Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
3. 2. 2017 13:25

Sorry, ale toho Ištvana musíme zkrotit. Sněmovna zavelela: Hrrr na žalobce!

Typické: závěry sněmovní komise pro reorganizaci policie na Twitteru ocenil podnikatel Ivo Rittig. Tomu útok na žalobce vyhovuje. Nás však ohrožuje.
Tenhle nenápadný státní zástupce, Ivo Ištvan, je dnes pro politiky hlavní lovná. Toho se tak zbavit, sní mnozí, byl by pokoj.
Tenhle nenápadný státní zástupce, Ivo Ištvan, je dnes pro politiky hlavní lovná. Toho se tak zbavit, sní mnozí, byl by pokoj. | Foto: Tomáš Škoda

Sněmovní vyšetřovací komise k reorganizaci policie se viditelně a veřejně převtělila v komisi na zkrocení zlobivých státních zástupců, kteří se "urvali ze řetězu" (rozuměj skutečně vyšetřují). Čtvrteční usnesení sněmovny míří jak proti olomouckému vrchnímu státnímu zastupitelství, jež vede Ivo Ištvan, tak proti žalobcům sakumprásk.

Závěry poslanců navrhují návrat o deset let zpátky. Nebezpečná je výzva, aby vláda zvážila personální změny na Vrchním státním zastupitelství (VSZ) v Olomouci. Někteří tamní žalobci se prý "aktivisticky" pustili do politických her kolem policejní reorganizace.

Vláda nemá co mluvit do toho, kdo je žalobcem a kdo ne. Jedinou výjimkou je nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, mimochodem slušný, na objednávky politiků neslyšící muž. Návrat k tomuto schématu by znamenal, že politici mají opět přímý dosah na žalobu. Naprosto špatně.

Další závěr poslanců: žalobci by nadále neměli mít právo vyšetřovat trestné činy (místo policistů). Ten nápad jasně odráží realitu: policie byla zkrocena, veškeré její složky jsou po reorganizaci a likvidaci antimafiánské složky ÚOOZ pod kontrolou, ví se, na čem kdo dělá. Žalobci zkroceni nejsou, ale pokud by sami nesměli vyšetřovat, museli žádat o vyšetření policii, brána informací bude otevřena.

Další návrh: žalobci mají ztratit privilegium vybírat si policistu, který případ vyšetřuje. Stejný princip. Samo sebou není celá policie ochočená, pracuje v ní řada čestných detektivů. A ti jsou dál nebezpeční. Proto je lepší, když s žalobcem urvaným ze řetězu (pokud vláda nezařídí jeho vyhazov) spolupracuje "náš policajt", kterého my si vybereme. Aby byl přehled, jistota.

Další nóvum: vláda má do tří měsíců předložit návrh na vypuštění pravomoci žalobců z trestního řádu tak, aby v přípravném řízení nedozorovali vyšetřování trestné činnosti svých kolegů. To zní na první poslech rozumně, ale kdo by žalobce vystřídal? Vyšetřující soudce? To by znamenalo zásadní změnu celého procesu. Je na to teď čas?

Pro všechny body hlasovali "všichni proti Babišovi". Tahle finta se podařila ministru Chovancovi (ČSSD) dokonale. Ze sporné, amatérské, účelové reorganizace udělal politikum. Robert Šlachta dostal nálepku Babišova člověka, takže kdo je pro ÚOOZ, podporuje ANO. Nejspíš proto poslanci hlasovali pro návrat do dob, kdy měli politici na vodítku státní zástupce. Do doby, kdy se dal zachránit Jiří Čunek (KDU-ČSL) před obžalováním atd.

Pavel Zeman: Chtějí destruovat žalobu

Je zarážející, otřesné, že pro zkrocení žalobců hlasovaly prakticky všechny strany vyjma ANO. Je to chyba, snaha vrátit věci tam, kde byly za opoziční smlouvy.

Aby nedošlo k mylnému chápání tohoto textu: státní zástupci také dělají chyby, někdy se dokonce dopouštějí i trestných činů. Žalobce VSZ v Olomouci Petr Šereda poskytl přepis usnesení GIBS o odložení věci s chybnými závěry policistovi ÚOOZ Jiřímu Komárkovi. Takový krok zřejmě porušuje zásadu neveřejnosti přípravného řízení. Nejsem s to posoudit, zda má být trestně stíhán, ale udělal chybu a má být buď souzen, nebo potrestán.

Podobné (nikoli stejné) chyby se dopustil státní zástupce VSZ v Olomouci Pavel Komár, když zveřejnil záměr vyslechnout v souvislosti s organizační změnou prezidenta policie Tuhého a jeho náměstka, bývalého estébáka Laubeho. Za toto jednání však již byla podána kárná žaloba. (A dodejme, že sám výslech byl na místě.)

Co říká na nápady poslanců (či exministra spravedlnosti Nečasovy vlády Pavla Blažka z ODS) nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman? "Všechna ta usnesení, která směřují k nějaké legislativní úpravě práce státního zastupitelství, by kompletně přepsala, překopala a možná můžu říct i slovo destruovala veřejnou žalobu tak, jak ji známe v současné podobě. Vedlo by to k oslabení veřejné žaloby. To, co se vyčítalo státnímu zastupitelství před lety, že jsme pošťáci, k tomu bychom se vrátili."

Trend je jasný, odejmout žalobcům jejich pro politiky nebezpečnou nezávislost. Dělat z tohoto sebevražedného trendu souboj předseda ANO a (dnes již bývalý) majitel Agrofertu kontra zbytek světa je obří chyba.

Andrej Babiš poslední dobou předvádí, že je schopen stát (možná legálně) obírat ve velkém na daních, na případu Čapího hnízda se ukázalo, že vymyslel fintu, jak si připsat 50 milionů. On není žádný zastánce objektivního vyšetřování ani omylem. Ale kauza zničení ÚOOZ se mu šikla. A ostatní sněmovní strany ho vmanipulovaly do pozice ochránce nezávislých žalobců. Absurdní, nekonečně hloupé, neprozíravé.

Zároveň usnesení sněmovny ukázalo, že se většina politiků dodnes nesmířila se zásahem na Úřadu vlády v létě 2013. Nebo se zásahem ÚOOZ pod vedením olomouckých žalobců před krajskými volbami v Olomouci (operace Vidkun).

Návrhy poslanců jsou průhledné jak mokré tričko: chceme jistotu, že se červen 2013 nebude opakovat, Rath nebude opakovat, hejtman Rozbořil nebude opakovat, budeme "mít klid na práci". Typické: závěry komise na Twitteru ocenil podnikatel Ivo Rittig. Tomu její práce (útok na žalobce) dokonale vyhovuje. Nás však ohrožuje.

 

Právě se děje

Další zprávy