Prezident Zeman dlí v Číně a v této zemi se cítí svobodně. Zvlášť s komunistickým vůdcem Si Ťin-pchingem a s ruským prezidentem Putinem. Když se s tím druhým v Pekingu setkal, zpravodaj listu Komsomolskaja pravda Dmitrij Smirnov natočil krátké video, na němž si Zeman a Putin vyměnili věty o novinářích.
Miloš Zeman: "Tady jsou ještě další novináři? Novinářů je příliš, měli by se likvidovat." Na to Vladimir Putin: "Likvidovat je není třeba, ale omezit jejich počet je možné."
Šokující konverzace. Hned dodejme, jak na následné pohoršení na sociálních sítích reagoval mluvčí Ovčáček. Na Twitter napsal: "Novináři zásadně nikdy bonmoty nechápou. Očekávám teď trapně pohoršené komentáře a rozhořčené reakce politiků, kteří se k médiím rádi lísají."
Земан: А здесь другие журналисты? Журналистов слишком много, надо бы ликвидировать.
— Дмитрий Смирнов (@dimsmirnov175) May 14, 2017
Путин: Ликвидировать не надо, сократить можно pic.twitter.com/BRI9hgr1vH
Hrad spěchá s vysvětlením, že jde o "bonmot". Hlava státu "vtipkuje", že se novináři mají likvidovat. Šéf Kremlu, bývalý kágébák Putin, to však jako vtip nebere, myslí mu to dobře, a odvětí o řád opatrněji: je možné omezit jejich počet. (Není jasné, jestli myslí počet na tiskovce, nebo počet obecně.)
Prezident nemůže vtipkovat o likvidaci lidí. A je jedno, jestli jde o "hlídací psy demokracie", nebo o nějakou jinou skupinu obyvatel. O likvidaci se prostě vtipkovat nedá. (Souvisí to nějak s faktem, že Zeman omilostní vraha Kajínka, který, jak rozhodl nezávislý soud, zlikvidoval dva lidi?)
Zjevně nejde o bonmot; Zeman tou odpudivou větou podlézá ruskému šéfovi, svému vzoru, protože nepochybně ví, jaký má Putin vztah k žurnalistům, nebo přesněji, jaký má ruský režim vztah k nezávislým, neochočeným žurnalistům.
Výbor na ochranu novinářů (Committee to Protect Journalist) sleduje od roku 1992 situaci v Rusku a uvádí, že tam od té doby bylo zabito 56 novinářů, přičemž 36 z nich bylo zabito v přímé spojitosti s jejich prací a jen dvě vraždy (!) byly plně vyšetřeny. Ruským médiím do smíchu rozhodně není.
Naposledy v dubnu zemřel v petrohradské nemocnici novinář Nikolaj Andrušenko (73), spoluzakladatel novin Nový Petrohrad, který byl znám kritickým pohledem na Putina, psal o korupci a porušování lidských práv v Rusku. Cestou na pracovní schůzku byl 9. března přepaden neznámými útočníky a surově zbit. Na následky útoku zemřel. Vyšetřování probíhá podle jeho kolegů laxně, bez zájmu úřadů.
Znovu zostudil Česko v EU
Každý, jistě i prezident Zeman, zná vraždu Anny Politkovské, jež psala kritické články na adresu režimu a války v Čečensku a byla před 11 roky zastřelena ve svém domě. V prosinci 2012 byl z podílu na její vraždě shledán vinným policista Dmitrij Pavljučenkov, obžalováni byli i čečenští bratři Rustam, Ibragim a Džabrail Machmudovovi, jejich příbuzný Lom-Ali Gajtukajev a bývalý policista Sergej Chadžikurbanov.
Žertovat o likvidaci novinářů s Putinem je podobně nemyslitelné jako vtipkovat s Bašárem Asadem o vraždění civilních obyvatel Sýrie chemickými zbraněmi.
Zeman dal najevo nechuť k novinářům, nechuť k nezávislé kontrole moci. O likvidaci žurnalistů promluvil v nejméně vhodný čas, ve chvíli, kdy se plénum Evropského parlamentu chystá probírat ohrožení svobody tisku v Česku ve spojení s kauzou vicepremiéra Andreje Babiše (ANO), tedy s nahrávkami jeho schůzek s novinářem Přibilem.
Bod Riziko politického zneužití médií v ČR navrhla nejsilnější europarlamentní frakce Evropská lidová strana (EPP). Čeští europoslanci proti zařazení protestují, mají za to, že si tu špínu máme vyřešit doma. Lidovec Tomáš Zdechovský upozornil, že takové jednání v europarlamentu by Česko poškodilo: "ČR, která je dlouhodobě považována za ekonomického tygra EU, daří se jí a je vnímána jako velmi svobodná země, bude nyní protahována přes obrovský evropský kolos, kritizována a vnímána jako země třeba z Balkánu," sdělil.
Zeman dobře ví, jaký podíl mají seriózní média na odhalování politických skandálů včetně pátrání po dotacích okolo Čapího hnízda či okolo Babišových korunových dluhopisů. Nikoli policie, nikoli finanční úřady či jiné orgány, ale novináři ukazují, co je Babiš zač. (A taky co je Zeman zač.)
Výrok o likvidaci novinářů je odporný, nepřijatelný o to víc, že Zeman dlí v komunistické Číně, kde se s opozicí nepářou a o svobodě tisku nelze mluvit, a o to víc, že o likvidaci mluví s prezidentem země, kde jsou novináři vražděni jak na běžícím pásu.
Zeman zřejmě občas ztrácí kontrolu nad tím, co říká. Sledujeme člověka, jehož jednání předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) přirovnal k chování "senilních starců, kteří už na tom nejsou fyzicky, ani duševně právě nejlépe". Trefné. Bohužel.