Martin Hála Martin Hála | Komentáře
14. 7. 2017 13:30

Umlčený Liou Siao-po promlouvá i k nám

Tak jako se snažil kontrolovat Liouův život, pokusil se čínský represivní aparát kontrolovat i jeho smrt.
Liou Siao-po, nejznámější čínský disident, zemřel ve čtvrtek 13. července ve věku 61 let.
Liou Siao-po, nejznámější čínský disident, zemřel ve čtvrtek 13. července ve věku 61 let. | Foto: Reuters

Čínští cenzoři mají v těchto dnech práce nad hlavu. Po téměř třicet let, od masakru v roce 1989, se snaží vymazat jméno Liou Siao-poa z povědomí čínské veřejnosti. Jeho čtvrteční smrt, v nemocnici pod policejním dohledem, tedy de facto ve vězení, však vyvolala takovou vlnu emocí na čínských sociálních sítích, že internetová policie nestačí mazat nejrůznější narážky a kamuflované projevy smutku a vzdoru.

V zahraničních médiích mimo kontrolu Oddělení propagandy ÚV KS Číny spustila smrt nejznámějšího čínského vězně svědomí a laureáta Nobelovy ceny míru lavinu článků a komentářů. Byla to paradoxně právě zavilá snaha čínských úřadů umlčet jednoho nepohodlného intelektuála, která z něj učinila globální celebritu.

Demokratičtí aktivisté v Hongkongu truchlí po Liouově úmrtí.
Demokratičtí aktivisté v Hongkongu truchlí po Liouově úmrtí. | Foto: Reuters

Masakr a charta

Liouův život a politický odkaz formovala dvě základní data: 1989 a 2008. Studentské demonstrace na náměstí Tchien-an-men na jaře 1989 ho zastihly v New Yorku, kde nadějný literární vědec působil jako hostující profesor na Kolumbijské univerzitě. Do Číny se stihl vrátit právě včas, aby se připojil ke studentům na náměstí a zahájil na jejich podporu protestní hladovku. Během vojenského zásahu v noci na 4. června vyjednal s armádními veliteli bezpečný odchod studentů z náměstí a zachránil tak několik desítek, možná stovek lidských životů. Ke krveprolití a střelbě do civilistů pak došlo hlavně v přilehlých ulicích.

Postřílení studentských vůdců přímo u Pomníku revolučních hrdinů na náměstí Tchien-an-men by představovalo pro čínské vedení další nesmazatelnou skvrnu u domácího obyvatelstva. Liou je tohoto symbolického stigmatu ušetřil, to však Pekingu nezabránilo, aby ho uvěznil v následných čistkách. Od té doby byl prakticky neustálé jednou nohou v kriminále.

Liouův střet s režimem kulminoval v roce 2008, kdy se stal jedním ze spoluautorů Charty 08. Dokument se inspiroval československou Chartou 77 a v zásadě požadoval, aby se čínská komunistická vláda řídila svými vlastními zákony, počínaje ústavou, která formálně zaručuje celou řadu práv a svobod, jež jsou ale v praxi pošlapávány. Čínská vláda přislíbila před konáním olympijských her v Pekingu v létě 2008 větší svobodu projevu a požadavky Charty 08 nezněly v tomto kontextu až tak troufale.

Tím spíše překvapila tvrdá reakce. Olympijské hry měl režim úspěšně za sebou a finanční krize z téhož roku ho vedla k závěru, že Západ je skutečně jen papírový tygr a mezinárodní závazky není třeba brát tak vážně. Řada signatářů byla pozatýkána a Liou samotný nakonec odsouzen v roce 2009 k neuvěřitelným jedenácti letům žaláře.

Absurdní trest za nenásilné politické projevy však zase vedl k mobilizaci mezinárodní veřejnosti. V roce 2010 byla Liouovi udělena Nobelova cena míru za obhajobu lidských práv a demokracie. Reakce Pekingu byla opět hysterická: nedovolil cenu převzít nejen Liouovi, ale preventivně zabránil ve vycestování i komukoliv dalšímu, kdo by snad mohl cenu převzít v zastoupení. Lioua tak při oficiální ceremonii reprezentovala prázdná židle. Obrat "prázdná židle" byl na několik let vymazán z čínského internetu.

Předávání Nobelovy ceny za mír "prázdné židli", tedy nepřítomnému Liouovi.
Předávání Nobelovy ceny za mír "prázdné židli", tedy nepřítomnému Liouovi. | Foto: Reuters

Finanční rezervy a drsná realita

Z čínského internetu může čínská vláda vymazat, co chce, ale Liouův osud začal nabírat mnoho symbolických asociací; ty zatím ani čínská cenzura blokovat nedokáže. Pro Peking je nepříjemná zejména paralela s Carlem von Ossietzkym, německým pacifistou, jemuž zabránil v převzetí Nobelovy cenu míru nacistický režim v roce 1935. Toto srovnání se dále prohloubilo Liouovou smrtí; Ossietzky byl na smrtelné posteli převezen z koncentračního tábora do nemocnice pod dohledem gestapa.

Tak jako se snažil kontrolovat Liouův život, pokusil se čínský represivní aparát kontrolovat i jeho smrt. Ve snaze zabránit mu do poslední chvíle ve veřejném projevu ho odmítl propustit i na smrtelném loži. Tím se však sám staví do nelichotivého srovnání s nacistickým Německem, jež ho bude do budoucna pronásledovat více než cokoliv, co by mohl Liou pronést jako svá poslední slova.

Pekingu se možná časem podaří zaretušovat u domácí i mezinárodní veřejnosti, že umořil nositele Nobelovy ceny míru ve vězení. Shodou okolností připadlo na den před Liouovou smrtí první výročí verdiktu mezinárodního tribunálu v Haagu o nezákonnosti čínské expanze v Jihočínském moři. I tento rozsudek vypadal zprvu pro Čínu jako PR katastrofa. Po roce se Pekingu podařilo systematickým tlakem potlačit zmínky o verdiktu i u takových entit, jako je Evropská unie (kde příslušné rezoluce pravidelně blokují Maďarsko a Řecko).

Část veřejnosti je s vidinou čínských finančních rezerv ochotna zavírat oči před drsnou čínskou realitou. V našich krajích dokonce části politické scény právě tato drsná realita imponuje. V této souvislosti je dobré připomenout, že Lioua inspirovaly při formulaci Charty 08 stejné ideály, které přinesly svobodu i této zemi. Českou republiku pojí s Čínou i jiné svazky než Tvrdíkovy obchodní komory a Zemanova strategická partnerství. Které z nich převládnou, ovlivní nakonec i další směřování této země.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Britská zpěvačka Marianne Faithfullová má koronavirus, její stav je stabilizovaný

Britská zpěvačka Marianne Faithfullová byla po nákaze koronavirem převezena do londýnské nemocnice. Stav třiasedmdesátileté umělkyně je stabilizovaný, uvedla v neděli s odvoláním na jejího agenta Francoise Ravarda agentura PA. "Všichni si přejeme její brzké a plné uzdravení," řekl Revard.

Faithfullová se proslavila mimo jiné písní As Tears Go By, kterou v 60. letech napsali členové kapely Rolling Stones Mick Jagger a Keith Richards. S frontmanem skupiny Jaggerem Faithfullová jeden čas i chodila. Měla i úspěšnou sólovou kariéru.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Milion eur věnoval nemocnici v Barceloně také Xavi

Bývalý záložník Barcelony Xavi následoval příklad svého někdejšího spoluhráče a později trenéra Pepa Guardioly a také on věnoval milion eur (27,7 milionu korun) nemocnici v Barceloně. Ta peníze využije na nákup pomůcek pro ošetřující personál i pro pacienty s nemocí Covid-19.

Čtyřicetiletý Xavi, jenž v současnosti trénuje katarský klub Al Sád, je barcelonským odchovancem a s klubem vyhrál osmkrát španělskou ligu a čtyřikrát Ligu mistrů.

Milion eur na boj s koronavirem už věnoval také bývalý Xaviho spoluhráč Lionel Messi, jenž částku rozdělil mezi barcelonskou nemocnici a lékařská zařízení v rodné Argentině.

Fotbalisté Barcelony se také po dobu krize vzdají 70 procent platu, aby přispěli na mzdy ostatních zaměstnanců. Španělská liga byla přerušena v polovině března a její restart je podobně jako u dalších evropských soutěží v nedohlednu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy