ČTK ČTK | Názory
26. 1. 2018 10:50

Souboj civilizací, vyrovnané Šance Zemana i Drahoše, píší Slováci

Drahoš je "politickým laikem". Zeman zase "příkladem politika, který by už neměl zastávat vysoké posty. A možná žádné."
Jiří Drahoš s manželkou zdraví příznivce po skončení čtvrteční debaty.
Jiří Drahoš s manželkou zdraví příznivce po skončení čtvrteční debaty. | Foto: Jakub Plíhal

V českých prezidentských volbách se rozhodne o tom, zda zemi povede nudný proevropský akademik se slušným vystupováním nebo žoviální politik s propagandistickou, prokremelskou rétorikou, postavenou na zastrašování, napsal slovenský zpravodajský portál Aktuality.sk. V posledním televizním duelu obou kandidátů byl podle něj úřadující prezident Miloš Zeman stejně slabý jako soupeř o post hlavy státu Jiří Drahoš. List Sme napsal, že kampaň vyrovnala šance Zemana a Drahoše na zvolení.

"Druhé kolo prezidentských voleb je do jisté míry soubojem civilizací, kultur," napsal portál Aktuality.sk. Na jedné straně stojí současný prezident Zeman, který je zkušeným politickým matadorem a který hraje na citlivé struny, z níž nejcitlivější je zastrašování migranty. Zemana označil portál politikem, který vidí směřování země na východ, tedy k Rusku a Číně.

"Zeman je příkladem politika, který by už neměl zastávat vysoké posty. A možná žádné. V historii České republiky patřil k nejvlivnějším a nejdůležitějším lidem. Dnes je ovšem pro demokracii v zemi velkým rizikem," uvedl portál.

Akademik Drahoš je zase podle portálu politickým laikem. "Nemá ani zdatný verbální projev. Na druhé straně nepolarizuje společnost strachem a nenávistí. A uvědomuje si, že místo moderní České republiky je v západní Evropě, přesněji v Evropské unii," uvedl portál.

Portál Aktuality.sk napsal, že v posledním televizním duelu prezidentských kandidátů byl Drahoš útočný a čas od času vytáhl vtipnou poznámku, ale nevyhnul se slabým momentům. Zeman podle portálu zase působil nudně a zpomaleně než obvykle.

"Drahoš bude slušný, ale nevýrazný. Zeman svůj stín nepřekročí," napsal list Sme o budoucím prezidentovi. Dodal, že v případě zvolení Zemana bude Česko pět let čekat na nového prezidenta, který může obnovit úctu k úřadu, a že Zeman kromě populismu a demagogie do české politiky nic zásadního nepřinesl.

Bývalý šéf České akademie věd Drahoš podle Sme není člověkem, který by se orientoval v politice a v případě zvolení hlavou státu to bude vidět. "Po vyprchání prvotní euforie Drahošových voličů z toho, že vulgární a útočný Zeman odešel z Pražského hradu, nastanou první chvíle vystřízlivění z Drahoše. Ukáže se i to, že Drahoš navzdory vkládaným nadějím není Václav Havel, dokonce ani Václav Klaus," soudí list. Doplnil, že po Zemanovi by země ale měla důstojného prezidenta, který úmyslně nerozděluje společnost.

Podle listu Denník N Drahoš ve druhé televizní debatě prezidentských kandidátů odrážel výpady Zemana a nejlepší výkon v prezidentské debatě předvedla Česká televize a její moderátorka. Také portál Aktuality.sk napsal, že duel vyhrála moderátorka a že Zeman byl slabý jako Drahoš.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Salač odstartuje do Velké ceny San Marina z předposlední řady

Filipu Salačovi kvalifikace na Velkou cenu San Marina silničních motocyklů nevyšla, do nedělního závodu Moto3 odstartuje z předposlední deváté řady. Devatenáctiletý český jezdec byl klasifikován na 26. místě, což je jeho nejhorší kvalifikační výsledek od Malajsie v listopadu 2019.

Salač po vydařeném pátku, kdy v trénincích figuroval v nejlepší desítce, nedokázal v dnešním třetím tréninku na rozdíl od většiny soupeřů zrychlit a musel už do první části kvalifikace. V ní obsadil dvanácté místo a do druhé části pro nejrychlejších osmnáct nepostoupil.

V italském Misanu se na prvních čtyřech místech nejslabší třídy seřadili domácí jezdci, třetí pole position v sezoně vybojoval Romano Fenati.

Kvalifikace na Velkou cenu San Marina, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Misanu:

Moto3: 1. Fenati (It./Husqvarna) 1:41,756, 2. Foggia (It./Honda) -0,257, 3. Antonelli (It./KTM) -0,264, …26. Salač (ČR/KTM) nepostoupil do druhé části kvalifikace.

MotoGP: 1. Bagnaia (It./Ducati) 1:31,065, 2. Miller (Austr./Ducati) -0,249, 3. Quartararo (Fr./Yamaha) -0,302.

Další zprávy