Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
7. 1. 2015 13:30

Zuckerberg se dal na knížky, co s námi bude?

Vlastně je div, že akcie Facebooku reagovaly jen sotva postřehnutelným zamrkáním a nezřítily se do hlubin Wall Streetu.
Uživatel knih.
Uživatel knih. | Foto: Reuters

Mark Zuckerberg spustil 3. ledna na Facebooku čtenářský kroužek. Komunita A Year of Books, ke které se rázem přidalo přes dvě stě tisíc uživatelů, má, jak napsal její guru, „číst každé dva týdny jednu novou knihu a diskutovat o ní.“

Nic proti četbě, na tříbení mysli skrze knihy věřím. Ale tohle je autentické asi tak, jako kdyby Mahátma Gándhí uspořádal závody v pojídání hamburgerů.

Facebook, jak známo, ze své podstaty tříští pozornost, podporuje těkání, ztěžuje soustředění. Na psaný text obzvlášť. Víc jak tři čtyři odstavce už jsou na displejích „dlouhé čtení“. Viset na Facebooku a zároveň mít čtenářský zážitek z Anny Kareniny prostě nejde. Dole na stránce chybí lajkovací tlačítko, chat veškerý žádný. Když čtete knihu – často jsou dokonce bez obrázků! - a máte ji vnímat a něco si z ní odnést, musíte být off-line. Neboli, otec zakladatel facebookářům vzkázal: běžte pryč, vypněte to (na chvíli). Dělejte něco jiného než to, co (dobře) živí moji firmu.

Vlastně je div, že akcie Facebooku reagovaly jen sotva postřehnutelným zamrkáním a nezřítily se do hlubin Wall Streetu.

Ale kdeže. Z Facebooku se nestane Book. Dvě stě tisíc čtenářů knížek na tom nic nezmění. Nepřijdou o facebookové reflexy a tiky; naopak, vyztuží další facebookovou skupinu, početnou a s šéfem v čele. Jsou to věrní čtenáři – Facebooku.

Buřič Zuckerberg – je mu teprve třicet, nezapomínejme - v novoročním comingoutu prohlásil: „Zjistil jsem, že čtení knih mě velmi intelektuálně naplňuje. Knihy plně umožní prozkoumat téma a ponořit se do něho hlouběji než většina dnešních médií.“

Zlatá slova. Například taková Digitální demence od německého profesora Manfreda Spitzera, která pojednává, stručně řečeno, o tom, jak si vyklikáváme mozek z hlavy. To by byl přesně bestseller pro zuckerbergovce – téma prozkoumává opravdu plně a s ponorem skoro až na dno.

Anebo něco od Kafky. Zeměměřič K. ztracen v absurditě. To by stálo za promrskání ve skupině!

Lékař Martin Jan Stránský přirovnává sociální sítě ke kasinu a jejich náruživé uživatele ke hráčům se závislostí: „Prostřednictvím dopaminu v mozku cítíme slasti a dobré pocity. Tato látka stoupne v nepatrném poměru, i když si zapnete počítač, protože máte očekávání. I negativní očekávání zvyšuje hladinu dopaminu. Proto jsou sociální sítě subtilně návykové.“

Stát se hloubavým čtenářem i kvalitním facebookářem, to je dost nebezpečná ambice. Počítejte s abstinenčními příznaky (nebo si zvykněte obstarávat dopamin jinde). V horším případě zjistíte, že nestíháte ani jedno ani druhé a že vám hrozí akutní rozdvojení osobnosti.

Naštěstí, novoroční předsevzetí jsou od toho, aby se porušovala. A sladce prokrastinovat se dá i s knížkou, nejen u počítače a mobilu s Facebookem. Stačí si vybrat.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Čeští plochodrážníci vybojovali stříbro ve MS družstev na dlouhé dráze

Historického úspěchu dosáhli čeští jezdci v mistrovství světa družstev na dlouhé ploché dráze, když v německé Vechtě vybojovali stříbrné medaile. Josef Franc, Hynek Štichauer a Martin Málek podlehli ve finále Francouzům, kteří obhájili loňský premiérový triumf.

O velké překvapení se čeští reprezentanti postarali v semifinále, v němž před deseti tisíci diváků vyřadili favorizované Němce. Domácímu týmu nepomohl ani úřadující světový šampion mezi jednotlivci Martin Smolinski. Osminásobní mistři světa se museli spokojit s bronzem.

Dosavadním největším úspěchem českých jezdců bylo třetí místo z roku 2016 z Mariánských Lázní.

před 1 hodinou

Volejbalisté porazili na ME bez ztráty setu Estonsko

Čeští volejbalisté zaznamenali na mistrovství Evropy první výhru ve skupině D. Svěřenci trenéra Michala Nekoly dnes v Rotterdamu i díky deseti esům zdolali Estonsko 3:0 po setech 25:18, 34:32 a 28:26.

Nejvíce bodujícím hráčem utkání byl český univerzál Jan Hadrava s 23 body. Dramatický druhý i třetí set navíc vždy ukončil nechytatelným podáním.

Dalšími českými soupeři budou v pondělí mistři světa Poláci. Pak je ještě čeká Nizozemsko a Černá Hora. Do osmifinále postoupí nejlepší čtveřice.

Další zprávy