Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
25. 2. 2021 7:00

Stojíme frontu před branami inferna. Zachránit nás může tvrdý lockdown

Je čas na změnu, na souhru, na dohodu, na prosbu, aby občané spolupracovali a odpustili vládě její zarytost, neochotu jednat a neschopnost.
Teď je ještě v nemocnici místo, za týden být už nemusí.
Teď je ještě v nemocnici místo, za týden být už nemusí. | Foto: Reuters

Abychom neviděli, co se děje, museli bychom být buď úplně omezení, nebo notoričtí ignoranti. Ekonom Daniel Münich už v neděli na Facebooku napsal: "Jsme na tom prachbídně, a ještě k tomu zrychlujeme. Druhá derivace je kladná… Držme si všichni čepice. Na otevírání škol v březnu či dubnu v těchto podmínkách můžeme zapomenout. A pokud zázrakem nedojde k očkovací akci kulový blesk, pak asi můžeme zapomenout i na zbytek školního roku." (Při kladné druhé derivaci je funkce konvexní, graf tedy stoupá strmě vzhůru…) Měl na mysli akceleraci covidu-19, prudký růst počtu nakažených.

Odbory chtějí po vládě tvrdý lockdown před Velikonocemi, tedy někdy za dva tři týdny. Je to pozdě. Ocitli jsme se ve stavu kritického ohrožení, už nejde předstírat, že pandemii zvládáme. Nezvládáme ji tak zoufale, že už vůbec nejde o otázku, "kdo za to může". Na odpověď je čas, teď je třeba zachránit co nejvíc životů.

Česko je třetí nejpostiženější zemí světa, v Evropské unii nejhorší. Kapacita lůžek intenzivní péče v nemocnicích se podle náměstka ministra zdravotnictví Vladimíra Černého blíží absolutnímu vyčerpání. Volných je nyní po celé zemi zhruba 15 procent. Za dva až tři týdny zřejmě bude vyčerpána úplně. V těžkém stavu leží v nemocnicích s onemocněním covid-19 nejvíc pacientů od začátku epidemie. Premiér Babiš konečně prosí Německo o pomoc, kancléřka Merkelová podle něj zjistí dostupnost lůžek v Bavorsku a dalších spolkových zemích. - Vláda požádala ostatní země Evropské unie, aby jí poslaly část svých vakcín proti nemoci covid-19.

Jediné krematorium v Karlovarském kraji je kvůli epidemii na hranici možností, nestačí zpopelňovat zesnulé. Kraj pronajme mobilní chladicí jednotku, kam budou ostatky uloženy, a převeze je do krematoria v jiném regionu.

Andrej Babiš na tiskové konferenci ve středu prohlásil, že nás čekají pekelné dny. "Apeluji na všechny, prosím všechny, aby pochopili, že takovou situaci jsme tu ještě neměli. Prvního března to bude rok od začátku pandemie v Česku a bohužel to vypadá, že na výročí bude ta situace absolutně nejhorší za celé období toho dramatického roku, který máme za sebou. Řešením je očkování." Dál: "Byl předpoklad, že se 1. března vrátí poslední ročníky do škol, ale v této situaci - i když testy dorazí - to není možné, situace je extrémně vážná."

A do třetice: "Jsme přesvědčeni, že je potřeba opatření zpřísnit. Pokud to neuděláme, tak příští dva nebo tři týdny nás čekají obrovské problémy ve zdravotnictví, které funguje na pokraji sil." Doplňme Babiše, který konečně prozřel: blíží se situace, kdy si virus bude dělat, co chce, lidé budou umírat na chodbách nemocnic či doma, nebude, kdo by pohřbíval mrtvé, v těžkém stavu se octnou i mladí lidé.

Je čas chtít přežít

Jistě, očkování nabízí záchranu, ale nemáme vakcíny, a když je náhodou máme, nejsou distribuovány. Virus očkování předběhl o mnoho koňských délek. Kdo je očkován, má obrovské štěstí. Kdo není očkován, čelí vážnému ohrožení.

Co dělat, je jasné každému myslícímu člověku. Virus se šíří přenosem, proto nezbývá než brutálně omezit kontakty. Ví se to dlouho, vláda to těžce zanedbala, poslední dobou působí rezignovaně. Rezignovat však nesmí. Měla by ihned, se vší pokorou spolupracovat s opozicí, s celou opozicí, není radno vynechat ani extremisty. Sněmovna musí odsouhlasit nouzový stav. Ti, kdo říkají "rozvolněte", "otevřete", mají být vnímáni jako blázni. A další zásada: vláda musí jednat podle zákonů a ústavy.

Známí čeští experti a vědci vydali 23. února prohlášení Čtyřicet dní pro zdraví lidí i ekonomiky s podtitulem Cíl: potlačit vir v populaci pod 1 tis. nových potvrzených případů za den. Popisují, co se u nás děje (kupříkladu: "I přes hrdinské nasazení zdravotníků významná část těch, kdo se do nemocnic dostanou, zemře, a mnoho dalších umírá doma."), a vyvozují: "Tento stav je výsledkem mylného přístupu, kdy se epidemie nechává vyrůst až na hranu kolapsu zdravotnictví. Protiepidemická opatření přicházejí pozdě a téměř vždy v nedostatečné míře. Taková opatření pak sice způsobují značné škody, ale nestačí k efektivnímu potlačení epidemie, což vede k nutnosti je neustále prodlužovat, zbytečným škodám a frustraci všech."

Navrhují stanovit si "cíl a časový horizont, kdy jej chceme dosáhnout. V závislosti na cíli naplánovat postup, který podle vědeckého konsenzu a v souladu s lidskou důstojností s velkou šancí povede k jeho dosažení".

Výzvu podepsali lidé jako virolog Libor Grubhoffer, lékař Marián Hajdúch, matematička Veronika Hajnová, imunolog Zdeněk Hel, imunolog Václav Hořejší, biochemik Jan Konvalinka, vědec Jan Kulveit, lékař Milan Kubek, matematik René Levínský, infektolog Ladislav Machala, sociolog Daniel Prokop, matematička Lenka Přibylová, ekonom Jakub Steiner, viroložka Ruth Tachezy a další odborníci. - O takové postavy se vláda měla opřít nejpozději loni v dubnu až květnu.

Není čas na frajeření, není čas na pseudohrdinství, není čas na volby a hádání se vlády s opozicí a opozice s vládou. Je čas na změnu, na souhru, na dohodu, na prosbu, aby občané spolupracovali a odpustili vládě její zarytost, neochotu jednat a neschopnost. Je čas na tvrdý, nekompromisní lockdown, je čas nabrat dech a omezit se více než na jaře. Je čas chtít přežít.

Lockdown je jediná šance. To, k čemu směřujeme, je smutné a tragické, říká Levínský (video DVTV z 24. února 2021)

Je potřeba mnohem víc omezit pohyb a v první řadě firmy, to je místo, kde můžeme ještě něco brát, míní vedoucí BISOP René Levínský. | Video: Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 6 minutami

KLDR zváží účast na summitu s Jižní Koreou, připustila sestra Kim Čong-una

Sestra a blízká poradkyně severokorejského vůdce Kim Čong-una uvedla, že KLDR zváží účast na summitu s Jižní Koreou, pokud bude ve vzájemných vztazích panovat úcta. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na severokorejskou státní tiskovou agenturu KCNA.

Prohlášení přichází den poté, co Severní Korea vyzvala Spojené státy a Jižní Koreu, aby upustily od své údajně nepřátelské politiky a dvojích standardů. Teprve poté bude podle Pchjongjangu možné zahájit rozhovory o formálním ukončení korejské války z let 1950 až 1953. Tento konflikt skončil příměřím, ale nikoli mírovou smlouvou.

"Věřím, že pouze při zachování poctivosti a vzájemného respektu se může odehrávat hladká komunikace mezi Severem a Jihem (…) a vyřešit záležitosti typu vrcholných schůzek mezi Severem a Jihem," uvedla v prohlášení Kim Čong-unova sestra Kim Jo-čong.

Jihokorejský prezident Mun Če-in ve svém projevu na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku v úterý zopakoval výzvu, aby obě Koreje formálně ukončily válečný stav.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Itálie má oficiálně další mafiánskou organizaci, římský klan Casamonica. Její boss dostal u soudu 30 let vězení

Itálie má oficiálně další mafiánskou organizaci, kterou je římský klan Casamonica. Soud jej tento týden postavil na roveň známějším uskupením jako jsou sicilská Cosa Nostra, neapolská Camorra či původně kalábrijská 'Ndrangheta. Dlouhými tresty vězení potrestal soudce čtyři desítky členů římské mafie, jeden z bossů má strávit za mřížemi 30 let.

"Je to velice důležitý verdikt zejména proto, že ničí iluzi o tom, že v Římě žádná mafie není," řekl agentuře AFP Nando Dalla Chiesa, který o organizovaném zločinu přednáší na milánské univerzitě. "Město nedokázalo přijmout fakt, že v něm operují nejen některé elementy zločineckých skupin Camorra a 'Ndrangheta, ale že má i svou vlastní, domácí mafii," dodal.

Proces se členy mafie Casamonica trval dva roky a obžalovaní mají podle rozsudku kvůli obchodování s drogami, vydírání a držení zbraní strávit ve vězení celkem 400 let. Boss Domenico Casamonica dostal trest 30 let odnětí svobody, rozsudek ale není pravomocný.

První členové rodiny Casamonica, kteří patří k romské menšině, se do Říma přistěhovali v první polovině 20. století a policie je dlouho sledovala zejména kvůli lichvářským půjčkám. Klan na sebe upozornil v roce 2015, kdy se v Římě konal pompézní pohřeb jeho bosse Vittoria Casamoniky. Rakev tehdy ulicemi vezl kočár tažený koňmi, z helikoptéry se na něj sypaly okvětní lístky růží a truchlícím hrála hudba z filmu Kmotr. Policie i vedení města pak musely čelit kritice, že konání okázalé akce nedokázaly zabránit.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 52 minutami

Při útoku v Somálsku zemřelo nejméně osm lidí, je mezi nimi premiérova poradkyně pro ženská práva

Nejméně osm lidí v sobotu zemřelo při sebevražedném útoku nedaleko prezidentského paláce v somálské metropoli Mogadišo, informovaly tiskové agentury s odvoláním na policii. Další jsou zraněni. K zodpovědnosti za explozi se přihlásilo radikální islamistické hnutí Šabáb, které je napojeno na teroristickou síť Al-Káida. Automobil napěchovaný výbušninami najel do osobních a nákladních vozů u kontrolního stanoviště, odkud vede cesta ke vstupu do prezidentského paláce, popsala agentura AP.

Přes toto kontrolní stanoviště jezdí prezident a premiér při cestách na letiště nebo z něj, podotkla AP. Mluvčí hnutí Šabáb později uvedl, že sebevražedný útočník cílil na konvoj aut, jenž mířil do paláce. Svědek agentuře Reuters popsal, že viděl sedm zničených automobilů a tři rikši. Celá křižovatka byla podle něj potřísněna krví.

Vládní mluvčí Mohamed Ibrahim Moalimuu oznámil, že mezi oběťmi je poradkyně premiéra pro záležitosti žen a lidských práv Hibaq Abukarová. "Byla jedním z pilířů premiérovy kanceláře v otázkách týkajících se žen," sdělil na Facebooku. Podle Reuters není jasné, zda Abukarová byla v době výbuchu v konvoji, nebo se ocitla poblíž exploze.

Podle policejního mluvčího Abdifataha Adama Hassana dalších devět lidí utrpělo zranění. Počet obětí by však mohl být vyšší, jelikož některé mrtvé a zraněné odnesli jejich příbuzní, uvedl Hassan. "Za výbuchem stojí Šabáb. Zabili osm lidí, včetně vojáka, matky a dvou dětí. Šabáb masakruje civilisty," dodal Hassan.

Radikální hnutí Šabáb, jenž chce svrhnout vládu a prosadit v Somálsku svůj přísný výklad islámského práva, provádí podobné útoky často.

Zdroj: ČTK
Další zprávy