Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
22. 1. 2019 12:30

Toxický Zeman, toxický Hrad. Rychetský potvrdil tlaky v živých kauzách

Předseda Ústavního soudu míní, že si Zeman "zcela neuvědomuje". Všecko to však vypadá, že si naopak "zcela uvědomuje" a chce justici zlomit, ochočit, ovládat.
Pavel Rychetský, šéf Ústavního soudu, osobní záruka ústavnosti. Mandát má do roku 2023.
Pavel Rychetský, šéf Ústavního soudu, osobní záruka ústavnosti. Mandát má do roku 2023. | Foto: Jan Langer

Kauza "jak Hrad ovlivňuje soudy" pokračuje. Miloš Zeman drží svoji prodlouženou ruku, kancléře Vratislava Mynáře, prý jednal vždy z jeho pověření (což na tom, že jde o ovlivňování soudů, nic nemění). A k akcím, které popsal bývalý předseda Nejvyššího správního soudu (NSS) Josef Baxa pro Deník N, se pro stejné noviny vyjádřil předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský: Baxovi důvěřuje, o jeho výrocích nepochybuje a nepřekvapuje ho, co dělá Zeman, prý totiž nechápe, že je to nevhodné.

Co Baxa zveřejnil: tlak Hradu a přímo Zemana v některých kauzách, kupříkladu v případu, kdy prezident odmítl jmenovat tři profesory, snaha dostat do vedení NSS člověka podle představ Hradu, snaha očernit neposlušného Baxu před jeho kolegy, mafiánské metody.

Co tedy k tomu všemu Pavel Rychetský říká: "U pana prezidenta mě nepřekvapuje jeho zájem o ‚živé kauzy‘ v justici ani skutečnost, že si zcela neuvědomuje nevhodnost vyjadřovat k nim osobně nebo prostřednictvím svých úředníků meritorní stanoviska."

Zeman si "zcela neuvědomuje"? Co tím Rychetský myslí? Že je hlava státu mimo? Nebo se bývalý Zemanův přítel jen snaží říci co nejkulantněji, že prezident jedná mimo zákon (soudy se ovlivňovat nesmí)? Zároveň slyšíme, že to u Zemana není nic nového, on to tak prostě dělá.

Baxy si Rychetský váží a říká: "Nemám nejmenší důvod pochybovat o věrohodnosti jeho pocitů či dojmů z uvedené schůzky." Mluví o jednání, při němž Zeman řekl, že "za ním byl pan Beneš z ČEZ a že tam máme nějaký případ, který je potřeba nějak rozhodnout", a později, při schůzce, kde byli stejní aktéři, pravil: "Tak pan Beneš vás pozdravuje a děkuje." Rychetský stvrzuje, že Zeman takhle manipuluje špičkovými soudci. (Neposloucháš mě, tak tě pošpiním před ostatními, před kolegy.)

Snahy Hradu "řídit" klíčová rozhodování soudů jsou riskantní, což potvrzuje fakt, že Rychetský nedávno rozhodl: soudci se nebudou scházet s účastníky řízení, a to ani tehdy, když o schůzku požádá prezident nebo jeho suita. Preventivní opatření, snaha předejít maléru, který vážně hrozí. Schůzky s těmito lidmi by byly pro ústavní soudce toxické.

Ano, stále je řeč o Hradu, o nejvyšším ústavním činiteli této země, o prezidentovi republiky. Toxický prezident, radši se mu vyhněte, mohl by na vás tlačit, vari od našeho prahu…

Dokáže justice odolat?

Střetávají se tu dvě z gruntu odlišné představy o soudu, justici. Jedna je zemanovská, sám prezident ji podle svědectví Josefa Baxy vyjádřil slovy "ale vy jste šéf, vy to máte zařídit", když na něj tlačil, aby podřízené soudce donutil k rozhodnutí, které chce on, Hrad. (A snažil se ho zároveň "uplatit" nabídkou postu předsedy Ústavního soudu.) Strašné, byzantské, autoritářské.

Rychetský tyto Zemanovy spády potvrzuje (ostatně už několikrát proti hlavě země vystoupil na obranu ústavy), zároveň však míní, že česká justice dokáže odolat jakýmkoli tlakům, z politické i soukromé sféry. Ústavnímu soudu předsedá od roku 2003 a nikdo se ho prý nikdy nepokusil ovlivnit: "Asi by si to vůči mé osobě stejně nikdo netroufl," tvrdí.

Jsme vděční, že postava Rychetského významu řídí Ústavní soud. Ale zároveň platí, že Rychetský neví, kdo a kde byl v justici ovlivněn, zastrašen, koupen. Garantuje čistotu své klíčové instituce, tam mu můžeme věřit. A dál, jinde, níž? Kauza solárních panelů a bývalé šéfky Energetického regulačního úřadu Aleny Vitáskové, která od Zemana dostala státní vyznamenání (!), a Michaely Schneiderové, jež byla vedoucí odboru licencí ERÚ? I tady měl Hrad "velký zájem"…

Nebo jiný případ, který se snad Hradu netýká, neuvěřitelná, potupná soudní tahanice okolo Jany Nečasové, dříve Nagyové. Případ byl nakonec odňat zákonné soudkyni, která odmítala soudit podle důkazů, čelila dvěma kárným žalobám. Náhoda? (A ano, nakonec jí kauzu odňali.)

Jistě, justice obecně, většinově stále ještě dokáže "odolat tlakům" dokonce i z Hradu, nepochybně však najdeme případy, kdy zřejmě neodolala. A hlavně, ten tlak, ta snaha justici ohnout, ovládnout, zkazit, tu prostě je.

Fakt, že bývalý šéf NSS Josef Baxa našel odvahu a hradní tlaky, nabídky popsal, a fakt, že se prakticky všecky soudní špičky včetně Rychetského postavily na jeho stranu, je sice oceněníhodný, má však svou odvrácenou tvář: ono se to "zemanování" a "mynářování" děje. Co až nebude v čele Ústavního soudu tak silná osobnost jako Rychetský?

Žijeme ve státu, kde kancléř prezidenta není schopen získat prověrku na tajné (týden za týdnem je jasnější proč) a kde je předseda vlády Andrej Babiš trestně stíhán. Vzpomeňme, jak premiér zametl s šéfem Generální inspekce bezpečnostních sborů Murínem ("buďto to bude bez skandálu, nebo se skandálem" a dnes se odstraněného Murína pokoušejí trestně stíhat).

Rychetský míní, že si Zeman "zcela neuvědomuje". Všecko to však vypadá, že si naopak "zcela uvědomuje" a chce justici zlomit, ochočit, ovládat.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Na Facebook se kvůli únikům dat chystá hromadná žaloba

Irská organizace Digital Rights Ireland (DRI) připravuje žalobu na americkou internetovou společnost Facebook kvůli rozsáhlému úniku osobních údajů uživatelů. Vyzývá dotčené uživatele z Evropské unie, aby se k této žalobě připojili. Informují o tom server BBC a list The Irish Times. Podle DRI by jednotliví uživatelé, kteří se k žalobě připojí, mohli v případě úspěchu získat odškodné v rozsahu od 300 do 12 000 eur (zhruba 7800 až 311 000 Kč).

DRI tvrdí, že Facebook selhal při ochraně dat a neinformoval o úniku dotčené uživatele. Únik byl zjištěn již v roce 2019, nedávno se však uniklé údaje staly dostupnými na internetu, píše BBC. Portál Business Insider začátkem měsíce informoval, že na internetu se objevila soukromá data 533 milionů uživatelů ze 106 zemí, a to například jména, telefonní čísla, e-mailové adresy či data narození. Firmu Facebook již kvůli této kauze začala vyšetřovat irská Komise pro ochranu dat (DPC).

Šéf DRI Antoin Ó Lachtnain označil rozsah tohoto úniku za šokující. Varoval, že terčem podobných žalob by se v budoucnosti mohly stát i další velké internetové podniky. "Bude to první hromadná žaloba svého druhu, ale jsme si jisti, že nebude poslední," uvedl. "Existují tu zákony na ochranu spotřebitelů a jejich osobních údajů a nastal čas, aby tito technologičtí obři pochopili, že ochranu osobních údajů je zapotřebí brát vážně," dodal.

Facebook minulý týden uvedl, že pachatelé data získali před zářím 2019 využitím bezpečnostní slabiny v nástroji pro synchronizaci kontaktů. Podle antivirové firmy Avast jsou mezi uniklými uživatelskými daty také údaje o více než milionu Čechů. "Pokud by byla žaloba úspěšná, mohlo by to vytvořit precedent a otevřít dveře dalším hromadným žalobám," uvedl expert na digitální soukromí z organizace ProPrivacy. "Povinnost odškodnit jednotlivé uživatele by se pak pro velké technologické podniky mohla stát důraznou pobídkou k tvrdší práci na ochraně soukromí," dodal.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 52 minutami

Rusko vyhostí v odvetě za krok Washingtonu deset amerických diplomatů

Rusko vyhostí deset amerických diplomatů a zváží další odvetné kroky vůči Washingtonu, oznámil v pátek ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Americkému velvyslanci zároveň doporučil, "aby se vrátil domů ke konzultacím". Moskva podle šéfa ruské diplomacie vyhostí i tři diplomaty z Polska v odpovědi na podobný krok Varšavy a ještě během pátku zveřejní sankční seznam, na kterém se ocitnou američtí činitelé. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury.

"Dostali jsme seznam deseti diplomatů s žádostí, aby opustili Spojené státy. Na toto opatření odpovíme recipročně a požádáme deset amerických diplomatů v Rusku, aby opustili naši zemi," citovala agentura AFP Lavrova.

Spojené státy ve čtvrtek přijaly sérii kroků, jejichž cílem je potrestat Rusko za údajné vměšování do loňských prezidentských voleb v USA, za kybernetické útoky proti americkým vládním agenturám, agresivní vystupování vůči Ukrajině a další škodlivé jednání. Kromě vyhoštění deseti ruských diplomatů Washington oznámil i uvalení sankcí na skoro čtyři desítky jednotlivců a firem.

Moskva podle Lavrova zveřejní seznam osmi amerických činitelů, proti kterým hodlá zavést odvetné sankce. Bude se jednat o jedince, "kteří reprezentují vládnoucí struktury washingtonské administrativy," dodal ruský ministr zahraničí.

Kromě Spojených států odvetná akce zasáhne i Polsko, které ve čtvrtek USA vyjádřilo solidaritu a vyhostilo tři ruské diplomaty, kteří podle Varšavy poškozovali její zájmy.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalistky USK i potřetí pokořily Hradec Králové a mají rekordní 15. titul

Basketbalistky ZVVZ USK Praha získaly rekordní 15. titul v samostatné české lize a překonaly Žabiny Brno. Svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové ve třetím finálovém utkání vyhrály doma nad Hradcem Králové 105:66 a ovládly sérii 3:0 na zápasy. V soutěži triumfovaly pojedenácté v řadě, Žabinám se to povedlo třináctkrát za sebou. V součtu s federální ligou se USK vyrovnal s 23 triumfy dalšímu pražskému celku Spartě.

USK drží v domácí soutěži neporazitelnost už 213 utkání a přemožitelky nepoznaly osmou celou sezonu v řadě. Naposledy prohrály ve 3. utkání finále v roce 2013 s Žabinami (tehdy IMOS Brno). Hradecký Sokol vyrovnal stříbrem své největší úspěchy z let 2015 a 2017.

Zdroj: ČTK
Další zprávy