Miloš Zeman podpořil Donalda Trumpa. Ne, opravdu nepřeceňuji dopady jeho vyjádření „pokud bych byl americkým občanem, tak ano, volil bych Donalda Trumpa“ na volební výsledek. Když už bude mít nějaký dopad – tak spíš na nás.
Je to jako přes kopírák s rakouským kandidátem Norbertem Hoferem, jen s tím rozdílem, jaký je mezi Rakouskem a Spojenými státy a významem prezidenta v tamních politických systémech. Miloš Zeman se prý nebude „vměšovat do vnitřních záležitostí“, a zároveň se přidává na jednu ze stran nadcházejícího volebního duelu. Zemanův protimluv číslo nepočítaně.
Z výšin hlavy státu dodává postřeh, že Clintonová by to dělala stejně jako Obama, tedy špatně (a proto dává Američan Zeman hlas Trumpovi.)
Miloše Zemana si dnes všimla nejen ruská média, ale také renomovaná agentura Bloomberg, zaměřená především na zpravodajství z ekonomiky a byznysu. Český prezident je zase jednou ve zprávách – tentokrát i na Wall Streetu a v kancelářích amerických politiků.
Nepřeceňuji ani pozornost, kterou by mohl vyvolat, ani vliv, který by jeho náklonnost ke kandidátovi republikánů a těžká od boku kritika Baracka Obamy („jeho jméno je spojeno s celou řadou neúspěchů“) mohly mít na vztahy a obchodní výměnu se Spojenými státy. Jen si zkouším představit, že volby vyhraje Hillary Clintonová a že vládní administrativu dál povedou demokraté a s nimi spříznění lidé. A že budou vzkvétat česko-americké vztahy na čele s ekonomickou diplomacií, Zemanem tolik vzývanou (mimochodem i v tom samém rozhovoru, kde mluvil o Trumpovi). Nějak to drhne. Hodně.
Miloš Zeman ve skutečnosti diplomacii a ekonomické diplomacii, tedy pokud nejde o Rusko, Čínu a podobně, hází klacky pod nohy. Jak asi vzájemnému byznysu prospívá informace i fakt, že americký velvyslanec nesmí na Hrad?
Zeman je jako gambler, který v ruletě ležérně sází červená-černá. Buď, anebo. Jemu samotnému to vychází bezpečně, ve zprávách bývá skrze Trumpa či Hofera, nebo třeba výroky o islámu, migraci a terorismu od rána do večera. Česku to škodí. Soukromé preference prezidenta venku mohou působit jako státní, vládní, české stanovisko, nebo ho alespoň naznačovat. Pro většinu světa jsme malá země daleko a se svými nesrozumitelnými nuancemi – takže pokud to někdo zaznamená, řekne si aha, Češi jsou pro Trumpa, hotovo.
Verbální nestřídmost, kterou se Zeman prezentuje na každém kroku, patří k nejtěžším závadám jeho prezidentství. S Trumpem to tím pádem musela být láska na první pohled. Mají si co nabídnout.