Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
25. 5. 2018 7:30

Zemanova sekyra Zimola půlí ČSSD, dělá z ní Zemanovu nacionální autokracii

Zimola: "Já si přeji, aby s výsledky referenda skončily i stranické rozmíšky a aby si ti, kteří neuspějí, zamkli ústa, nebo stranu opustili."
A teď, Jiří, potáhneme koněm Andrejem.
A teď, Jiří, potáhneme koněm Andrejem. | Foto: ČTK

Odhalující rozhovor poskytl Aktuálně.cz statutární místopředseda ČSSD Jiří Zimola. Politika je pro něj koníček, stíhá tři náročné pozice najednou, minimálně dvě z nich by vydaly na plný úvazek, stal se symbolem prozemanovského, prokomunistického křídla v ČSSD. Čile hloubí příkop v této kdysi "tradiční" straně.

Zimola má v sociální demokracii podobnou úlohu jako Miloš Zeman, jenže ten dlouhodobě úspěšně rozděluje nejen ČSSD, ale celou českou společnost. Zimola je v tom jeho oddanou sekyrou.

Začněme jeho pracemi. Zastupuje předsedu Jana Hamáčka, je statutárním místopředsedou ČSSD, nepochybně full-time job, zvlášť u partaje, jež ve volbách zkrachovala. Co o své roli říká: "Politika se stala mým koníčkem a je to fantastické. Tím, že za ni neberu vůbec žádnou odměnu, ani nejsem vázán na to, aby mi někdo říkal, co musím dělat a kde mám sedět."

Realita? Pro dvojku ČSSD nemůže být politika koníčkem, nesmysl, který ukazuje jediné, Zimola se necítí stranou vázán.

Zároveň tvrdí, že ho spolustraníci volili, aby se "pokusil sociální demokracii zachránit". Záchranu strany tedy vnímá jako koníčka, jako sbírání motýlů či poštovních známek. Na otázku, proč nechce jít do vlády, však sdělí: "My ale opravdu potřebujeme nastartovat Lidový dům a je potřeba tam mít člověka, který to bude schopný dělat." Bude startovat Lidový dům, což je práce pro několik ostřílených manažerů.

K tomu Jiří Zimola funguje též coby krajský zastupitel v Jihočeském kraji (zvolen byl v roce 2016 jako úspěšný lídr kandidátky). Mandát nepoložil, asi ho zvládá levou zadní.

Jak si vydělává na živobytí? "Moje jediná současná pracovní pozice je vedoucí oddělení vnějších vztahů na Vysoké škole technické a ekonomické v Českých Budějovicích, kde pro pana rektora zabezpečuji nějaké činnosti." Příklad činnosti? "Teď třeba řešíme možnosti uvolnění určitého objektu kraje pro využití školy, spolupracujeme s jedním jihočeským městem v rámci projektu Smart city, připravujeme možnou novelu vysokoškolského zákona, organizuji různé věci ohledně prezentace školy."

Libero, lobbista, zastupitel, místopředseda, startér a spasitel, vše v jednom

Přeložme: vedoucí oddělení vnějších vztahů je prostě lobbista. Práce, jež vyžaduje čas, viz třeba novelu VŠ zákona, a hlavně kontakty. Pěkně se to Zimolovi sešlo, do vlády nechce, to by ztratil svou free pozici, ale jako lobbista boduje: "… budu v kontaktu s našimi ministry, pokud budeme ve vládě, a budu na ně přenášet požadavky zezdola. Navíc budu jezdit po krajích a budu se setkávat s našimi členy. Budu libero, což mi plně vyhovuje."

Hotový robot Emil: libero, lobbista, zastupitel (zjevně ve střetu zájmů s lobbistou), statutární místopředseda, startér Lidového domu a zachránce ČSSD (tím posledním úkolem vysvětluje, proč odmítá ministrovat: "Kdybych měl ČSSD zachraňovat například z pozice ministra, tak zkrátka nemáte čas, protože propadnete exekutivnímu mikromanagementu."). No jasně, ministr, to je jasný mikromanagement…

Jeho hlavní role v ČSSD je popsána na začátku: kope za Zemana ve straně, kterou Zeman léta ničil a ničil, díky tomu kope i za KSČM, kterou si sociální demokracie kdysi zakázala.

Souhlasí, aby KSČM kádrovala členy vlády: "… mně se nelíbí vyjadřování některých kolegů, kteří říkají, že nám do toho nemají komunisté co povídat." Proč? "… pokud budou vládu tolerovat, tak ji tolerují s nějakými podmínkami, a tedy i jmény ministrů. Není možné jim říkat, že nás budou tolerovat, ale k ničemu se nemůžou vyjadřovat." Vojtěch Filip musí blahem vrnět.

Hájí Zemanovo mluvení do výběru ministrů: "Názor pana prezidenta, který ministry jmenuje, nemůže být nevýznamný. Pokud by se pan prezident vymezil ostře proti některému jménu, tak jsou v sociální demokracii další kvalitní kandidáti na ministry." Hotovo. Strana se musí prezidentovi přizpůsobit, ústava neústava.

Zimola dělá Zemanovu politiku. Přes odpor Jana Hamáčka (vyplývá z informací z ČSSD) protlačil do vlády coby budoucího ministra zemědělství Miroslava Tomana, exčlena Rusnokovy vlády, Zemanova sponzora a jednoznačného kandidáta Hradu.

Zimola se Zemanem pracuje na "doražení" ČSSD. Když se ho tážou, zda spojení s Babišem a komunisty neskončí rozpadem sociální demokracie, odvětí: "Může se stát, že kvůli výsledku referenda se nebude chtít menšina smířit s výsledkem a směřováním ČSSD a ze strany odejde." A dodá: "Já si přeji, aby s výsledky referenda skončily i stranické rozmíšky a aby si ti, kteří neuspějí, zamkli ústa, nebo stranu opustili." Hrozí už i vyhánění.

Jaký je tedy úkol libera Zimoly? Udělat z ČSSD Zemanovu stranu (něco mezi komunisty a okamurovci), nějakou ZNA, Zemanovu nacionální autokracii. Chudák Hamáček, bude mu tiše pomáhat a přitom si dál hrát na "západního" politika.

 

Právě se děje

Další zprávy