Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
14. 2. 2012 10:10

Únor 2013. Venku přímá volba prezidenta, až praští

Levný, náš, vítěz. Politické strany marně vyhlížejí ideálního prezidentského kandidáta
Derniéra. Vzrušená prezidentská volba na Pražském hradě, únor 2008. Že bude přímá volba důstojnější a čistší, je možné, ale zdaleka ne zaručené.
Derniéra. Vzrušená prezidentská volba na Pražském hradě, únor 2008. Že bude přímá volba důstojnější a čistší, je možné, ale zdaleka ne zaručené. | Foto: Ludvík Hradilek

Zkuste si to představit. Píše se únor 2013 a venku je zhruba taková zima, jaká byla minulé dva týdny. Ideální povětří na finále prezidentské kampaně, ne? Vzhůru za voliči, do prvního, do druhého kola!

Politici přímou volbu prezidenta, která se má odehrát právě za rok, vepsali do Ústavy, a nejspíš už není cesty zpět. (Možnost, že by do Ústavy sáhli ještě jednou a přímou volbu odpískali, je spíš teoretická - i když, v roce 2009 poslanci také nejdřív schválili předčasné volby, a pak je Jiří Paroubek odvolal…).

Aby mohly přímé prezidentské volby skutečně proběhnout, musí teď parlament odehrát ještě druhý poločas - schválit volební zákon, který podrobně popíše pravidla hlasování. Slovo „musí" je na místě: bez takového zákona budeme také bez prezidenta, protože nikdo jiný než lid ho odteď vybrat nemůže.

Volební zákon je pro politické strany poslední společnou příležitostí, jak volbu nového prezidenta usměrnit podle svých představ. Pak už jim zbudou jen politické proklamace, zákulisní tahy - a peníze. Teď se hraje o to, jaký vliv si strany udrží na prezidentské kandidáty, a tedy i na pozdější hlavu státu. V čí režii bude volební kampaň - jejích účastníků, sponzorů, politických stran?

Zdroje na volby tu byly, jsou a budou

Bude levný, bude nám věrný, a kromě toho vyhraje - to je ideální prezidentský kandidát z pohledu politické strany. (A ještě by jí mohl posloužit jako maskot krajských voleb, které budou čtvrt roku předtím.)

Taková všestranná osoba ale pravděpodobně neexistuje. Splnit všechny tři podmínky - levnou kampaň, vítězství ve volbách a stranickou loajalitu - prakticky nelze.

Zemák nazuje sněhové řetězy, osádka navaří kotel grogu. To bude kampaň!
Zemák nazuje sněhové řetězy, osádka navaří kotel grogu. To bude kampaň! | Foto: Petr Protivánek

Že se stranám nechce do prezidentských voleb investovat moc peněz, je pochopitelné - nemají totiž, alespoň oficiálně, z čeho brát. Především sociální demokracie, lídr volebních preferencí, vytlouká klín klínem, respektive úvěr úvěrem, aby měla alespoň na krajské volby.

A do toho ještě prezident?

ČSSD si myslí, pravil její předseda, že prezidentská volba „musí být soubojem zajímavých osobností, programů a vizí, nikoli soubojem peněz a vlivu ekonomických zájmových skupin snažících se privatizovat českou politiku".

Zlatá slova. Tohle už jsme z různých štábů slyšeli mockrát - a pokaždé to skončilo duchamornou reklamní smrští za stovky milionů. Ani letošní krajské volby nebudou billboardůprosté, žádný „strop" na volební náklady platit nebude. A i kdyby - rozpoznat, co jsou „peníze na kampaň" a co už ne, je v některých krajích už nějaký čas docela těžké.

Na omezení volebních výdajů se politici nikdy nedohodli proto, že jedni druhým nevěřili, že by nepodváděli. Protože dobře věděli, jak to chodí u nich samotných.

Po zkušenostech, jako byla kauza Drobil, si o financování politických stran nemůžeme dělat ani ty nejmenší iluze. Zdroje tu byly a jsou. Krajské volby v tom nebudou jiné.

A ty prezidentské?

Dostihy černých koní

Sociální demokraté znovu navrhují volební výdaje omezit. Aby se „zamezilo finančnímu souboji nejrůznějších průmyslových a finančních oligarchů a zabránilo nakupování voličů pomocí velkolepých mediálních kampaní."

Domluví se snad na tom s ostatními stranami? Proč by ne? „Levní" prezidentští kandidáti jsou přece v zájmu všech stranických pokladen. A „zastropovanou" kampaň tím pádem asi neovládne nějaký řádově solventnější sponzor typu Kellner či Bakala, čehož se někteří politici zjevně obávají.

Dobrá. Možná vzájemná nedůvěra pod tlakem okolností povolí a politici volebním zákonem rozhodnou, že prezidentská kampaň bude skromná. Ale musejí počítat s tím, že kandidát, který půjde do voleb „za své", bude také o to nezávislejší. I jako prezident. Když volby vyhraje bez peněz a servisu nějaké politické strany a bez toho, aby s ní prorostl, ubude další důvod, proč by se později měl přizpůsobovat pořádkům, které v ní a kolem ní panují.

Strany by tedy mohly režírovat jak levnou, tak vítěznou volební kampaň. Ale že pak prezident bude „jejich", na to ať zapomenou.

Samozřejmě, existují i jiné, pro voliče černější scénáře. Například, když sponzoři zasvětí prezidentského kandidáta do svých politicko-obchodních tajemství. A tím si ho dopředu zaváží, respektive preventivně zkorumpují. Aby ve skutečnosti nebyl „svůj" ani „voličů", ale „náš". A tím pádem buď mlčel, nebo se ušpinil.

Ale je na tom politika tak zle, že by takový „vydíratelný" kandidát mohl vyhrát? Že by Hrad dobyl prezident kmotrů nebo „oligarchů", se stranickou knížkou, nebo bez ní? Tomu nevěřím. S přímo zvoleným prezidentem si bude hodně lidí spojovat téměř mesiášská očekávání - a tohle by byla až příliš mrazivá odpověď.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Britská zpěvačka Marianne Faithfullová má koronavirus, její stav je stabilizovaný

Britská zpěvačka Marianne Faithfullová byla po nákaze koronavirem převezena do londýnské nemocnice. Stav třiasedmdesátileté umělkyně je stabilizovaný, uvedla v neděli s odvoláním na jejího agenta Francoise Ravarda agentura PA. "Všichni si přejeme její brzké a plné uzdravení," řekl Revard.

Faithfullová se proslavila mimo jiné písní As Tears Go By, kterou v 60. letech napsali členové kapely Rolling Stones Mick Jagger a Keith Richards. S frontmanem skupiny Jaggerem Faithfullová jeden čas i chodila. Měla i úspěšnou sólovou kariéru.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Milion eur věnoval nemocnici v Barceloně také Xavi

Bývalý záložník Barcelony Xavi následoval příklad svého někdejšího spoluhráče a později trenéra Pepa Guardioly a také on věnoval milion eur (27,7 milionu korun) nemocnici v Barceloně. Ta peníze využije na nákup pomůcek pro ošetřující personál i pro pacienty s nemocí Covid-19.

Čtyřicetiletý Xavi, jenž v současnosti trénuje katarský klub Al Sád, je barcelonským odchovancem a s klubem vyhrál osmkrát španělskou ligu a čtyřikrát Ligu mistrů.

Milion eur na boj s koronavirem už věnoval také bývalý Xaviho spoluhráč Lionel Messi, jenž částku rozdělil mezi barcelonskou nemocnici a lékařská zařízení v rodné Argentině.

Fotbalisté Barcelony se také po dobu krize vzdají 70 procent platu, aby přispěli na mzdy ostatních zaměstnanců. Španělská liga byla přerušena v polovině března a její restart je podobně jako u dalších evropských soutěží v nedohlednu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy