Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
19. 3. 2020 7:30

Táhnout s Babišem za jeden provaz? Ne pokud lže a ohrožuje nás. Jinak ano

Nekritizovat vládu za hrubé chyby by ničemu nepomohlo. Stejně jako by byla trestuhodná chyba vládu nepodpořit, když zavádí rozumná, experty doporučená omezení.
Tohle je táhnout za jeden provaz, Vietnamci taky šijí roušky.
Tohle je táhnout za jeden provaz, Vietnamci taky šijí roušky. | Foto: Viet Up

Můžeme v době pandemie koronaviru kritizovat vládu? Nebo máme "táhnout za jeden provaz", jak se teď ozývá z více stran, ne ze všech? A co vlastně ono tahání za jeden provaz znamená? Je kritika chybných kroků, jež se týkají dnešní situace, nikoli třeba Čapího hnízda, zdravá, nebo škodí?

Začnu taháním za provaz. Představuju si to nějak takhle. Česku až dosud přímo zoufale chyběly roušky. To je fakt a musí se o tom psát. (Zároveň ovšem už ten fakt sám o sobě představuje kritiku těch, kteří jsou za zásoby zdravotního materiálu odpovědní.) Táhnout za jeden provaz znamená, že ženy a někteří muži sednou k šicím strojům a zadarmo šijí tyto jednoduché ochrany obličeje. Vietnamci šijí roušky. Další nadšenci je rozvážejí. Znám ženu, jež čerstvě ušité roušky věnovala metařům, kteří šli okolo po ulici. Lidé je nosí prodavačkám do prodejen.

Držet za jeden provaz znamená, že lidé nakupují starým lidem ze svého domu, že mladí dobrovolníci rozvážejí letáky s návody, jak zvládat pandemii, jak se v ní chovat, pro starší občany, kteří třeba nemají internet. Dobrou práci dělají církve, které mají kontakty na staré lidi a nabízejí jim pomoc. Jiní točí videa s návody na výrobu ochranných masek či na ušití roušky. Jiní si dali půst od zbytečného lítání sem a tam, od mejdanů. Jeden provaz je především občanská solidarita.

Zároveň však žijeme ve státě, v politickém a právním systému, který má svoje vedení a svá pravidla. V době krize je naprosto zásadní, jak ten systém, jeho vedení funguje, jestli se s krizí umí vypořádat, jestli je schopné. Obrovské množství lidí je na státu závislé, svým způsobem na něm visíme všichni. Dát tomuto molochu volno od kritiky by bylo poněkud šílené. Protože výjimečná situace, nouzový stav, celostátní karanténa, to jsou zároveň příležitosti, jak utáhnout otěže, prosadit záludné paragrafy. Systém získává podstatně větší výkonnou moc (omezení pohybu je tvrdý vstup do našich svobod), větší prostor. A lidé se soustřeďují hlavně na virus, další věci jim mohou unikat.

Jak je to tedy s kritikou? Táhneme s vládou za společný provaz? Začněme kroky, které vláda nařídila, omezení pohybu, setkávání atd. Jsou jasně vysvětlené, odpovídají doporučením Světové zdravotnické organizace, evidentně nás mají chránit. Děkujeme za ně vládě a podporujeme ji, když restrikce zavádí. Onen "jeden provaz" je totiž náš společný zájem, vláda a premiér to nedělají pro sebe, nýbrž proto, aby zabránili šíření viru, to nás "v tahání" jednoznačně spojuje.

Roušky a respirátory: týden zdržení, neschopnost, neumění

Jakmile ale třeba premiér mlží, kamufluje situaci, není schopen přiznat, že on a jeho "super" tým selhali, omluví se jen z donucení, pak nás ohrožuje, a především on sám s námi za jeden provaz netáhne. Příklad, který v nastalé situaci jistě pochopí každý občan: Andrej Babiš mohl už před dvěma týdny přiznat: Česko trpí přímo katastrofálním nedostatkem roušek. A mohl sám občany poprosit o pomoc, ať je šijí a rozdávají. Neudělal to. Tvrdil, že nemocnice nemají problém. Lhal. Ohrožoval lidi v první linii i nás. Společný provaz přeřezával.

Máme právo vědět, jak byl a jak je stát na virovou krizi připraven. Mimochodem, existují přesné návody, jak pandemii řešit (kupříkladu integrovaný záchranný systém vypracoval v roce 2018 toto: Mimořádná událost s podezřením na výskyt vysoce nakažlivé nemoci ve zdravotnickém zařízení nebo v ostatních prostorech). Když je nastudujete, vidíte, jakých chyb se stát dopustil.

Momentálně skutečně není čas na texty a interpelace okolo premiérova střetu zájmů (pokud ovšem nechce upravit zákony tak, aby právě jeho střet zájmů obešly). Naopak je čas poukazovat na chyby, jež nás ohrožují, ty kritizovat musíme. Jedna poznámka. Na konci ledna ministr zdravotnictví tvrdil, že máme být klidní, na vše jsme připraveni, Covid-19 je něco jako chřipka atd. Totéž opakovali četní experti. Média je v tom podporovala: žádnou paniku (to platí stále). Ukázalo se však, že klid nebyl namístě, stát se měl už v lednu na pandemii připravit. Neudělal to, trestuhodně zaspal. Ohrozil nás. A je úplně jedno, že třeba v Itálii (možná) zaspali taky. Tím nás neukolíbají.

Deník N teď objevil další nebezpečné selhání, jež mohlo vést k většímu šíření nákazy: ministerstvo zdravotnictví již od minulého pondělí dostávalo z Číny nabídky na nákup respirátorů a roušek, jichž se u nás kriticky nedostává. Nebylo však schopné podat objednávku a za ochranné prostředky proti novému koronaviru zaplatit. Neuměli to. Premiér Babiš pak, pozdě, tuto důležitou kompetenci předal ministrovi vnitra Janu Hamáčkovi (ČSSD) a vnitro objednávku s pomocí čínské ambasády a České národní banky zvládlo. Děkujeme.

Týden zdržení, neschopnost, neumění. O tom se musí psát stejně jako o faktu, že premiér Babiš nesmyslně a úmyslně zdržoval zapojení Ústředního krizového štábu, jen aby sám vynikal. Podobně je nutné kritizovat vládní frajeření, tedy situaci, kdy ministři a premiér vystupovali na tiskovkách bez roušek, ono "vy je noste, my nemusíme".

Nekritizovat vládu za tyto hrubé chyby by ničemu dobrému nepomohlo. Stejně jako by byla trestuhodná chyba vládu nepodpořit, když zavádí rozumná, experty doporučená omezení.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Robert Šlachta představil své politické hnutí Přísaha

Bývalý ředitel policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta zakládá hnutí Přísaha, se kterým se chce zúčastnit podzimních voleb do Poslanecké sněmovny. Oznámil to ve středu na setkání s médii.

"Chceme a budeme sloužit lidem, občanům naší země, postavíme se čelem k nespravedlnosti a rozkrádání státu. Postavíme se čelem k aktivistickým nesmyslům, které zamořují naši společnost. Postavíme se na stranu lidí, kteří jsou základem naší společnosti," stojí na webových stránkách hnutí.

Své hnutí odmítl charakterizovat jako konverzvativní, liberální, levicové či pravicové. "Moje odpověď je ani jedno. Jsme hnutí spravedlivého středu," řekl. Mimo jiné slíbil například důsledné řešení migrace.

Dalšími zakladateli hnutí jsou taktéž bývalí policisté Tomáš Sochr a Jiří Komárek, právnička Eva Gajdošík a sociální pracovnice Jaroslava Pauchová.  Financovat hnutí plánuje Šlachta z vlastních peněz, společně se Sochrem si vzal půjčku.

Zdroj: Domácí
před 16 minutami

Ruský parlament ratifikoval prodloužení smlouvy o kontrole jaderných zbraní

Ruský parlament ratifikoval prodloužení rusko-americké smlouvy o kontrole jaderných zbraní, na kterém se v úterý dohodla Moskva s Washingtonem.

Zdroj: ČTK
před 18 minutami

Koruna zpevnila pod 26 Kč/EUR, silnější byla naposled před covidem

Česká měna dnes dopoledne posílila pod 26 Kč/EUR, poprvé od doby před vyhlášením nouzového stavu kvůli koronaviru loni v březnu. Vyplývá to z informací na webu Patria Online. Podle analytika Patria Finance Tomáše Vlka může mít vliv na kurz vyjádření guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka o možnosti zvýšení úrokových sazeb.

Podle Vlka se do povědomí investorů postupně dostává předpoklad, že koruna se letos může stát jednou z mála měn, u níž poroste úročení. "Naposledy na možnost zvýšení sazeb upozornil v rozhovoru guvernér Rusnok," doplnil.

Česká měna končila proti euru loňský rok kolem úrovně 26,20 Kč/EUR, oslabila během něj vlivem epidemie koronaviru zhruba o tři procenta. Od počátku letoška ale postupně posiluje.

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Policie vyšetřuje muže, který hrozil přejetím lidí, pokud se neotevřou restaurace

Kriminalisté navrhli obžalovat dvaašedesátiletého muže z vyhrožování teroristickým trestným činem. V tiskové zprávě to dnes uvedl mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej. Obviněný muž podle policie vyhrožoval na Facebooku, že pokud se neotevřou restaurace a bary, vjede kamionem do lidí podobně jako masová vražedkyně Olga Hepnarová.

"Tato osoba koncem října 2020 umístila pod smyšleným profilem na sociální síť Facebook v souvislosti s vyhlášeným nouzovým stavem výhružku všem policistům a členovi vlády," popsal mluvčí aktuální kauzu.

Ibehej doplnil, že policie muže stíhá na svobodě. Za jeho skutek mu hrozí pět až 15 let vězení. O podání obžaloby rozhodne pražské vrchní státní zastupitelství.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

V Brazílii sílí kritika prezidenta Bolsonara kvůli jeho postoji k pandemii

Do brazilského parlamentu v úterý dorazil další návrh požadující zahájení procesu odvolání prezidenta Jaira Bolsonara kvůli jeho lehkovážnému přístupu k pandemii covidu-19, celkem jich už parlament dostal na šest desítek. Podle deníku El País sílí i demonstrace proti Bolsonarovi a do ulic vychází už i řada jeho někdejších příznivců. Zatím ale podle místních médií není velmi pravděpodobné, že by brazilský parlament o sesazení hlavy státu začal jednat.

"Ovšem bylo by chybou se domnívat, že podpora skupiny ´centrao´ je dostatečnou ochranou před veřejným míněním," napsal komentář deníku Folha de S.Paulo s odkazem na skupinu politických stran, které podle něj nemají jasně definovaný program a podporují vládu za benefity pro sebe.

Sílící kritiku hlavy státu v posledních týdnech vyvolává podle deníku El País kolaps nemocnic ve městě Manausu, pomalý rozjezd očkování proti covidu-19 i ukončení vyplácení přímých kompenzací za protikoronavirová opatření.

Brazílie dosud zaznamenala na 8,93 milionu nákaz, z toho téměř 62 tisíc za poslední den, a skoro 220 tisíc úmrtí s covidem-19. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy