Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
20. 10. 2017 5:30

Oč jde ve volbách? Udržet EU a NATO. Máme se dobře, nezničme to

V těchhle volbách (už zase, jako pokaždé) jde o to, udržet, co od konce roku 1989 máme a čeho si bohužel tak málo vážíme.
Foto: Kresba: Michal Neradil

V pátek a v sobotu rozhodneme, jaká koalice u nás povládne další čtyři roky. Sněmovní volby politici opět zatížili vyšším významem, vyšším principem, osudovostí, prý už zase "jde o všechno", "jsme na křižovatce", "teď, nebo nikdy", hrozí "nový rok 1948". Někteří tvrdí, že je nutná revoluce, další listopad 1989 atd.

Tohle politici rádi rozjíždějí, když jdeme k urnám, a média jim ochotně baští představu, jak teď jde o všechno, teď to můžeme "zvorat" na léta dopředu. Zvyšuje se důležitost okamžiku, zájem o politiku, prodejnost.

Kdo říká "teď, nebo nikdy", ten vlastně tvrdí, že žijeme v krachujícím systému, musíme ho od podlahy změnit. Což je lež; Česko žije nejlépe, jak kdy žilo, podle více parametrů. Ale mobilizujte lid, když se má dobře, to nezabere. Musíte ho přesvědčit, že je ohrožen, že jde málem o krk.

Skutečně můžeme zvolit tak blbě, že skončí demokracie? Jsou naše instituce tak vratké, systém tak špatný? Ne. Obsahuje řadu pojistek a bylo by hloupé ho měnit. Nesystémový zásah do ústavního pořádku (přímá volba prezidenta) vede k destrukci. Prezident obdařený silným mandátem se rychle vymkl.

Země si vede dobře, nepotřebuje převrat, ten by zákonitě vedl k omezení svobody a k nejistotě. Příkladem budiž tolik vzývaná přímá demokracie, referenda o všem možném. Stačí se podívat na dnešní Španělsko a Katalánsko.

Koho volit? Jde o to, co po státu chceme. Bezpečí, prosperitu? Bezpečí v mezinárodním smyslu si sami neumíme zajistit, proto jsme zemí EU a NATO, byť v obou celcích figurujeme částečně jako ti, co se vezou.

Ve volbě nasaďme hrubé síto. Chci zemi, která tvrdne mimo EU, mimo Severoatlantickou alianci? Chci se znovu octnout v uzavřeném, "zadrátovaném" prostoru a pod vlivem autoritářské mocnosti? Nebo stojím o volnost pohybu, ochranu před soupeři neskonale silnějšími, než je Česko?

Hrubé síto znamená, že sleduji, který politik stojí proti EU. Pokud chci žít v prosperující zemi, pokud chci, aby moje děti mohly studovat a pracovat i na západ od nás, pak si musím dát pozor, abych nevybral antiunijní stranu. Česko nemá jinou rozumnou alternativu. Jako pomůcka v rozhodování poslouží Miloš Zeman, představuje výhybku, změnu orientace. Vlak jel na Západ a Zeman ho obrací na Východ. Uznává Putina, autoritáře. Tohle víme již od okupace Krymu.

Orientační bod MZ

Strana, které Zeman veřejně straní, se automaticky ocitá v podezření, že má stejné výhybkové tendence jako on. Několik let veřejně podporuje Andreje Babiše a jeho ANO. Babiš na oplátku dělá Zemanovu politiku, nedávno se znovu připojil k prezidentově kritice evropských protiruských sankcí. Říká tím: Rusko může ukrást Krym a Evropa nesmí vyjádřit nesouhlas, nesmí Ukrajinu bránit.

Čerstvě Zeman podporuje i Tomia Okamuru a jeho SPD. Za pevný bod programu má Okamura "ústavní zákon o referendu a podporu referenda o vystoupení ČR z EU". Žene Česko z prostoru prosperity do izolace a závislosti na Rusku.

Hrubé síto znamená, že volit ANO je minimálně riziko odklonu od EU (a je fuk, co si napsali do programu, protože tu stranu stoprocentně ovládá Babiš, jde v ní o jeho vůli) a volit Okamuru znamená chtít konec Česka v unii.

Nevolitelní jsou i komunisté. Ta strana zůstala 28 let po revoluci z nemalé části stalinistická, dlouhodobě stojí proti Severoatlantické alianci a je jasně proputinovská. Předseda KSČM Vojtěch Filip při zahájení letošní kampaně zpochybnil roli NATO při ochraně Evropy. Loni vyjeli dva komunističtí poslanci do Doněcké oblasti na Ukrajině podpořit proruské separatisty. Jasně protievropský akt. KSČM by nás ráda vytrhla ze Západu a stočila na Východ, jako Zeman.

Pokud bychom věřili, že platí "teď, nebo nikdy", pak to vztáhněme na naši budoucnost v Evropské unii a NATO. A nenechme si nabulíkovat, že žijeme v bídě a mizérii. Nežijeme, i když samozřejmě vždycky může být líp.

Hrubé síto znamená také nevolit anděly. Politici nás masírují tím, jak ten druhý je lhář a lotr a chce okrást zemi, ač třeba sami čelí trestnímu stíhání. (V Česku není tak zle, když si policie a žaloba troufne stíhat nejmocnějšího politika. A takovému politikovi půjde o to, aby se to nemohlo opakovat, což my snad nechceme.) Ze sebe dělají ty čisté a my si myslíme, že musíme hledat jen ty čisté.

Omyl, nemusíme volit anděly, nehledáme do sněmovny papeže Františka, ten je jen jeden a sedí ve Vatikánu. Volíme lidi jako my. Občas se třeba "nalejou", dělají chyby, boty, do dokonalosti mají daleko. Ale nesmějí nás strkat ven z prostoru, kde se nám žije nejlépe, jak se nám kdy žilo.

Nejde jen o EU a NATO, jde i o naše demokratické instituce. Byla by chyba volit strany, které chtějí překopat náš ústavní systém. Ořezat počet poslanců, zrušit Senát, omezit debaty ve sněmovně. Stejně jako nevolme ty strany, které chtějí o všem rozhodovat ve všelidovém hlasování.

Kdo si uvědomuje, v jak šťastné době žijeme, měl by volit podle hrubého síta. Nehledat anděly, kteří v politice nepoletují, nevolit nikoho, kdo nás chce vyhnat z unie a NATO, nechtít politika, který chce rozbít český ústavní systém. V těchhle volbách jde o to, udržet, co máme a čeho si nevážíme.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 8 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy