Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
4. 8. 2015 11:35

Zeman je eurokůl v plotě. Do Číny poletí najust, proti všem

Komentář Martina Fendrycha: Česká vláda narušila jednotu EU, která odmítá letět do Číny na oslavy konce války. Sobotkovi nic jiného nezbývá, Zeman by totiž stejně letěl. Dělá si, suverén, co chce.
Zeman už se na Si Ťin-Pchinga těší.
Zeman už se na Si Ťin-Pchinga těší. | Foto: ČTK

Okurková sezóna? Kdepak. Kvůli silné náklonnosti Miloše Zemana k nedemokratické Číně se naše vláda postavila proti Evropské unii. Napsaly o tom Hospodářské noviny. Brusel žádal, aby šéfové členských zemí nejeli na čínské oslavy 70 let od konce druhé světové války v Tichomoří. Jednotu Unie narušilo jen Česko. Zeman prostě do Číny pojede a basta. Na tu slávu má jet taky Vladimir Putin a severokorejský diktátor Kim Čong-un. Fajn parta.

Uškodí nám to? Už slyším, jak Zemanovi odpůrci říkají: Poškozuje nás v Unii. Důvěryhodnost české vlády padá ke dnu. No ano, ale z Unie nás kvůli jednomu Zemanovi nevykopnou. Mají (máme) dost starostí s uprchlíky, s Řeckem a s Putinem. Navíc přece každý europolitik ví, co je Zeman zač: putinovec, obdivovatel diktátorské Číny. Takže si spíš řeknou: Od toho chlapa se nic jiného čekat nedalo.

Na faktu, že z eurostátníků jediný Zeman poletí do Číny, je zajímavé něco jiného. Právě to, že zůstal sám. Maďaři, Slováci, Řekové, nikdo jiný eurojednotu nenaboural. Zeman se dostává do pozice Miloše Jakeše, je sám jako kůl v plotě. A my, Češi, jsme za čínomily.

Důležité je, proč EU chtěla říci jednotné ne čínským oslavám. Kvůli napětí mezi Čínou a Japonskem. Jde o spory, jež se týkají ostrovů v Pacifiku; chce je Čína i Japonsko. A, podobně jako při oslavách konce války v Moskvě, má být součástí čínských oslav velká vojenská přehlídka. Říše středu světu předvede nové zbraně. Unie v tom vidí provokaci vůči Japoncům.

Existují ale i jiné vážné důvody, proč by Zeman neměl na oslavy letět. Čínský režim v červenci opět velmi tvrdě zasáhl proti ochráncům lidských práv. Proběhla vlna zatýkání a výslechů, několik lidí je nezvěstných, někteří aktivisté byli údajně mučeni. Asi dvacet zatčených zůstalo ve vazbě. Jde kupříkladu o právníky, kteří zastupují disidenty a menšiny. Právě na takové jednání čínských úřadů by měl být státník ze země, kde vládli komunisté, velmi citlivý. Není.

Jak odmítnutí jednotné evropské pozice vysvětlilo ministerstvo zahraničí? „Věděli jsme, že náš prezident chce do Číny na oslavy jet a že tam pojede. Museli jsme proto koordinovanou pozici odmítnout,“ sdělila mluvčí MZV Michaela Lagronová.

To vypovídá všechno o všem. Zeman chce, tak nemůžeme nic dělat. Zeman si dupne a my nechceme mít potíže. Nejen to. Představme si, co by se stalo, kdyby česká vláda jednotnou pozici v EU přijala. Zeman by do Číny stejně letěl. Vlastně je fuk, co Sobotkův kabinet udělá.

Nejsuverénnější suverén

Přesně o to totiž jde. Že si český prezident zásadně dělá, co chce. Je známo, že právě on namontoval naši diplomacii do změny vztahů s Čínou. Přesně řečeno do odklonu české diplomacie od podpory lidských práv ve světě. Zeman nás odřízl od Havla, od jeho linie.

Sice probíhají schůzky premiéra a několika ministrů s prezidentem, kde prý hledají společný pohled na zahraniční politiku, ale teď už víme, jak vypadají. Asi takhle. Premiér: Pane prezidente, Brusel nechce, abychom jeli do Číny. Zeman: Ano? Tak to já tam pojedu.

Zeman je prezident na truc. Na just. Jeho role je už déle než rok jasná: rozbíjet jednotu Evropské unie. Rozbíjet, nabourávat západní jednotu. Přesně to chce ruský prezident Vladimir Putin. A do téhle politiky se krásně vejde příklon k Číně. Je jasné, že s Pekingem budou potíže, nastanou kontroverze. I proto se hodí.

Jak Zeman odůvodnil, že poletí? Vysvětlil to jeho mluvčí Jiří Ovčáček: „Jde o suverénní rozhodnutí prezidenta suverénní České republiky, na kterém se nic nezmění.“ Dvě poznámky. První: není to žádné vysvětlení. Hrad neřekl, jak se vyrovnává s obavou EU, že poroste napětí mezi Čínou a Japonskem. Zemana to nezajímá. Druhá poznámka: Potíž je v tom, že jde jen o suverénní rozhodnutí prezidenta. Vláda by ráda držela s Unií. Takhle jsou naši ministři v Bruselu k smíchu: Vy s ním nehnete, co, smějí se jim kolegové.

V čem je potíž? Údajně v ústavě. Prý není naprosto jednoznačné, že směr zahraniční politiky udává vláda. Proto má být ústava změněna. Pomohlo by to? Kdyby tam byl vklíněn článek o klíčové roli vlády, neletěl by Zeman do Pekingu stejně? Vsaďte se, že by letěl. Vykašlal by se na vládu a vykládal, jak je suverénní on i Česko.

Zeman poletí, umožní-li mu to jeho zdraví. Poletí na just. Poletí proti Unii, proti české vládě. Proti našim západním zájmům. Poletí pro Si Ťin-Pchinga, čínského prezidenta. Poletí pro Kim Čong-una. Pro Putina.

A vsaďme se, že o ataku na ochránce lidských práv v Číně ani nemukne. Už loni v říjnu v Pekingu čínské státní televizi CCTV řekl: „Naprosto chápeme, že není možné zasahovat do vnitřních záležitostí jakéhokoli státu včetně Číny.“ Také pravil: „Neučíme vás tržní ekonomiku ani lidská práva, naopak se od vás chceme učit.“

Co nás tedy do září, kdy čínské oslavy propuknou, čeká? Možná to bude podobné, jako když se Zeman rozhodl letět na oslavy do Moskvy. Nastane trapná tahanice, jestli půjde na vojenskou monstrpřehlídku, nebo nepůjde. Tipuju si, že nakonec půjde a na klíně bude chovat Jen-šu, Krtečka.

 

Právě se děje

Další zprávy