Praha - Kdo z politiků se nejvíce obává přijetí Lisabonské smlouvy? Odmítavý postoj prezidenta Václava Klause je známý, sociolog Ivan Gabal ovšem ve svém blogu na Aktuálně.cz tvrdí, že v Senátu proti ní vystupují hlavně zákonodárci svázaní s komunální politikou.
Míní, že právě někdejší i současní primátoři, starostové či zastupitelé v čele s Jaroslavem Kuberou, Lianou Janáčkovou či Janou Jurenčákovou jsou "aktivními nositeli protievropských tradic českého provincionalismu".
Čtěte více: Senát schválil Lisabonskou smlouvu, zbývá podpis Klause
Proti tomu se ve svém blogu ohradila Veronika Vendlová, spolupracující v současné době s Klubem Nezávislých starostů na Středočeském krajském úřadě. Mimojiné dokládá, že celá řada zákonodárců vzešlých z komunální politiky naopak přijetí Lisabonské smlouvy podpořilo.
Vendlová zejména odmítá tuto Gabalovu úvahu: "Aniž bychom spekulovali nad tím, proč komunální politici nechtějí nebo nedokáží přijmout spoluodpovědnost za společnou evropskou budoucnost a chtějí zůstat uzavřeni ve své domácí a obecní politice, je třeba to vnímat jako realitu. Komunální politici prostě tuto úroveň odpovědnosti v Čechách nejen odmítají přijmoutův," napsal Gabal.
Ivan Gabal: Proč je český euroskepticismus provinční |
"...činím STOP paušalizaci. STOP rozdělování politiků/ček na regionální, vládní a evropské. Ve finále je to všechno jen o lidech samých. Na základě hlasování o LS v Senátu prostě dle mého názoru zkrátka nelze říci (citace I. Gabala): „Podíváme-li se na to, kdo perspektivu odpovědnosti za EU v senátu odmítl, nelze si nevšimnout, že většina senátorů, kteří hlasovali proti Lisabonské smlouvě nebo se hlasování zdrželi, pocházejí z komunální politiky…," píše Vendlová.
Veronika Vendlová: V čem se Ivan Gabal mýlí? |
Ivan Gabal dává pak v dalším blogu Veronice Vendlové za pravdu v tom, že řada senátorů z řad starostů či zastupitelů "lisabon" opravdu podpořila. Přesto ale trvá na tom, že politici z komunální sféry mají obecně ze smlouvy větší obavy.
"Celkově je patrná silná nadreprezentace komunálních politiků mezi oponenty Lisabonské smlouvy, a to téměř dvojnásobně, a naopak jejich podreprezentace mezi zastánci. U politiků, kteří neprošli nebo nejsou komunálními politiky je poměr opačný. Z hlediska Lisabonské smlouvy tedy přítomnost komunálních politiků v Senátu zvyšuje pravděpodobnost jejího odmítání a naopak příklon k nesdílení české suverenity za evropskou,"
Ivan Gabal: Ke komunálním kořenům euroskepticismu II. |
A co si o roli "komunálních" politiků při schvalování Lisabonské smlouvy myslíte vy? Podělte se o své názory s ostatními.