Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) oznámil, že šéf Bezpečnostní informační služby (BIS) Jiří Lang skončí ve funkci. Po třinácti letech, kdy agenturu vedl, požádal o odchod ze služby. Šéfa této tajné služby jmenuje a odvolává vláda. Kdy přesně skončí, zatím nevíme.
O tom, že chce Lang vedení BIS opustit, se mluví dobré dva roky. Odchod odkládal, "nebyla vhodná situace". Teď zřejmě naznal, že už dal Sobotkově vládě času dost, aby našla vhodného, slušného, nestranného, demokraticky myslícího, pro zahraniční služby přijatelného, schopného nástupce.
Pokud je však známo, dohoda vládní koalice o Langově následovníkovi zatím neexistuje. Což mnohé vypovídá o tuzemské bezpečnostní oblasti a o bídném stavu, ve kterém se nalézá.
Jak už naznačeno, výměna šéfa "bizonů" je mimořádně delikátní událost. Vláda by měla mít v zásobě aspoň dvě tři jména velmi kvalitních potenciálních nástupců. Projednaná s kontrolním výborem Sněmovny. Lidi jazykově vybavené, se zahraničními kontakty, čestné, důvěryhodné. Ještě to zopakuji: čestné, důvěryhodné.
Jaký je Jiří Lang? Jak pod ním pracuje "biska"? Všimněme si jedné věci: nic o ní nevíme. Není denně propírána v médiích. Lang, její ředitel, jako by ani neexistoval. A přesně tak má taková agentura fungovat.
Jistě že BIS udělala chyby (viz třeba únik odposlechů z pražského magistrátu, které se v roce 2012 dostaly do novin). Není dokonalá. Ale traduje se, že za Langa nedělala ani pro ČSSD, ani pro ODS, ani pro ANO nebo jiné strany. Lang ji, pokud známo, udržel mimo vliv stranických sekretariátů. Což je v Česku megavýkon.
Navíc si on sám udržel pověst slušného muže. Jistě se najde dost kritiků, především lidí, kteří z BIS sami odešli, nebo v ní neuspěli. Tak to chodí. Jedna z věcí, za které občané mohou Langovi poděkovat: veřejné výroční zprávy BIS. Díky nim se můžeme v české bezpečnosti, v rizicích, jež nás obklopují, velmi dobře orientovat.
Co dál? Oznámení o Langově odchodu ministr vnitra Chovanec nedoplnil zprávou: Vláda o Langově odchodu věděla a má samozřejmě vybraného nástupce, na kterém panuje shoda nejen v koalici, ale i shoda s opozicí. Nic takového. Chyba.
Žijeme v době, kdy Evropu ohrožuje terorismus islámských radikálů. Žijeme v době, kdy u nás intenzivně pracují agenti ruské a čínské tajné služby. Zájem Rusů známe: rozvracet Evropskou unii, ničit její jednotu, rozvracet jednotlivé její země, škodit, škodit, škodit.
Jen ne ÚOOZ II
Nemůžeme si dovolit, aby BIS kopírovala osud antimafiánského útvaru policie (ÚOOZ) poté, co jej Chovanec a bývalý estébák Laube "reorganizovali", neboli na dlouho rozvrátili. Nesmí se stát, že s Langem odejdou klíčové postavy služby. Že přestane pracovat.
Zhoubné by bylo, kdyby biska díky volbě nového šéfa spadla pod vliv jakékoliv politické strany. Přitom o to se nepochybně usilovně hraje. Dnes BIS pravděpodobně stojí mimo; představuje však velkou informační sílu, mocný informační zdroj. Kdo má BIS, ten ví, dalo by se říci.
Nebezpečné je to v době rozvratu ÚOOZ. Policii ovládl Chovanec, silná figura ČSSD. O tom dnes nikdo s rozumem v hlavě nepochybuje. Vzpurný, nespolupracující Šlachta byl vytlačen do civilu. Informace z citlivých kauz pravděpodobně "spadnou do systému" a hrozba nezávislého šetření, kdy vedení neví, na čem se dělá, končí.
Přijde tedy do BIS člověk Andreje Babiše? Urve si ji pro sebe Bohuslav Sobotka? Všimněme si, v bitce o ÚOOZ premiér s Babišem tvrdě zametl. Uvědomil si, že magnát nechce odejít z vlády, pro Agrofert nastaly zlaté časy, má majitele ministrem financí. Stejně drsný tedy může být Sobotka s biskou. Nebude ji chtít Babišovi dát ani náhodou.
Představa, že Sobotka, Babiš a Pavel Bělobrádek v klidu rokují o nástupci Langa? Kdo by tomu věřil? A že by přibrali ještě Miroslava Kalouska a Petra Fialu? Nepředstavitelné. Pohádka pro děti. Přitom tak by to ideálně mělo probíhat.
Padá jméno Roberta Šlachty, bývalého šéfa ÚOOZ. Že on by mohl nahradit Langa. Ne. Jeho odchod byl totálně zpolitizován. Nakolik jeho vinou a nakolik vinou Chovance a Babiše, nelze dnes rozhodnout. Navíc Šlachta na šéfa tajné služby nemá. Je policajt a měl zůstat policajtem.
Bída Česka tkví v tom, že my nemáme zásobu "Langů", tedy slušných lidí s dobrým renomé z bezpečnostní oblasti. Vládnoucí garnitury o takové lidi nestojí a nepěstují si je. Proč? Protože vždycky chtějí služby nebo policii vlastnit, ovládat. Což se zase těm slušným nelíbí. Pro občany je to úplně špatně.
Uvidíme, jak bitka o přístup k tajným informacím proběhne. Jestli ji někdo vyhraje, nebo jestli politici pochopí, že vnější ohrožení je to, co mají posuzovat, ne svoje vlastní.