Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
12. 6. 2015 14:45

Za 600 si důchodci ani nenapustí bazén. Tomu říkáte dárek?

Penzisté dostanou 600 korun. Hlavní poselství akce ale spočívá v něčem jiném, než vláda zamýšlí. Jde o působivou, i když trochu drahou reklamu na důchodové spoření.
Ilustrační foto z deky.
Ilustrační foto z deky. | Foto: ČTK

Začala sezona napouštění zahradních bazénů, což působí problémy s vodovodními přípojkami. A vládní koalice se rozhodla, že věnuje penzistům 600 korun jako jednorázový příspěvek k prosincovému důchodu.

Obě události spolu pochopitelně nesouvisejí, respektive jsou svým způsobem právě opačné. Zatímco bazény - nic proti bazénům ani bazénkům - představují rozmařilost a Češi jsou v počtu zahradních bazénů na obyvatele evropskou velmocí, výše státního důchodu znamená pro tisíce lidí otázku přežití.

Tento týden také médii probleskla zpráva, že přibývá seniorů, kteří nemají peníze na jídlo, a špatná výživa se podepisuje na jejich zdraví. Některým důchodcům po zaplacení výdajů na bydlení zbývá pár stokorun měsíčně, pomáhají neziskovky.

Běžný, ale kvalitní kruhový zahradní bazén o rozměrech 366 x 122 centimetrů je třeba naplnit nějakými deseti kubickými metry vody. Při ceně vodného a stočného plus mínus 80 korun za metr krychlový by ten státní penzijní příplatek nestačil ani na jedno napuštění.

Šestisetkorunový příspěvek ovšem obdrží jak senioři, kteří - obrazně řečeno, anebo i ve skutečnosti - disponují bazénem, tak ti, kteří - obrazně řečeno, anebo i ve skutečnosti - nemají co jíst a pro které to představuje významnou pomoc.

Rozpočítáno na celý rok, hovoříme o padesáti korunách měsíčně navíc. Pouhé padesátikoruně.

Jde - z pohledu státního rozpočtu naštěstí - jen o zlomek kdysi Jiřím Paroubkem slibovaných třináctých důchodů, přesto akce vyjde na 1,7 miliardy. Protože stát nedokáže rozlišit potřebné od nepotřebných, dostanou 600 korun navíc i ti, kteří se bez nich zcela obejdou. Sugestivním příkladem může být prezident republiky alias důchodce z Vysočiny (předpokládejme, že bonus poukáže do fondu na splácení státního dluhu nebo na dobročinné účely).

Starobní důchod 15 tisíc korun měsíčně a více pobírá podle čísel správy sociálního zabezpečení přibližně 75 tisíc lidí. I jim se může šestistovka hodit, komu taky ne, ale v poměru k jejich ročním životním výdajům půjde pravděpodobně o zanedbatelné drobné. Není důvod, aby je stát vyplácel. Místo toho by mohl penzistům se starobním důchodem sedm tisíc a méně, kterých je také přibližně 75 tisíc, věnovat dvojnásobek.

Ani takové řešení by ale nebylo spravedlivé. Kdo je potřebný, se nepozná jen podle výše starobního důchodu. A jak stanovit hranici, od které na dárek od státu vzniká nárok? Kdyby ze solidárního důchodového fondu jedni příspěvek dostali a jiní ne, soud by to asi vyhodnotil jako protiústavní.

Stát vloni vydal na důchody 376 miliard korun. Teď vláda s vypětím všech sil ucedí necelého půl procenta navíc - a výsledkem je částka, která je pro většinu lidí v rámci jednoho roku symbolická. Ještě jednou: tím nezlehčujeme její význam pro seniory, kteří si budou moci dopřát alespoň několik slušných večeří.

Hlavní poselství Akce 600 spočívá v něčem jiném, než vláda zamýšlí. Jde o působivou, i když trochu drahou reklamu na důchodové spoření. Vzkaz zní: stát a jeho penze vás, milí budoucí senioři, nevytrhnou. Dobře si rozmyslete, do čeho investujete. Chápeme, že místo napouštění bazénu šetřit na důchod není v tom horku úplně příjemné, ale…

 

Právě se děje

Další zprávy