Petr Vizina Petr Vizina | Názory
6. 1. 2020 15:00

Rána místo požehnání. O papeži, který vypadl z role

Historie papežství je plná kuriózních příběhů. Stejně jako těch vznešených. Aktuální historka o mocném muži, který plácl ženu z davu, je kuriózní i vznešená zároveň. A nabízí poučení každému, komu ujedou nervy.
Papež se snaží vyprostit z náhlého sevření ruky
Papež se snaží vyprostit z náhlého sevření ruky | Foto: Reuters

Ten záběr byl jedním z nejčastěji sdílených videí minulého týdne. Ať už považujeme náboženství za vznešený cit, nebo zhoubné opium, malá velká nehoda jedné zbožné ženy na vatikánském náměstí nám nejspíše neunikla. Snad každý totiž zažil životně důležitou schůzku, která vyšla vniveč.

Foto: Jan Kačer

V poslední večer loňského roku zdravil papež poutníky před svatopetrskou bazilikou. Hlava víc než miliardy pozemských katolíků, třiaosmdesátiletý muž v bílém, se blíží k ženě, jedné z nekonečného zástupu věřících. Papež se usmívá, třese rukou holčičce v kulichu, požehná i vedle stojícímu chlapci, zní vzrušené dětské hlásky. Nechte děti přijít ke mně! Žena se pokřižuje, papež je na dotek. Kolik času a námahy to nejspíš stálo, aby uhájila místo hned v první řadě. Jenomže když jí má František srdečně potřást rukou a usmát se na ni, papež zamává kamsi dozadu a odvrací se. Tohle ne, řekne si nejspíš žena. Nepustím tě, dokud mi nepožehnáš!

Papež v tu chvíli vypadne z role, show dostává trhlinu. Opovážlivkyni, která si ho uzurpovala, plácne přes ruce. Tušili jsme, že papež je jen člověk, ale teď to i vidíme. "Ukázal, že se umí naštvat. Dal ránu místo požehnání. Vznětlivý Jihoameričan udeřil ženu. Papeži spadla maska, zahlédli jsme monstrum." Média Františka tentokrát nešetřila.

Papež ztratil trpělivost a plácl dychtivou ženu v davu přes ruku
0:50
Papež ztratil trpělivost a plácl dychtivou ženu v davu přes ruku | Video: Reuters

Na celé příhodě je ale zajímavého něco jiného než to viditelné a už milionkrát okomentované. Totiž postava a úřad papeže jako takového.

Ztratil jsem se, promiňte

Staroslavná instituce už podle všech předpovědí dávno neměla existovat. "Vidět Rolling Stones je něco jako vidět papeže. Zážitek do památníčku," napsal zkraje 90. let časopis Rock & Pop po koncertě legendární kapely. Zdá se, že ještě nenastal čas památníčky zahazovat. Možná kvůli kapele, jejíž členové jsou de facto papežovými vrstevníky. Určitě však kvůli Františkovi, který disponuje v mnoha palčivých otázkách dneška nepřeslechnutelným hlasem.

Skepse, pokud jde o trvanlivost papežství, není vynálezem moderní doby. Papeže - tuto po staletí čistě italskou specialitu - totiž často ovládala mocichtivost a hašteřivost. A jak říkají sami čeští katolíci, "církev musí být opravdu od Boha, poněvadž nejen komunistům, ale ani papežům se ji nepodařilo přes veškeré úsilí zničit".

Leckdy opravdu nebylo malé. Dobře to ilustruje kniha německého historika Huberta Wolfa Konkláve v kapitole o "synodě mrtvých". V jejím průběhu nařídil Štěpán VI. roku 897 exhumaci svého předchůdce Formosy, aby mohl tlejícího nebožtíka usadit pro výstrahu mezi kardinály, kde mu pak nechal useknout tři prsty a setnout hlavu. Historie papežství je takových kuriózních příběhů plná. A nechybí v ní přirozeně ani ty vznešené. Aktuální historka o mocném muži, který plácl ženu z davu, je kuriózní i vznešená zároveň. A od silvestra nabízí poučení každému, komu ujedou nervy.

Na Nový rok, den po incidentu, pronesl František promluvu, v níž odsoudil násilí na ženách. A nakonec se omluvil i za svůj výpad. "Láska nás činí trpělivějšími. Často trpělivost ztrácíme, já též. Omlouvám se, že jsem dal včera špatný příklad."

Postsekulární Západ nejspíš neoslovují dogmata, která má papež ze svého úřadu bránit a zachovávat, ale morálka, kterou v té drobné epizodě s plácnutím ztělesňuje. Dogmata s morálkou souvisejí, ale těžkou otázku "jak" nechme na jindy. Začněme řešením jednoduššího kvízu. Na otázku, zda tu papežství vydrží déle než Rolling Stones, není zas tak těžké správně odpovědět. Kde ale brát nekonečnou trpělivost s lidmi přesvědčenými, že právě nadešla jejich chvíle?

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Britská policie řešila tanker v Lamanšském průlivu. Na palubě byli černí pasažéři

Britská policie spolu s pobřežní a pohraniční stráží v neděli zasahovaly kvůli incidentu na ropném tankeru v Lamanšském průlivu jižně od ostrova Wight. Důvodem bylo několik černých pasažérů, kteří podle sdělení policie slovně vyhrožovali posádce. Informovala o tom agentura Reuters. Rozhlas ostrova Wight večer oznámil, že operace skončila zatčením sedmi podezřelých.

"Na palubě tankeru bylo několik černých pasažérů, kteří slovně vyhrožovali posádce. Nikdo nebyl zraněn," uvedla policie v prohlášení. BBC citovala právníky řeckého majitele lodi, podle nichž "stoprocentně nejde o únos", jak se předtím také spekulovalo.

K lodi, která se plaví pod liberijskou vlajkou, vyrazila v neděli plavidla pobřežní stráže i vrtulníky. Tanker Nave Andromeda, dlouhý 228 metrů, podle AP vyplul 6. října z Lagosu v Nigérii a do jihoanglického přístavu Southampton měl dorazit dnes dopoledne.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Gebre Selassie přihrál na gól při remíze Brém s Hoffenheimem

Fotbalisté Brém v sestavě s českými reprezentanty Jiřím Pavlenkou a Theodorem Gebre Selassiem, který přihrál na gól, remizovali v utkání 5. kola německé ligy s Hoffenheimem 1:1. Wolfsburg poprvé vyhrál, po předchozích čtyřech remízách porazil nováčka z Bielefeldu 2:1.

V dresu Hoffenheimu podobně jako ve čtvrtečním zápase "liberecké" skupiny Evropské ligy s Crvenou zvezdou Bělehrad (2:0) absentoval kvůli nákaze koronavirem Pavel Kadeřábek. Brémy se ujaly vedení v páté minutě, poté co Gebre Selassieho přízemní centr z pravého křídla zakončil Maximilian Eggestein. Pavlenka kapituloval ve 22. minutě po střele Dennise Geigera do horního rohu branky.

Wolfsburg posunulo k prvnímu tříbodovému zisku povedených 80 sekund v 19. a 20. minutě. "Vlci" nejprve skórovali z nacvičeného signálu po přímém volném kopu, poté co Maximilian Arnold našel za zdí postaveného Wouta Weghorsta.

Druhá branka padla po chybě hostů v následné rozehrávce. Vybojovaný míč se po sérii doteků dostal až k Arnoldovi, jenž se po gólové asistenci zapsal i mezi střelce. Bielefeld snížil až deset minut před koncem ranou Svena Schipplocka uvnitř šestnáctky.

Německá fotbalová liga - 5. kolo:

Wolfsburg - Bielefeld 2:1 (19. Weghorst, 20. Arnold - 80. Schipplock), Brémy - Hoffenheim 1:1 (5. Eggestein - 22. Geiger).

Tabulka:

1. Lipsko 5 4 1 0 12:3 13
2. Bayern Mnichov 5 4 0 1 22:8 12
3. Dortmund 5 4 0 1 11:2 12
4. Stuttgart 5 2 2 1 10:6 8
5. Mönchengladbach 5 2 2 1 8:8 8
6. Brémy 5 2 2 1 7:7 8
7. Eintracht Frankfurt 5 2 2 1 7:9 8
8. Hoffenheim 5 2 1 2 9:7 7
9. Augsburg 4 2 1 1 5:3 7
10. Wolfsburg 5 1 4 0 4:3 7
11. Union Berlín 5 1 3 1 8:6 6
12. Leverkusen 4 1 3 0 3:2 6
13. Freiburg 5 1 3 1 6:9 6
14. Bielefeld 5 1 1 3 4:8 4
15. Hertha Berlín 5 1 0 4 9:12 3
16. Kolín nad Rýnem 5 0 2 3 5:9 2
17. Schalke 5 0 1 4 2:19 1
18. Mohuč 5 0 0 5 4:15 0
Další zprávy