Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
7. 10. 2021 7:30

Superdebata ČT ukázala jediné, nemáme superpolitiky. A umělá inteligence je blbá

Jeden z nejtristnějších momentů supervečera ČT. Proč Babiš zvolil na nákup nemovitostí tak neuvěřitelně složitou cestu? „Dělal jsem to podle doporučení realitní kanceláře.“
Superdebata zklamala, k rozhodnuti koho volit nepomohla.
Superdebata zklamala, k rozhodnuti koho volit nepomohla. | Foto: ČTK

Tak nám Česká televize poskytla „superdebatu“ „osmi nejvážnějších kandidátů na předsedu vlády“. Mělo to být „vyvrcholení předvolebního vysílání České televize“ a událost moderovala Světlana Witowská.

Ponechme stranou, že opravdu vážnou šanci na premiérské křeslo jich nemá ani polovina a začněme tím pojmem "superdebata". Evokuje to buď něco řekněme pubertálního (je to fakt super), nebo, vezmeme-li to slovo vážně, debatu několika opravdu skvělých mozků, kteří nám nabídnou nové dobře argumentované postoje, smělé vize, rozhovor lidí, kteří budou výtečně mluvit, nebudou lhát, zatloukat a kroutit se jak hadi.

Každý, kdo superdebatu viděl, zřejmě potvrdí, že super na ní nebylo nic, super v ní nebyl nikdo. Zněla jako nějaká stará odrhovačka, která už člověka otravuje a při níž vypíná. Jestli něco tato unterdebata předvedla, tak jedině, jak je česká politika zacyklená, únavná, kolovrátková.

Jeden typický znak, který diváka prostě nemůže neurážet: neschopnost či neochota odpovídat na otázky. Absolutní mistr, pardon, absolutní jednička v tom je premiér Babiš (ANO). Díváte se na něj a najednou vás napadne: Proboha, co jestli takhle uboze vystupuje na fórech Evropské unie? Jak tam vypadáme? Oni o voze, on o koze.

Nebo místopředseda vlády Hamáček, šéf strany, jejíž ministryně Jana Maláčová vedla ministerstvo práce a sociálních věcí, řekne zcela vážně tuto větu: „Máme jediní napsanou důchodovou reformu.“ Míněno ČSSD. Ta reforma už měla být dávno přijata, ale oni ji „mají napsanou“. Stydíte se to poslouchat.

Tomio Okamura (SPD) šermuje slovem „nepřizpůsobivý“, slovem, které přece ve slušné debatě, natožpak v superdebatě, nesmí zaznít.

Šéf starostů Rakušan vysvětluje, proč nepřišel Ivan Bartoš, takto kandidát PirSTAN na post předsedy vlády: On a nepřítomný šéf Pirátů jsou „dva rovnocenní partneři a to je devíza naší spolupráce“. Tak sorry, Rakušan sice patří k vyšší lize, ale měl přijít ten, koho PirSTAN staví proti Babišovi na premiérské místo. Je prostě hloupé, nesebevědomé, že tam nebyl. A nějakým střídáním se to nedá vysvětlit, na postu premiéra se taky střídat nebudou.

Matylda moc rozumu nepobrala

O čem by se vlastně mělo debatovat v kvalitní debatě těsně před volbami? Předpokládám, že o tom, co je pro tuto zemi v dnešní době nejdůležitější, o změnách klimatu, o nerovnosti krajů a vyloučených lokalitách, o vědě a školství, o mladých lidech v Česku, o našem místě v EU a NATO. A jistě, taky o rozpočtu, o kterém se samozřejmě i mluvilo. A jistě taky o bytech. Ale ta hlavní témata jako celek nesmí být pominuta. Pominuta byla. Klima nejsou spalovací motory.

Pokud se dívali mladí lidé mezi 18 a 25 lety, nemohli si nevšimnout, že se mluví ne o „klimatu“, ale „šíleném Zeleném údělu“, to bylo hodně frekventované. Ne, pro mladé ta debata nebyla ani náhodou. Není úplně jasné, pro koho byla. Protože jste z ní nepoznali (pokud nemáte hlubší znalosti politiky), kdo lže, kdo jen slibuje a kdo mluví pravdu. Superdebata by měla být především pravdivá.

Mimořádně tristní moment se vztahoval k Babišovu offshorovému dobrodružství započatému v roce 2009 a pokračujícímu i v době, kdy byl v politice, k Pandora Papers. Základní otázka: Kde vzal 400 milionů, které sám sobě půjčil. Odpovědi jsme se, jak jinak, nedočkali, řekl jen „ukázal jsem audit mých příjmů“. (Nám ne, s sebou ho nevzal.)

Proč zvolil na nákup nemovitostí ve Francii tak neuvěřitelně složitou cestu (jež se zhusta využívá k praní peněz)? To byl jeden z nejtristnějších momentů supervečera ČT. Babiš, náhle zkrotlý, nejistý, nesuverénní, pravil: „Dělal jsem to podle doporučení realitní kanceláře.“ A také: „Tenhle systém není protizákonný.“ Dovedete si představit, jak tenhle člověk, který chce o všem sám rozhodovat, včetně toho, kdy se musí nosit respirátory a kdy ne, se nechá řídit „doporučením realitní kanceláře“? Komik. Tohle mu fakt nikdo nezbaští.

Na otázku, zda Babiš podepisoval dokumenty offshorových firem v době, kdy byl v politice, odpověděl asi takto: „Offshorové firmy nejsou zakázané.“ Ostuda v přímém přenosu.

Mimořádně trapná byla „umělá inteligence Matylda“ (UIM). Připitomělé otázky mimo mísu, vůbec není jasné, co tím ČT sledovala. Jestli to byla snaha „o zábavu“, tak vzkazuji, že jsme se opravdu neubavili k smrti. Otázky typu „kdyby byl Hamáček robot, co by na sobě měnil“. A samozřejmě že za celou dobu na Hamáčka nepadla otázka, co to chtěl jet poté, kdy vláda dostala informaci o výbuších ve Vrběticích, vyjednávat do Moskvy? (Superdebata? Fakt?)

Hamáček zneužil Luxe

Okamury se UIM ptala, kdyby měl nějakou superschopnost, co by dělal a jaká by ta superschopnost byla (superschopnost asi nějak souvisí se superdebatou). Okamura na to celkem vtipně pochválil „sympatický vzhled Matyldy“.

Kromě Víta Rakušana nikdo jasně a zřetelně neodpověděl na otázku, s kým by byl ochoten spolupracovat ve vládě, vládnout. Prý až po volbách. Rakušan za PirSTAN jasně jmenoval koalici Spolu.

Závěr těch únavných dvou superhodin bude zřejmě mediálně dominovat. Jan Hamáček se totiž obrátil na voliče lidovců a řekl, že bývalý šéf KDU-ČSL Josef Lux, ikona křesťanských demokratů, by si rozhodně nepřál, aby jejich voliči podpořili ODS, ale šel by radši volit sociální demokraty. Velmi ošklivá, vylhaná podpásovka. Je známo, jak byl Lux popuzen opoziční smlouvou ČSSD a ODS.

V závěrečné třicetivteřinovce Petr Fiala (ODS) mluvil k seniorům, tedy k cílové skupině Andreje Babiše: „Vážení přátelé, pan Babiš vám slibuje, že v roce 2025 budete mít důchod 20 tisíc korun. To ale nebude jeho zásluha, to bude automaticky kvůli vysoké inflaci. Já mám pro vás lepší nabídku: koalice Spolu chce zlepšit hospodaření státu, zkrotíme drahotu a vy si za svoje důchody budete moci dopřát vyšší životní úroveň. A navíc spolu pomůžeme i vašim dětem a vnukům. Prosím, přemýšlejte nad tím.“ Chytré. Normální občan však už tou dobou klimbal.

(Na mladé lidi se neobrátil nikdo. Popravdě si nedovedu představit, že by se na tu debatu koukali.)

Rozhodovat se podle superdebaty? Nedoporučuji. To by asi člověk nešel k volbám, což by byla hrubá chyba. Jan Kulveit z Oxfordské univerzity (Research Fellow ve společnosti Future of Humanity Institute, Oxford University) nedávno tweetoval toto: „Obecné, ale vážně míněné doporučení k volbám: volte, koho byste volili půl roku až rok před volbami. Pro reprezentaci vašich zájmů je důležitější, co kdo dělá celé volebního období, než kampaň.“ Zcela podepisuji.

Politikům poprvé pokládala otázky umělá inteligence:

Umělá inteligence Matylda pokládala českým politickým lídrům otázku. Okamurovi se její vzhled líbil. | Video: Facebook/ČT24
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

USK Praha porazilo s navrátivšími Američankami Szekszárd 83:56

Basketbalistky USK Praha zvítězily v domácím utkání 3. kola Evropské ligy nad maďarským Szekszárdem jednoznačně 83:56 a získaly druhou výhru v tomto ročníku prestižní soutěže.

Nejlepší střelkyní českých mistryň byla s 18 body navrátivší se americká pivotka Brionna Jonesová, její krajanka Alyssa Thomasová pak se 14 body a 10 doskoky zaznamenala double double. Hostům nestačilo ani 15 bodů Zaly Friškovecové a prohrály v Eurolize i třetí zápas.

V dalším utkání skupiny A zavítá pražský celek na hřiště úřadujícího šampiona Jekatěrinburgu. Tam sehraje duel 27. října.

Aktualizováno před 3 hodinami

Požár v budově spalovny v Malešicích se podařilo uhasit, škoda dosáhne stovek milionů

V jedné z budov spalovny v pražských Malešicích ve středu odpoledne hořela technologie, požár způsobil podle odhadu škodu za stovky milionů korun. Příčinu ohně určí vyšetřování. Sdělil to mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Mluvčí Pražských služeb Radim Mana řekl, že spalovna je mimo provoz a minimálně ve čtvrtek to tak zůstane, odpad bude převážen jinam. Potvrdil i odhad škody.

"Ve spalovně došlo k požáru odstavené technologie na čištění spalin v pětipatrové technologické budově o rozměru 30 krát 40 metrů, která procházela rekonstrukcí technologií. S ohledem na počet jednotek byl vyhlášen třetí stupeň poplachu," uvedl Kavka. Zasahovalo deset profesionálních a devět dobrovolných jednotek, používaly také výškovou techniku. Na další budovy se oheň nerozšířil.

Černý kouř byl vidět z velké dálky. Chemická služba podle Kavky měřila zplodiny ohně v několika zasažených částech Prahy, například v Dolních Počernicích, Satalicích, Vinoři, Kyjích a na Černém Mostě, překročení norem ale nezjistila. "Po dobu zásahu byl však ve zmíněných oblastech cítit zápach po požáru a obyvatelům bylo doporučeno nevětrat," uvedl mluvčí.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Pokrok v kauze Pandora Papers. Úřad zjišťuje, jestli Babiš nespáchal přestupek zamlčením majetku

Černošický městský úřad zjišťuje, zda premiér Andrej Babiš (ANO) nespáchal přestupek podle zákona o střetu zájmů neúplným oznámením o majetku v takzvané kauze Pandora Papers. Úředníci požádali o součinnost ministerstvo spravedlnosti, uvedl ve středu web iROZHLAS.cz. Babiš už dřív v souvislosti s kauzou odmítl, že by se dopustil čehokoliv nelegálního.

Kauza Pandora Papers se zabývá děním kolem společností v daňových rájích. Podle mezinárodního novinářského týmu poslal premiér Babiš na nákup nemovitostí na francouzské Riviéře přes své offshorové firmy zhruba 380 milionů korun. V dokumentech souvisejících s kauzou podle webu Investigace.cz neuvedl, že vlastní akcie offshorových firem. Podle zákona o střetu zájmů je přitom neúplné oznámení majetku veřejného funkcionáře přestupek, za který hrozí pokuta do výše 50 000 korun, informoval iROZHLAS.cz.

Černošický úřad proto oslovil ministerstvo spravedlnosti, které vidí v tomto případě jako takzvaný evidenční orgán. Ministerstvo by podle úřadu mělo mít možnost získat dokumenty, zda premiér vlastnil nebo vlastní nemovitosti nebo firmy v zahraničí, případně v jakém období je vlastnil.

"Následně by ministerstvo mělo posoudit, zda tyto nemovitosti nebo firmy uvedl v oznámení o majetku podle zákona o střetu zájmů a pokud nikoli, mělo by tuto informaci jako podezření z přestupku oznámit úřadu příslušné obce s rozšířenou působností," uvedl úřad na webu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy