V úterý jel Andrej Babiš za Milošem Zemanem na Hrad. Nesl mu jména čtrnácti ministrů, které si vybral pro svou menšinovou vládu, ale veřejnosti je neprozradí. "Pan prezident mě požádal, abych jména nezveřejňoval, aby se mohl osobně setkat s devíti ministry, které nezná." (Prosím? Kdyby nám je prozradil, tak by se s nimi Zeman setkat snad nemohl?)
Dál jsme se dozvěděli, že prezident šéfa ANO jmenuje premiérem 6. prosince (samozřejmě aniž by po svém politickém partnerovi chtěl potvrzení, že má zajištěnu důvěru poslanců). Vládu pak jmenuje o týden později ve středu 13. prosince, měsíc před prvním kolem prezidentské volby, jež proběhne 12.-13. ledna 2018.
Zeman zvolil symbolické, "mluvící" datum. Žádost o důvěru může Babišova vláda podat během 30 dnů od 13. prosince, mezní termín tedy padá do data prvního kola volby prezidenta. Náhoda? Ale kdež. Původně chtěl Zeman vládu jmenovat okolo 15. prosince, šéfovi ANO se to zdálo pozdě, usmlouval však jen dva dny.
Proč Zeman volí tak symbolické datum? Proč spojil důvěru vládě s volbou na Hrad? Propojuje se tak viditelně s úspěšným Babišem, vzkazuje voličům: my dva jsme jedno. Volili jste Babiše, ale aby všecko klaplo, musíte volit i mě, jsme jeden ve dvou a dva v jednom. Snaží se sugerovat voličům: Když na Hradě bude někdy jiný než já, nějaký Kalouskův člověk, budete holt bez Babiše. (Což však opět není pravda.)
Víme, že Babiš Zemanovi nepostavil protikandidáta (a v ANO nikdo ani necekl, jen europoslanec "za ANO" Pavel Telička se na protest proti podpoře Zemana od Babišova hnutí oddělil). Teď sledujeme, jak na oplátku Zeman Babiše podporuje, klidně ho nechá vládnout bez důvěry sněmovny.
A naopak, Babiš vyjde z Hradu a veřejnosti neprozradí, jaké ženy a muže vybral na posty ministrů, neboť to Zeman nechce. Přitom jedním dechem tvrdí, že prezident proti nikomu nevznesl výhrady. Co může být veřejnějšího než jména budoucích ministrů, kteří na nominaci kývli? Jaký existuje důvod je tajit? Co je to za taktiku, kterou Zeman a Babiš předvádějí?
Žijeme v předvolební kampani. V úterý, kdy Babiš jednal se Zemanem, probíhala v Plzni debata "ostatních" kandidátů na Hrad, těch mimo Zemana. Hlavní pozornost se ovšem upírala na dvojku s dvěma kormidelníky na Hradě.
Taktika Zemana: táhnout to až do prezidentské volby, držet se jako klíště v centru pozornosti, zdůrazňovat "chcete-li vládu Babiše, musíte volit mě", vyždímat do poslední kapky tu gigantickou prezidentskou výhodu před ostatními kandidáty.
Od středy do pátku dlí prezident, a zároveň kandidát na prezidenta, na návštěvě Jihomoravského kraje, která, jak každý ví, je součástí jeho kampaně. A už tam ve středu spustil dávkování, oznámil, že ministrem dopravy zůstane Dan Ťok (za ANO); proberou spolu ty dálnice.
Program vlády: Aby hoši nevrčeli
Zeman si bude zvát devět nestraníků postupně do Lán, novináři na ně budou číhat, aby je "odhalili", odhalování bude vždy v režii Zemana. Kdepak něco vyžbleptat hned, nač? Žádný spěch. Babiš neblábolí, hází do úst veřejnosti jen bonbónky: ve vládě budou čtyři ženy (chtěl šest). Božskou kápla Karla Šlechtová (ANO), jež vedla místní rozvoj, ale rozvine se na ministerstvo obrany.
Tohle je teď Babišova priorita: dotáhnout Zemana do druhého volebního období v nejvyšší ústavní funkci, jež vůbec není formální, ale klíčová. A byla by klíčovou zase jak při případných předčasných volbách, tak při řádných volbách za čtyři roky. Babiš myslí dopředu, na to vemte jed z některé z chemiček Agrofertu.
Program menšinové vlády není až tak důležitý. Babiš to bere pragmaticky (o tyhle detaily nejde, chce přece "lepší Česko" se Zemanem, to stačí). Teze vládní práce smrskl na několik populárních bodů: zvyšovat důchody a reformovat systém penzí, digitalizovat státní správu, investovat a čerpat eurofondy, hledat úspory, snížit daně, snížit DPH základních potravin, ale i DPH na vodné a stočné a DPH s třetí a čtvrtou vlnou EET. Přidávat učitelům a čautě, chalani.
Ještě maličkost, žádné euro! Poletí na summit EU v prosinci už coby premiér a tam jim to vytmaví, vysype jasnou českou pozici odmítající kvóty, nelegální migraci i přijetí eura. (Všimněme si, všecky ty tři body přivítá jak Okamura, tak Filip; Babiš maká na důvěře, loudí ji od extrému.)
Co palčivá domácí témata jako práce žen levnější než práce mužů, nedostatek pracovníků pro firmy, nebezpečné posilování rasistických tendencí, prezidentské odvracení země od EU k Rusku a další? - Nehodí se a nehodící se škrtá. Aby Zeman, Okamura a Filip nevrčeli.
Bože, dělat vrcholnou politiku je tak snadné! Zvlášť když jsou k dispozici dvě superstar a dva extremisté chtiví moci.