládí. Proto premiér Bílka tak zuřivě vytlačoval z funkce. Ale je to špatně, v právním státě se tak nepostupuje. Ivan Bílek není politik, není člen sociální demokracie.
Pokud vynášel informace, má být souzen. Zdá se to však nepravděpodobné. Nebyl přece obviněn. GIBS byl z olomoucké akce vyřazen nejspíš kvůli aktivitě své olomoucké pobočky, případně prostě proto, že se Bílek zná s Langerem. Pokud tam bylo něco vážného, měl být odvolán, ne odejit.
Pojďme dál. Proč Sobotka, Chovanec a Babiš úplně stejně netlačí na policejního prezidenta Tomáše Tuhého, aby si sbalil svých pět švestek a odešel? Copak neztratila důvěru i policie? Zabalil to celorepublikový šéf kriminálky, obviněni jsou dva špičkoví funkcionáři kriminálky Olomouckého kraje, zatčen byl policista ÚOOZ. Není tohle na dublovanou rezignaci? Šéf kriminálky pracoval v podstatě přímo pod Tuhým.
A ještě: nemělo by ono trio nalehnout na Roberta Šlachtu, ředitele ÚOOZ, aby rezignoval? Jeho detektiv, zástupce odboru, sedí ve vazbě. Sakra, to je vážné, nebo ne? (A buďme si jisti, že by se mnohým politikům ulevilo, kdyby Šlachtu konečně vyhnali od policie, pokud možno i s Ivo Ištvanem a Lenkou Bradáčovou.)
Návrat do doby předgibsové
Takhle se to prostě dělat nesmí. Ano, Bílek zřejmě neměl na GIBSu co dělat od začátku. Ale tahle vláda si ho tam nechala skoro dva roky. Nevadily jí excesy „gibsonů“, když se snažili pomoct policajtům, kteří nemají ve sboru co dělat. (Viz kupříkladu případ zkopaného motorkáře a snaha GIBS hrát to na momentální nepříčetnost.)
Co po odstoupení Bílka? Nastane tahačka, koho tam strčit. Chovancova člověka? Babišova člověka? Mluví se o tom, že by šéf ANO rád kontroloval policejní inspekci. Například člen kontrolní komise GIBS Daniel Korte (TOP 09) s Bílkovým odchodem nesouhlasí; za jeho rezignací vidí snahu Babiše mít GIBS „pod palcem“.
Ministr Chovanec v ČT řekl: „Nemohu přijmout fakt, aby se obyčejný policista, který je na ulici a bojuje s tím nejtěžším zločinem a je často v ohrožení života, víc bál člena GIBS, než aby se bál toho zločince s tím nožem.“ Takže GIBS a policie mají být kámoši? To by bylo špatně.
Chovanec v ČT pokračoval. Sám by vše vrátil do doby, kdy GIBS neexistovala a trestné činy policie vyšetřovala Inspekce ministra vnitra (IMV). Takový návrh se prý objeví. Volání po době „předgibsové“ je směšné. Celá léta politici kritizovali, že je inspekce pod vnitrem, pod ministrem. Vzpomeňme na týmy, které si přes IMV vytvářel Stanislav Gross. Ne, tohle by byl opravdu skok zpátky.
Vládu teď čeká jednání, hádání, šachy, kdo povede GIBS. Chovanec už se nechal slyšet, že nestačí odchod Bílka, že by měli odejít i další gibsoni. Politik by rád personálně řídil inspekci. Vtipné. A za pár měsíců se budou hádat, kdo povede BIS, protože Jiří Lang dává už delší dobu najevo, že z čela služby odejde.
Rozhodování bude mít v rukou Sobotka. Po rezignaci Bílka na Twitteru napsal: „Ředitel GIBS Bílek dnes požádal o propuštění ze služebního poměru. Vzhledem k poškozené pověsti GIBS je to slušné a rozumné rozhodnutí.“ Cynismus; donutil Bílka odejít, sám se vyhnul vlastní odpovědnosti a pak ho pochválil. To samé může čekat Bílkova i Langova nástupce. Tak si představte, kdo se tam asi přihlásí...