Vláda navrhuje prezidentu Zemanovi, aby jmenoval nové generály či povýšil stávající generály o stupeň výš. Týká se to armády, hasičů, policie. Celkem normální věc, pokud si to vybraní muži (žena mezi nimi není ani jedna, i když ČSSD prosazuje ženské kvóty) zaslouží.
Povýšen na vyšší stupeň, na generálporučíka, má být i policejní prezident Tomáš Tuhý. Vláda naopak zamítla návrh ministra obrany Stropnického (ANO), aby se generál stal ze šéfa Vojenského zpravodajství (VZ) Jana Berouna a jeho zástupce Libora Jílka. Důvod: kauza Čechů, kteří byli za asistence VZ uneseni v Libanonu.
Návrh na povýšení policejního prezidenta Tuhého přichází krátce po návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Praze. Poté, co byla veřejnost silně pohoršena jednáním policie. Tím, jak nadržovala čínským vítačům, kteří agresivně napadali Čechy protestující proti čínské hlavě státu či proti okupaci Tibetu. To, jak probíhaly policejní zásahy, ze zkušenosti na vlastní oči popsal nejmenovaný policista na respekt.cz. Cenné čtení.
Tuhý se omluvil pouze za to, že policie kvůli tibetské vlajce přišla na FAMU a chtěla její vyvěšení "vyšetřovat". To prý bylo pochybení. Jinak ale podle Tuhého vše proběhlo, jak mělo. Lidé, kteří byli v ulicích Prahy, kteří sdíleli videa ze zásahů policie, kteří chtěli na Hradčanské náměstí, kde měli nahlášenou demonstraci a policie je tam nepustila, vědí, že ochránci pořádku návštěvu Si Ťin-pchinga nezvládli.
Nezvládli ji do hloubky, protože více hájili agresivní čínské vítače proti protestujícím Čechům. Kvůli některým excesům byly podány stížnosti či žaloby.
V tuto chvíli povýšit prezidenta policie? Jednak výsměch, jednak podlézání Miloši Zemanovi. Prezident okázale v Míčovně Pražského hradu policistům za ochranu Číňanů poděkoval. Nejen to, poděkoval jim i za to, jak nepustili loni 17. listopadu studenty na pražský Albertov. Šel tak daleko, že protestující nazval "duševně nemocnými lidmi".
Nejde jen o čínskou návštěvu. Tuhý odpovídá za policii také mimo dobu, kdy jsou v Česku na návštěvě světoví politici. A policie se čím dál častěji staví do role nikoli občany chránící, ale občany buzerující složky. Běžně jsou lidé jen tak kontrolováni (nějaký důvod se pak vycucá). Píšeme o tom velmi často. Nadřízení důstojníci mají tendenci zametat, tutlat vážné kauzy. Viz případ zkopaného motorkáře. A viz další kauzy, o kterých média informují.
Jen do nich, do "duševně nemocných"
Ten posun, časté buzerování a naslouchání politikům, sledování, co chtějí, třeba Miloš Zeman či ministr vnitra Milan Chovanec (viz případ v Bochově, kde po Chovancově kritice policie během pár hodin zcela otočila), to je nebezpečný trend.
V takové situaci povyšovat Tuhého znamená, že je ten trend posvěcen, vláda říká: Dělejte to tak dál, jen do nich. Vláda se poddává Zemanovi. Dělá, co mu na očích vidí. Chovanec mu návrhem na povýšení Tuhého a šéfa Útvaru pro ochranu ústavních činitelů Jiřího Komorouse (z toho se má stát vytoužený brigádní generál) nadbíhá. Potvrzuje, že občané, kteří se nebojí dát najevo svůj názor, jsou "duševně nemocní", kdežto policajti, kteří je perlustrují, jsou "tak trochu psychiatři". Skandální.
Ponechme teď, 26 let po revoluci, stranou fakt, že v policii má fungovat další generál, který měl pletky s StB. Komorous byl posluchačem důstojnické školy StB. Prý tam jen studoval jazyky. Generálem už je i bývalý estébák, nyní náměstek policejního prezidenta, Zdeněk Laube. (Působil na IV. správě Sboru národní bezpečnosti, která měla na starosti tajné sledování občanů.)
Důležitější v této chvíli je, že plukovník Komorous byl také velmi aktivní při návštěvě prvního čínského komunisty v Praze. Dokonce existuje podezření, jež Tuhý i Chovanec popírají, že to on inicioval sundávání tibetské vlajky na FAMU. Není to náhodou tak, že právě proto, za odměnu, se má stát generálem?
Jan Beroun povýšen nebude, i když to Martin Stropnický žádá. Důvodem je kauza Fajád. Ministru obrany, který má detailní informace, se to zřejmě zdá nefér, nespravedlivé. Beroun je "nová struktura" ve vojenské tajné službě, jež byla v děsivém stavu. (Viz třeba kauzu Nagyová a sledování manželky premiéra Nečase.) Beroun skočil do jámy lvové a snaží se z ní udělat slušné místo.
Má smůlu. Vojenské zpravodajství padlo do nastrojené pasti. Že mu do ní zřejmě pomohla civilní rozvědka, nespolupráce tajných služeb, to je druhá věc. Pro veřejnost by prostě bylo divné, kdyby Beroun a Jílek byli nyní povýšeni. Musejí počkat. (Ostatně vláda zřejmě ví, že Zeman o jmenování Berouna, který sleduje, jak u nás "makají" ruští vojenští špióni, nestojí.)
Že vláda navrhuje povýšení Tuhého a Komorouse, to je velká, zásadní chyba. Policie při čínské návštěvě ztratila kredit, stála proti občanům, které má chránit. Za to se nechválí, nepovyšuje.