Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
7. 12. 2018 12:45

Ustupování ulicím u nás a ve Francii. V Rusku a v Číně to neřeší, ulice nemají

Politologická literatura hovoří o takzvaných bezuličních režimech, jejichž urbanisticko-mocenské uspořádání pouliční protesty samo o sobě vylučuje.
Ilustrační foto ulice z Václaváku, podzim 2018.
Ilustrační foto ulice z Václaváku, podzim 2018. | Foto: Jakub Plíhal

Ulici se neustupuje, shrnula MF Dnes titulkem na první straně svůj rozhovor s prezidentem Milošem Zemanem o oslavách 17. listopadu a dalších záležitostech.

Ustoupil ulici, oznámily stejné noviny na stejném místě o několik dní později, že Emmanuel Macron po protestech žlutých vest couvá ze své ekoreformy.

Kdo chce, může ty dva titulky číst, jako že si spolu povídají, ale o to nejde. Důležitější je zaznamenat, že ulice znovu vstoupila do politického pojmosloví.  

Koneckonců, naprostá většina "kaváren" se nenachází nikde jinde než na "ulicích", takže jedno s druhým bytostně souvisí.

Miloš Zeman, který jinak na pražskou ulici, natož do kavárny, nevystrčí ani nos, v interview chrabře prohlásil, že "není Edvard Beneš, aby ustupoval tlaku hulákajícího pražského davu". (Příměr s Benešem patrně míří k únoru 1948, kdy ovšem churavá hlava státu ustoupila hlavně nátlaku Gottwalda a Stalina a "hulákající" a zdaleka nejen "pražský" dav byl spíš koloritem než hybným momentem komunistického převratu. Což nonsens paralely s demonstracemi 17. listopadu 2018 podtrhuje.)

"A ten, kdo nedokáže akceptovat, že prohrál ve volbách, si nemůže osobovat právo být soudcem české společnosti. Ostatně Praha je jen deset procent české populace. Kromě toho je řada slušných Pražanů, kteří v těch ulicích se řvoucím davem nebyli." Poslední věta je obzvlášť epesní, něco mezi Milošem Jakešem a Miroslavem Štěpánem a třicet let starými Televizními novinami. Potud Zeman v MF Dnes na téma protistátních živlů.

Na ustupování a neustupování ulicím existuje v politických manuálech léty propracovaná metodika.

Jsou dvě základní polohy. Státník může buď říkat, že ulici se neustupuje, anebo naopak, že je třeba naslouchat hlasu lidu. Oba postoje lze mixovat, ale klíčové je vyhmátnout ten správný okamžik, kdy je potřeba bystře přepnout z jednoho módu do druhého. Takový Ceausescu ho prošvihnul a špatně skončil.

Tradice ustupování ulicím, a koneckonců to dosvědčuje i ten titulek o Macronovi, je pestrá především v demokratických režimech.

Kdežto v diktaturách, když se na to podíváme podrobněji, dokonce v tomto směru nepanuje tradice žádná. Protože v diktatuře, která trvá, se ulici neustupuje z principu nikdy; a kdyby noviny na titulní straně napsaly "ustoupil ulici", zároveň tím nechtěně oznámí, že diktatura skončila. (A ve druhém vydání by vyšel titulek, že prezident se rozhodl naslouchat hlasu lidu.)

Takhle daleko to v moderních stabilizovaných společnostech samozřejmě nemůže dojít. Otázka ustupování nebo neustupování je jen teoretická, jelikož tu v první řadě nejsou žádné ulice. Politologická literatura hovoří o takzvaných bezuličních režimech, jejichž urbanisticko-mocenské uspořádání nějaké pouliční protesty samo o sobě vylučuje.

Když známý ochránce lidských práv Lev Ponomarjov na sociálních sítích vyzývá k účasti na nepovoleném shromáždění "Za naše a vaše děti", nedostane se z Facebooku na ulici, nýbrž před moskevský soud a na 25 dní do vězení. Titulek Ustoupil ulici je tím pádem vyloučený.

V čínské hi-tech diktatuře se toho na ulici dá provozovat ještě méně a proměňuje se význam samotného ústředního pojmu. Jde spíš o to, jak se usmívat do pouličních kamer, takže jestli někdo ustupuje ulici, tak je to občan, a ne politik. Kromě toho je řada slušných Pekiňanů, kteří místo řvaní na náměstí Nebeského klidu raději sbírají kredity řádného chování. Má to KSČ pěkně vymyšleno. Ustupovat není čemu, proč, ani kam.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 8 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy