ČTK ČTK | Názory
24. 5. 2017 11:05

Z krize vyšli lépe Babiš a Zeman než Sobotka, píše slovenský list

Zároveň podle Denníku N vážně utrpěla Babišova léta pracně budovaná image "alfa samce", kterému se nic nemůže postavit do cesty.
Foto: Jakub Plíhal

V české vládní krizi prohrávají všichni a nejvíce demokracie. Prezident Miloš Zeman a šéf hnutí ANO Andrej Babiš vyšli z krize oslabeni, mají ovšem větší šanci dohnat ztrátu než jejich rival, premiér Bohuslav Sobotka, napsal dnes slovenský list Denník N.

"Nikdo nevyhrál, všichni v různé míře prohráli, ale o poznání hůře dopadl premiér Sobotka - má totiž slabší možnosti, jak ztráty dohnat. Vůbec nejhorší porážku ovšem utrpěla česká demokracie tím, že po tolika silných prohlášeních a předvádění se v podstatě zůstává vše při starém," uvedl list. Politici podle něj promeškali příležitost ukázat, že i v demokracii lze problémy řešit efektivně a principiálně.

List soudí, že vážně utrpěla Babišova léta pracně budovaná image "alfa samce", kterému se nic nemůže postavit do cesty, obrázek manažera a nepolitika, jenž přišel zúčtovat s tradiční zkorumpovanou politickou elitou. "Do voleb má ještě pět měsíců a po odchodu z vlády se může naplno věnovat kampani. Nikdo v Česku nemá na kampaň tolik prostředků jako Babiš a jeho spojenec Zeman, který zabojuje o své opětovné zvolení v prezidentské volbě na začátku příštího roku," uvedl list.

Doplnil, že obě kampaně se patrně propojí a Babiš a Zeman se budou vzájemně podporovat v boji proti tradičním stranám a v podrývání demokratického systému. Oba podle listu mají výhodu v tom, že jejich voliči jsou velmi nenároční.

Také Zeman vyšel z vládní krize podle deníku oslaben, a to kvůli snaze za každou cenu ukázat moc a ponížit Sobotku. List připomněl, že do prezidentských voleb je ještě daleko. "Zeman má na kampaň značné prostředky zejména proto, že pro ni bezostyšně využívá svou funkci, například časté návštěvy hlavy státu v regionech. Nemluvě o tom, že si jeho znovuzvolení přejí Moskva i Peking a obě země svou podporu nepochybně vyjádří nejen šířením falešných zpráv, ale i finančně," soudí list.

Deník napsal, že Sobotka se snažil vypadat během vládní krize rozhodně a chlapsky, často ovšem měnil postoje a navenek působil spíše nerozhodně a zoufale. Podle listu je jedním z důvodů, proč Sobotka vyšel z krize nejhůře, také skutečnost, že demokratičtí politici mají obvykle náročnější voliče.

"S Babišem vládl více než tři roky a nesmyje ze sebe, že se z něj rozhodný demokrat a zastánce poctivé politiky stal až pod vlivem vývoje volebních preferencí, které jeho straně předpovídaly krutou porážku a Babišovi velké vítězství," napsal deník, podle kterého Sobotkovi nepomohly ani konflikty v jeho mateřské straně ČSSD.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Pražská burza znovu zaznamenala nejvýraznější pokles od června 2016

Index PX klesl o 2,91 procenta na 1002,24 bodu. Podobně výrazný propad postihl burzu už v pondělí, kdy index PX oslabil o 2,81 procenta. Burza ztratila už pošesté v řadě. Propad ji přiblížil hranici 1000 bodů, pod kterou byla naposledy loni 10. října. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy. Podle analytiků trhy ztrácejí kvůli obavám z šíření nového koronaviru.

Index PX většinou zaznamenává denní poklesy pouze v desetinách procenta. Jen výjimečně v posledních letech oslabil za jeden den o více než dvě procenta. Už v pondělí po informacích o nových případech nákazy koronavirem v dalších zemích zaznamenala pražská burza největší denní propad od konce června 2016.

Tehdy index PX v některých dnech ztrácel i více než tři nebo čtyři procenta v reakci na referendum ve Velké Británii, ve kterém Britové rozhodli o vystoupení své země z Evropské unie.

Další zprávy