Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
16. 10. 2018 12:00

Zemanova mysl: 17. listopad, Praha a Senát mu splynuly, nenávidí je

Samet Zemanovi splynul s prohrou SPD a KSČM, výročí, jež slaví svobodná společnost, se pro něj změnilo v odpor proti jeho politice a neumí to skrýt.
Prezident Miloš Zeman: Vyznamenání předám těm, kteří bojují proti ekonomickým zm*dům | Video: Český rozhlas Radiožurnál

Jako by volal Jsem ještě tady, nezapomeňte na mě, tak zněl v pondělním živém vysílání Radiožurnálu hlas prezidenta České republiky Miloše Zemana. Když veřejnoprávní rozhlas nabere odvahu s ním točit, "hlava státu" v sobě nikoli poprvé intuitivně přestane brzdit zábrany a mluví sprostě, což třeba v TV Barrandov, všimněme si, nedělá. Jako by chtěl to nenáviděné veřejnoprávní médium ušpinit.

Sprosťárny z úst prezidenta fungují, vyvolají to, co on miluje, pozornost. Neexistuje vlastně už žádné "proč to dělá", ale jen "to je on", nejvyšší ústavní činitel, který má stát reprezentovat a který veřejně mluví o "ekonomických zm*dech".

Poznámka: po vyslovení vulgarity řekl Zeman moderátorovi Janu Pokornému: "Doufám, že to vystřihnete." Šlo o živé vysílání, jež, jak známo, vystřihnout nejde. Vtip? Nebo už sledujeme nějaký prezidentský výlet mimo realitu?

Blíží se 17. listopad, výročí sametu - a to Zemana též zvláštním způsobem dráždí. Stejně jako potřebuje urážet určitý typ lidí, zrovna tak to má se "sametem". Spojil si ho s Prahou, jež ostatně byla tahounem změn v roce 1989, Prahu nesnáší, vynechává, nadává jí do "kavárny" (původně slušná slova umí překlopit v neslušná) a s hlavním městem do pytle nenávisti spadl i 17. listopad, je na tom stejně jako Bakala, Kalousek, Drahoš, ekologové, novináři a další nezemanovci.

Co o blížícím se výročí prezident řekl: "Samozřejmě že tam vystoupí řada lidí, která se skutečným 17. listopadem nemá vůbec nic společného. A já vždy říkám, že mi stačí tiše vzpomínat." A ještě, aby všem bylo jasno: "Nějací blbečci, kteří vylezou 17. listopadu na tribunu, ti mě vůbec nezajímají."

Snad jen dodejme, ale velmi potichu, aby se hlava státu nerozčílila, že i na slavnostech svatého Václava vystupovala řada lidí, která se skutečným "Wenzelem von Böhmen" nemá lautr nic společného, především jeho víru. Stejně tak tomu bude při výročí 100 let české státnosti. Dále je otázkou, na co Zeman, pokud jde o zásahovou jednotkou tvrdě rozehnanou demonstraci 17. listopadu 1989, asi tak vzpomíná. Tvrdí sice, že tam byl, ale učinil se dokonale neviditelným.

Skrze hlavu státu vidíme šklebící se Kreml

Dále tu máme "blbečky, kteří vylezou 17. listopadu na tribunu". Praha si to odskákala, volby v hlavním městě neskončily podle Zemanova očekávání, zemanovsko-babišovský tandem nevyhrál a je celkem známo, že pro Zemana jsou úspěšní soupeři hodni urážek. Navíc někteří dřívější řečníci na oslavách výročí pádu českého komunismu letos uspěli ve volbách do horní komory, nebo v ní už dva roky sedí, notabene by se mohlo stát, že by se někdo z nich stal dokonce předsedou Senátu (to by pak asi Radiožurnál musel vysílat buď až po půlnoci, nebo raději rovnou beze zvuku).

Shrnuto: 17. listopad Zemanovi splynul s Prahou, s prohrou SPD, KSČM a ANO v hlavním městě, tohle výročí, jež slaví svobodná společnost, se pro něj změnilo v odpor proti jeho politice a neumí to skrýt, nedokáže se opanovat.

Stejně dopadl Senát. V posledních letech ukazuje, proč byl založen, a nízká volební účast na tom mnoho nemění. Konstruován byl jako pojistka právě proti tendencím, které dnes na sto procent reprezentuje Miloš Zeman či Václav Klaus a na osmdesát procent Andrej Babiš. Proto je Senát tolik nenáviděn, proto tento typ politiků věčně jen spekuluje, jak ho zrušit, přetvořit k obrazu jejich.

Zeman v Radiožurnálu pravil, že Senát je instituce, "které voliči nevěří a kterou v podstatě pohrdají", a že je "hodna zrušení". Naváděl zároveň, jak to provést, jak nás demokratické pojistky zbavit i bez souhlasu zvolených senátorů: "Protože jedině Poslanecká sněmovna schvaluje rozpočet, kde je i kapitola Výdaje na Senát, nic nebrání Poslanecké sněmovně, aby tyto výdaje podstatným způsobem redukovala." Horní komoru by rád vyhladověl.

(Dodejme, že podobně by se dal ne snad vyhladovět, ale značně v letu přibrzdit zemanovsko-mynářovsko-nejedlovský Hrad.)

Prezident opět ukázal, jak hluboký smysl Senát má, jak silně veškerým autoritářským tendencím vadí, jak moc by ho chtěl tento typ politiků zrušit. Ani jeden komunista či komunistka v něm nyní nesedí, ani jeden okamurovec či okamurovka a málo Babišových anoistů, Zemanova klika slabá jak kapka becherovky ve sklenici mléka.

Prezidentův hněv, sprostotu a nenávist není těžké pochopit. Stává se na stará kolena dobře prokouknutelným, průhledným pánem. Koukáte skrz něj a vidíte pošklebující se Kreml.

 

Právě se děje

před 55 minutami

V Broumově hořela kotelna v průmyslovém areálu, škoda je 15 milionů korun

V areálu firmy Veba v Broumově na Náchodsku v úterý večer hořela kotelna na topný olej. Škodu vyšetřovatel předběžně stanovil na 15 milionů korun, upřesňovat se bude stejně jako příčina požáru ve středu dopoledne. Na webu hasičů Královéhradeckého kraje to uvedl jejich mluvčí Ondřej Sezima.

O požáru v areálu v broumovské části Olivětín hasiči dostali zprávu po 19:00. Hořela kotelna přistavená k výrobní hale. "V kotelně se nacházela nejenom technologie, ale také velké množství topného oleje," uvedl mluvčí. Hasiči zasahovali v dýchacích přístrojích s použitím vody a hasební pěny, aby před ohněm uchránili výrobní stroje v přilehlé hale, kde navíc byly další hořlaviny.

"V pozdních večerních hodinách se jim podařilo požár dostat zcela pod kontrolu. Při zásahu nebyl nikdo zraněn," uvedl Sezima. Zaměstnanci budovu včas opustili. Škodu oheň způsobil na vnitřním vybavení kotelny, silně zakouřené byly prostory v nadzemním podlaží přilehlé budovy, které slouží jako šatny a sociální zázemí pro zaměstnance.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

USA zablokovaly přístup k desítkám zpravodajských serverů kvůli dezinformacím z Íránu

Americké ministerstvo spravedlnosti se zmocnilo zhruba 30 webových stránek, z nichž řada byla spojena s dezinformačními aktivitami Íránu. Podle agentury Reuters to uvedl nejmenovaný americký vládní činitel. Íránská státní agentura IRNA předtím oznámila, že Spojené státy zablokovaly přístup na několik zpravodajských serverů napojených na íránský stát, napsala agentura AFP.

Na stránkách se místo tradičního obsahu objevila zpráva, že se serveru zmocnily americké úřady, doplněná pečetí Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) a ministerstva obchodu. Mezi zasažené servery patří například Al-Alam, který poskytuje informace v arabštině, anglická mutace webu íránské státní televize PressTV, či server Al-Masíra, který patří jemenským povstalcům z řad Húsíů podporovaným Íránem. Výpadek postihl i několik dalších webů.

Podle agentury AP, která se rovněž odvolává na zdroj z americké vlády, je krok USA součástí rozsáhlejšího zákroku proti íránským médiím v době vyhrocených vztahů s Teheránem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy