Martin Hála Martin Hála | Komentáře
10. 6. 2020 17:00

Bilion! Opakuji, bilion!

Počítáme groše s prezidentem Zemanem a jeho "vyhaslým" poradcem Jie Ťien-mingem.
Aby nám to přátelství neuschlo... Miloš Zeman a čínský prezident Si Ťin-pching zalévají památeční strom. Lány, 28. březen 2016.
Aby nám to přátelství neuschlo... Miloš Zeman a čínský prezident Si Ťin-pching zalévají památeční strom. Lány, 28. březen 2016. | Foto: Jakub Plíhal

Nelze se v tomto týdnu vyhnout rozruchu po oznámení předsedy Senátu, že chystá návštěvu Tchaj-wanu. Vyrojila se celá řada inovativních memů. Jeden ze zvlášť vydařených, a čile omílaných, je srovnání cesty s návštěvou některých poslanců u Ruskem podporovaných separatistů na Donbasu.

Princip demokratické legitimity asi darmo v tomto kontextu vysvětlovat. Stojí snad jen za to připomenout, že Čínská republika (Tchaj-wan) byla až do roku 1971 nejen členem OSN, ale i stálým členem Rady bezpečnosti. Tam doufejme ozbrojenci z Donbasu hned tak nezasednou. A investice z okupovaného Novoruska za těmi tchajwanskými také trochu pokulhávají. Ostatně i ty čínské, když už jsme u toho. Ekonomická diplomacie především!

Ani principy, ani groše

Miloš Vystrčil pronesl v souvislosti s připravovanou cestou několik zásadních myšlenek, jaké nejsme v posledních letech zvyklí od politiků v této zemi slýchat: "Buď budeme držet principy, nebo počítat groše." Lze to také parafrázovat tak, že nebudeme-li držet principy, brzo se nedopočítáme ani zlámané grešle. Příkladů je k dispozici dost. Dopřejme si jeden pádný.

Foto: Aktuálně.cz

Ve stínu mediální pozornosti věnované Vystrčilově plánované cestě tak trochu zapadla jiná zajímavá událost, k níž došlo takřka současně na druhém konci světa v New Yorku. V pondělí zde byl propuštěn z vězení Patrick Ho, bývalý blízký spolupracovník Jie Ťien-minga - dnes již zmizelého (a "vyhaslého") poradce prezidenta Zemana, který byl také předsedou již rovněž vyhaslé společnosti CEFC.

Patrick Ho byl v listopadu 2017 zatčen americkou FBI a posléze odsouzen před federálním soudem za praní špinavých peněz a rozsáhlou politickou korupci ve prospěch společnosti CEFC v Africe a v OSN. Kromě jiného poslal v roce 2015 půl milionu dolarů tehdejšímu předsedovi Valného shromáždění OSN Samu Kutesovi, který poté jmenoval nadřízeného Patricka Hoa - předsedu Jie Ťien-minga - svým čestným poradcem.

Vzpomeňme, že téhož roku se stal Jie také čestným poradcem českého prezidenta a na tomto postu setrval i po svém zmizení, až do svého "vyhasnutí".

Prezident Zeman označoval společnost CEFC vzletně za "vlajkovou loď čínských investic v ČR". Odhadoval je v řádu stovek miliard, z čehož se realizoval nepatrný zlomek. I ten byl - jak se ukázalo - financován na dluh, přinejmenším zčásti od českých bank. Když se CEFC po zatčení Patricka Hoa a zmizení Jie Ťien-minga v roce 2018 zhroutila, zůstala po ní namísto hory grošů jen hora dluhů.

160 miliard, nebo možná bilion

Přepočítání grošů naznačuje citelné manko i v rámcové inventuře dalšího oblíbeného projektu Zemanovy ekonomické diplomacie, iniciativě Pás a stezka (dříve Nová hedvábná stezka). Tu považuje český prezident za fascinující projekt (což svým způsobem je). S oblibou ji přirovnává k Marshallovu plánu, s tím, že objem plánovaných investic je ještě "dvanáctkrát, opakuji, dvanáctkrát vyšší". Vychází přitom zřejmě ze srovnání 13 miliard dolarů po druhé světové válce a 160 miliard dnes.

Nechme stranou, že hodnota dolaru po válce a hodnota dolaru dnes je někde úplně jinde. Zajímavá je samotná hodnota 160 miliard jako vyčíslení investic v rámci Pásu a stezky. Tato suma je vcelku věrohodná - jen ve Venezuele a Pákistánu Čína údajně "nainvestovala" po 60 miliardách dolarů (ne že by to těmto zemím nějak zvlášť prospělo). Když k tomu připočteme několik dalších nestabilních a represivních režimů, v nichž Peking hojně investuje, asi se skutečně dostaneme někam ke 160 miliardám. Možná i výše.

Číňané sami ovšem udávají hodnoty daleko vyšší. Celkový objem investic (investicemi se tu rozumí především půjčky od státních bank) mají podle nich dosáhnout až jednoho bilionu dolarů. To je skutečně ohromující suma, která vyráží dech. Jenom není úplně jasné, jak k ní soudruzi dospěli.

Pás, stezka a viry

Shodou okolností se nicméně začíná rýsovat stejně ohromující obnos v rámci střízlivějšího projektu, jemuž se dostává citelně méně publicity, byť s Pásem a stezkou nepřímo souvisí - finančního plánu Evropské unie na obnovu ekonomiky zdevastované koronavirovou krizí. Samotný fond obnovy má představovat 750 miliard eur a celková suma mobilizovaných finančních zdrojů až 1,84 bilionu (tedy asi dva biliony dolarů).

Biliony se tedy nejspíš skutečně dají do pohybu, jen trochu jiným směrem a z jiných zdrojů, než předpokládali přátelé Pásu a stezky. Po Nové hedvábné stezce mohou totiž putovat nejen čínské půjčky, ale například také viry. Ty dokážou zvrátit finanční kalkulace v globálním měřítku podobně, jako je předtím v Česku lokálně zvrátilo zatčení Patricka Hoa v New Yorku a zmizení předsedy Jie Ťien-minga v Číně samotné.

Prodlužování angažmá Jie Ťien-minga na Hradě? Zdržovací taktika Zemana, zahraniční politika směrem k Číně se ministerstvu zahraničí vymkla kontrole. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

Další zprávy