V Londýně, ve Finsbury Park, nedaleko mešity se v noci na pondělí odehrál další teroristický útok. Dodávka najela do muslimů odcházejících z modliteb; tento týden končí ramadán. Jeden člověk zemřel (není jisté, zda v souvislosti s útokem), deset bylo zraněno.
Britská premiérka Theresa Mayová prohlásila, že Britové zažili další teroristický útok, který cílil na obyčejné a nevinné lidi, tentokrát muslimy. "Nenávist a zlo tohoto typu nikdy neuspěje," vyjádřila své hluboké přesvědčení.
Ve Finsbury Park útočil nemuslim, sedmačtyřicetiletý Darren Osborne z Cardiffu, na muslimy. Podle svědka, který byl na místě ve chvíli útoku, pachatel křičel, že "chce zabít všechny muslimy". Čin podle Mayové spáchal sám, zneškodnili ho kolemjdoucí a jen těsně unikl lynči.
Reportérovi listu The Independent očitý svědek popsal, co se stalo: "Lidé se scházejí v této části ulice během ramadánu, takže to byl záměrný čin. Věděl, co dělá. Pokusil se utéct, ale my jsme ho srazili k zemi. Zemřel by, protože se do něj lidé pustili a mlátili ho. Ale pak přišel imám a zastavil je."
Policie čin vyhodnotila jako terorismus. Kopíruje jiné útoky, při nichž pachatelé vjeli autem do lidí. Tentokrát má jakoby opačný nádech, vraždit nechtěl tzv. Islámský stát, ale muž, který zjevně nenávidí muslimy. "Byl to jasný útok na muslimy, kteří vypadali jako muslimové a šli z modlitebního shromáždění," řekla Cressida Dicková, komisařka londýnské Metropolitní policie.
Nikdo nepíše "útočil křesťan", ačkoliv to byl Brit, tedy člen společnosti hlásící se ke křesťanství. (Osborne se narodil v Singapuru a jeho matka a sestra žijí ve Weston-super-Mare v Somersetu.) Každý chápe, že najet autem do lidí nemá s křesťanstvím nic společného, i totální bezvěrec. Kdyby však útočil nějaký "islamista", se vší pravděpodobností by měl s islámem stejně málo společného jako Osborne s křesťanstvím. To bychom měli vědět.
Při útocích, které provedou lidé pocházející z "muslimského prostředí", se minimálně u nás skoro automaticky mluví o islámském džihádu. A marně umírnění imámové vysvětlují, že korán nic takového nedovoluje a že to nejsou skuteční muslimové, i když se k islámu hlásí.
Nejsme jako oni? Skutečně?
Další příznačný fakt: u teroru, který páchají lidé hlásící se k Islámskému státu (nebo když se Islámský stát hlásí k nim), se mluví a píše o "neslučitelnosti kultur", "jiném kulturním prostředí", "stoletém rozdílu ve vývoji" atd. Jenomže Osborne prokazatelně pochází z našeho kulturního prostředí a spáchal stejný útok jako "džihádisté".
Theresa Mayová zdůraznila, že jednal sám, zřejmě tedy nepatří k nějaké skupině, která by se mstila na muslimech. Policie sdělila, že v danou chvíli to vypadá, jako by útočil sám, ale vyšetřování pokračuje. V oblasti, kde si Osborne zřejmě vypůjčil dodávku, působí několik ultrapravicových skupin, kupříkladu Národní fronta Jižního Walesu.
Policii se nezdá nemožné, že by mohly následovat další útoky na muslimy. Londýnský starosta Sadiq Khan čin označil za "strašný teroristický útok proti nevinným lidem" a sdělil, že bude posílena policejní přítomnost v ulicích města. Také na ochranu muslimské menšiny a v okolí mešit.
My, Evropané, se bráníme představě, že bychom "byli jako oni", že bychom byli schopni dělat stejné věci jako fanatičtí džihádističtí teroristé. Z minulosti víme, že toho schopni jsme, a Osborne ukazuje: vězí to v nás dodnes.
Možná teď lépe pochopíme, jak se asi cítí muslimové, když jsou automaticky, hloupě spojováni s terorem. Je jim stejně vzdálený jako nám (a zároveň zhruba stejně blízký). Považujeme se za společnost zákona, Osborne však křičel, že chce zabít všecky muslimy. Jeden z nás, jeden z členů křesťanské společnosti, spáchal stejně ohavný čin jako "oni".
Na Osbornovi je vidět, jak nebezpečné je štvaní proti muslimům (ostatně útoky na ně zažilo i Německo a další země, stejně jako útoky na uprchlíky). U nás máme podobnou zkušenost, zažili jsme nejednou samostatné i hromadné útoky "bílých" na Romy.
Každý, kdo automaticky spojuje uprchlíky, muslimy a terorismus (u nás kupříkladu prezident Miloš Zeman a ministr vnitra, nyní šéf ČSSD, Milan Chovanec), pracuje na tom, že se část společnosti staví nad ně, jako bychom byli lepší a jinde, vyspělejší, obrněnější proti zlu. Je to omyl, nejsme. Strašně neradi si to připouštíme, ale nejsme.
Páchat zlo je součástí podstaty nás všech, stejně jako schopnost konat dobré věci. Potvrdí to každý psycholog i kněz. Nejsme lepší než muslimové. Oni nejsou lepší než my. Označovat je skupinově za riziko je stejně nesmyslné (nebo stejně rozumné) jako označovat skupinově za riziko, za potenciální zločince, nás.
Muslimové nejsou potenciální teroristé, jsou jen obyčejní lidé a zločinci, tady i tam. Mimochodem, do naší zažité představy "o nich" nezapadá ani imám, tedy islámský duchovní, který pachatele ve Finsbury Park bránil před lynčem.