Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
1. 4. 2016 12:00

V USA Sobotka chválí NATO. Doma to lidem do očí neřekne. Řehoř Samsa české politiky

Čím je dál od Prahy, od Miloše Zemana, tím je Bohuslav Sobotka proameričtější a prozápadnější. Doma většinou mlčí.
Sobotka, listopad 2014: „Odhalením busty Václava Havla nevzdáváme poctu jen jemu samému, ale všem, kteří se nesmířili s útlakem a nesvobodou a bránili se."
Sobotka, listopad 2014: „Odhalením busty Václava Havla nevzdáváme poctu jen jemu samému, ale všem, kteří se nesmířili s útlakem a nesvobodou a bránili se." | Foto: ČTK

Znáte tuto větu? "Když se Řehoř Samsa jednou ráno probudil z nepokojných snů, shledal, že se v posteli proměnil v jakýsi odporný hmyz." Začíná tak Proměna Franze Kafky. Něco podobného zažívá premiér Bohuslav Sobotka. Jen není jasné, jestli se mění v "hmyz", když přiletí do USA, nebo naopak když se vrátí do vlasti. Pro zemanovce platí to první, pro zbytek světa zřejmě to druhé.

Platí přímá úměra: čím se Sobotka octne dál od Miloše Zemana a od nemalé části "své" ČSSD, tím víc vystupuje jako západní politik. Když se od Prahy vzdálí 6900 kilometrů (4290 mil), je z něj "Američan". Když však sedí doma, jeho zápaďáctví vybledne natolik, že většinou ani nekomentuje ostudné výroky Miloše Zemana.

Čerstvý příklad. Těsně před návštěvou Si Ťin-pchinga v Praze Zeman řekl čínské televizi, že bývalá vláda "velmi podléhala tlaku Spojených států a Evropské unie. Teď jsme znovu nezávislá země a formulujeme svou zahraniční politiku, která je založena na našich vlastních zájmech. Nevměšujeme se do zájmů žádné jiné země."

Doma ten absurdní výrok Sobotka nechal být. Pak odletěl do Washingtonu, kde promluvil v Brookingsově institutu. (Jeden z nejstarších amerických think tanků, založen byl před sto lety, zaměřený na sociální vědy, metropolitní politiku, vládnutí, zahraniční politiku, globální ekonomiku a rozvoj.) Tam, před "Amíky", se se Zemanem ve svém projevu vypořádal.

Řekl dvě zásadní věci: "... česká vláda se hlásí k myšlence evropské integrace a prohlubování spolupráce v rámci Evropské unie." Dál: "... považuji za jednu z hlavních priorit, kterým se Evropa musí věnovat, budování a prohlubování transatlantické vazby a spolupráci v rámci NATO. Bezpečnostní architekturu Evropy si bez Severoatlantické aliance nedovedu představit. Strategické partnerství EU a USA musí být prohlubováno a mělo by zasahovat i do dalších oblastí politiky, nejen do obrany a bezpečnosti."

Ano, v dnešní pekelné české relativizaci všeho demokratického toto potřebujeme slyšet. Proč to sem ale musí doletět přes Atlantik? Proč to Sobotka neřekl veřejně doma, nebo do očí Zemanovi, když ten vykládal Číňanům, jak podléháme tlaku EU (sami sobě) a USA (klíčových spojenců)? K čemu nám je doma premiér-Samsa-hmyz? Proč se taky tady nestane Sobotkou?

Som z toho voľaký zmätený

Když Sobotka odletí do USA, najednou máte retro-pocit, jako by k nám znovu vysílal Hlas Ameriky (Voice of America, VOA). Jako za bolševika. Jako by se tam Sobotka nějak podivně osvobodil. - Nebo je to jinak? Prostě tam říká, co "oni" chtějí slyšet? - Snad ne, snad platí, že Sobotka je západní politik, jen se doma bojí Zemana.

Vývoj jeho postojů? Na návštěvě ve Vídni v červnu 2014 řekl, že u nás vojáky NATO nechceme. (My jsme ovšem členská země NATO.) V srpnu 2014 napsal pro americký časopis Foreign Policy úplně opačný článek o NATO: „Beyond Ukraine: NATO Solidarity in a Time of Crisis“ (Na pozadí Ukrajiny: Solidarita s NATO v době krize).

Alianci v něm vylíčil jako základní díl ochrany naší svobody. „Je zřejmé, že s ohledem na znepokojivý vývoj poblíž našich domovů je zapotřebí mnohem vážnějšího a dlouhodobějšího přístupu k bezpečnosti. Pokud jde o NATO - a to zejména o jeho evropské členy -, staré rčení nám připomíná, že bezpečnost má svou cenu. A všichni musíme být připraveni nést svůj díl odpovědnosti.“

V listopadu 2014 Sobotka odletěl na oslavu Václava Havla v Kongresu. „Odhalením busty Václava Havla nevzdáváme poctu jen jemu samému, ale všem, kteří se nesmířili s útlakem a nesvobodou a bránili se. Zvedli svůj hlas stejně jako dramatik Václav Havel,“ řekl tam.

Pak dlouhá pauza, návštěva čínského prezidenta v Praze, kdy se policie, za niž je premiér také odpovědný, chovala, jako by se "pomáhat a chránit" vztahovalo jen na čínské vítače Si Ťin-pchinga, mlčení ke skandálním výrokům hlavy státu a těsně poté prohlubování transatlantické vazby a spolupráce v rámci NATO. "Som z toho voľaký zmätený," řekl by major Terazky.

Bohuslav Sobotka by se měl naučit mluvit jako západní politik také doma, v Česku. Nahlas a lidem do očí.

 

Právě se děje

Další zprávy