Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
7. 1. 2015 13:30

Zuckerberg se dal na knížky, co s námi bude?

Vlastně je div, že akcie Facebooku reagovaly jen sotva postřehnutelným zamrkáním a nezřítily se do hlubin Wall Streetu.
Uživatel knih.
Uživatel knih. | Foto: Reuters

Mark Zuckerberg spustil 3. ledna na Facebooku čtenářský kroužek. Komunita A Year of Books, ke které se rázem přidalo přes dvě stě tisíc uživatelů, má, jak napsal její guru, „číst každé dva týdny jednu novou knihu a diskutovat o ní.“

Nic proti četbě, na tříbení mysli skrze knihy věřím. Ale tohle je autentické asi tak, jako kdyby Mahátma Gándhí uspořádal závody v pojídání hamburgerů.

Facebook, jak známo, ze své podstaty tříští pozornost, podporuje těkání, ztěžuje soustředění. Na psaný text obzvlášť. Víc jak tři čtyři odstavce už jsou na displejích „dlouhé čtení“. Viset na Facebooku a zároveň mít čtenářský zážitek z Anny Kareniny prostě nejde. Dole na stránce chybí lajkovací tlačítko, chat veškerý žádný. Když čtete knihu – často jsou dokonce bez obrázků! - a máte ji vnímat a něco si z ní odnést, musíte být off-line. Neboli, otec zakladatel facebookářům vzkázal: běžte pryč, vypněte to (na chvíli). Dělejte něco jiného než to, co (dobře) živí moji firmu.

Vlastně je div, že akcie Facebooku reagovaly jen sotva postřehnutelným zamrkáním a nezřítily se do hlubin Wall Streetu.

Ale kdeže. Z Facebooku se nestane Book. Dvě stě tisíc čtenářů knížek na tom nic nezmění. Nepřijdou o facebookové reflexy a tiky; naopak, vyztuží další facebookovou skupinu, početnou a s šéfem v čele. Jsou to věrní čtenáři – Facebooku.

Buřič Zuckerberg – je mu teprve třicet, nezapomínejme - v novoročním comingoutu prohlásil: „Zjistil jsem, že čtení knih mě velmi intelektuálně naplňuje. Knihy plně umožní prozkoumat téma a ponořit se do něho hlouběji než většina dnešních médií.“

Zlatá slova. Například taková Digitální demence od německého profesora Manfreda Spitzera, která pojednává, stručně řečeno, o tom, jak si vyklikáváme mozek z hlavy. To by byl přesně bestseller pro zuckerbergovce – téma prozkoumává opravdu plně a s ponorem skoro až na dno.

Anebo něco od Kafky. Zeměměřič K. ztracen v absurditě. To by stálo za promrskání ve skupině!

Lékař Martin Jan Stránský přirovnává sociální sítě ke kasinu a jejich náruživé uživatele ke hráčům se závislostí: „Prostřednictvím dopaminu v mozku cítíme slasti a dobré pocity. Tato látka stoupne v nepatrném poměru, i když si zapnete počítač, protože máte očekávání. I negativní očekávání zvyšuje hladinu dopaminu. Proto jsou sociální sítě subtilně návykové.“

Stát se hloubavým čtenářem i kvalitním facebookářem, to je dost nebezpečná ambice. Počítejte s abstinenčními příznaky (nebo si zvykněte obstarávat dopamin jinde). V horším případě zjistíte, že nestíháte ani jedno ani druhé a že vám hrozí akutní rozdvojení osobnosti.

Naštěstí, novoroční předsevzetí jsou od toho, aby se porušovala. A sladce prokrastinovat se dá i s knížkou, nejen u počítače a mobilu s Facebookem. Stačí si vybrat.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Pardubice pomůže zachraňovat zkušený útočník Vondrka

Hokejový útočník Michal Vondrka posílil poslední tým extraligy Pardubice. Do Dynama zamířil sedmatřicetiletý bronzový medailista z mistrovství světa z roku 2012 z Mladé Boleslavi, kde v této sezoně nosil kapitánské céčko. Pardubice tak po návratu devětatřicetiletého útočníka Tomáše Rolinka z druholigového Vrchlabí získaly další posilu pro boj o záchranu.

"Jsme velmi rádi, že se nám podařilo Michala získat do konce sezony. Jedná se o komplexního a velmi zkušeného hokejistu, který nám pomůže v závěrečných utkáních extraligy," řekl člen představenstva Dušan Salfický klubovému webu.

"Jsme rádi, že se po příchodu Tomáše Rolinka povedlo získat další velké jméno. Michal má spoustu zkušeností, které se nám budou v závěru sezony určitě hodit. Počítáme s ním na přesilové hry a věříme, že nám pomůže s produktivním útokem," uvedl trenér Milan Razým.

Podle klubového webu se Pardubice na příchodu posily dohodly díky nové marketingové spolupráci se společnostmi Petra Dědka, přičemž výše plnění odpovídá Vondrkovu kontraktu. Útočníka čeká debut v neděli v pražské O2 areně proti Spartě. "Michal se zítra před ranním tréninkem připojí k týmu a bude i zařazen do sestavy proti Spartě," doplnil Salfický.

před 1 hodinou

Koudelka skončil v Titisee-Neustadtu třiadvacátý, vyhrál Kubacki

Skokan na lyžích Roman Koudelka skončil třiadvacátý v závodu Světového poháru v německém Titisee-Neustadtu. Podruhé v sezoně vyhrál vítěz Turné čtyř můstků Polák Dawid Kubacki.

V prvním závodu po odvolání reprezentačního trenéra Jakuba Jiroutka, kterého nahradil asistent Antonín Hájek, skočil Koudelka v obou kolech shodně 132 metrů. Druhý z českých závodníků Viktor Polášek předvedl v 1. kole 127,5 metru a obsadil 38. místo.

Svěřenec českého kouče Michala Doležala Kubacki měl v každém kole nejdelší pokus. V prvním kole o půl metru přelétl 140 metrů a ve druhém skočil 141 metrů. Potřetí v řadě a popáté v sezoně skončil druhý Stefan Kraft z Rakouska.

Z třetího místa se radoval Rjoju Kobajaši z Japonska. Němec Karl Geiger skončil dvanáctý a udržel se v čele průběžného pořadí seriálu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy