reklama
 
 

Politikář: 50 odstínů obstrukcí, záznam na ČT po půlnoci

25. 7. 2014 16:50
Cestování v čase není žádný problém. Stačí zadat okamžik, do kterého chcete odcouvat, v něm zastavit a opravit minulost tak, aby nedělala potíže.

Politikář je pravidelná páteční rubrika, ve které účtujeme s politiky a politikou.

Politikář - Dobrý den, milí čtenáři. Znáte to. Každému z nás se přece stalo, že udělal něco, co ho strašlivě mrzí, ale už se to nedá vzít zpátky. Tolik to bolí, člověk by v tu chvíli dal všechno na světě za to, kdyby mohl vrátit čas. To když vám z úst vyklouzne nějaká trapná narážka. Když nevědomky kousnete do plesnivého salámu. Když obránce přihraje soupeři před vlastní prázdnou branku. Když Mr. Bean poprská vzácný obraz a pak se ho pokouší čistit a je to čím dál tím horší.

Jsou chyby, které se ve skutečném životě napravit nedají. A pak jsou tu chyby, které se dělají v Poslanecké sněmovně. A tam to jde! Protože tam se pohybujete v jiném časoprostoru. Cestování v čase není žádný problém. Stačí zadat okamžik, do kterého chcete odcouvat, v něm zastavit a opravit minulost tak, aby nedělala potíže. Jde o největší vědeckotechnologický pokrok od přistání člověka na Měsíci.  

Malý krok pro poslance, avšak velký skok pro zákonodárný proces učinil sociální demokrat Ladislav Šincl, který si ve středu po 70 minutách vzpomněl, že o benzínové dani hlasoval špatně, načež se Sněmovna o dva dny později vrátila do bodu A a Šincl a spol. hlasovali ještě jednou – a úspěšně. Někdo to přirovnává ke druhému pokusu ve skoku o tyči. Jiným zase připadá, že tentokrát byl zmermomocněn nejen jednací řád, ale i dosud běžně používané fyzikální zákony. To ale není nic nového – imunita na cokoli, co se děje uvnitř parlamentních zdí, je přece popírá také.

Jádro parlamentní demokracie se od příště soustředí na to, jaké benefity se poskytují těm, kdo se při hlasování zmýlili, ale jsou ochotni svou chybu napravit. Neboli jestli lidem jako poslanec Šincl bude stačit koupit panáka, nebo křeslo v dozorčí radě. Schůze Sněmovny se tím pádem asi trochu protáhnou, ale taková daň za kvalitu se přece vyplatí.

* * * Jinak, to hlasování o benzínu bylo jedno z nejprimitivnějších, takže jestli ministerský předseda tvrdí, že jeho poslanci byli „dezorientovaní“, znamená to jediné -  je třeba zpřísnit pravidla parlamentní prohibice.

* * * V pátek se poslanci ještě trochu poškorpili. Například opozice se se sociální demokracií dohodla, že odejde na chodbu, ale než se stačila vrátit, rozjela sociální demokracie hlasování, načež protřelý Marek Benda varoval, ať to na ně příště nezkoušejí, nebo že dojde na vylévání minerálek do hlasovacích zařízení. 50 odstínů obštrukcí.

* * * Naše rubrika Tesat ještě neměla jednoznačnějšího vítěze než tento týden Andreje Babiše, zděšeného z pravé tváře parlamentarismu. „Je to absolutně nechutné. Strašně se stydím, že tady vůbec sedím. Nic jsme neudělali a klasické parlamentní strany tady předvádějí, kdo ho má většího.“ Absolutně nechutné! (Záznam vysílá ČT24 v sobotu od 01:02 v noci).

* * * V letní blůzce s tenkými ramínky se do Sněmovny také dostavila známá dálniční kontrolorka a kandidátka do Senátu Miloslava Pošvářová. Její bohaté dračí tetování by se normálně stalo středem pozornosti a média by druhý den psala o „Franzovi v sukních“, takhle ale tisková konference nezaslouženě zapadla ve světle výše zmíněných alotrií.

Šance Pošvářové ve volebním obvodu Brno-město hodnotíme vysoko, protože volby jsou začátkem října, takže se dá předpokládat, že většinu kampaně ještě půjde odehrát bez rukávů.

* * * „Dalším problémem jsou odstávající uši dětí. Odborníci vedou debatu o tom, zda je operace vhodná u malého dítěte, nebo až v dospělém věku. Často se totiž stává, že odstáté uši zmizí samy,“ zamyslela se senátní kandidátka KSČM v Lounech Eva Kašová ve sloupku nazvaném „Krása není vše“, varujíc před unáhlenými zákroky plastické chirurgie.

* * * A do třetice ze života rady moudrých: Senátor Leopold Sulovský (Ostravak) se v těchto dnech vrátil z Grónska, kde kromě jiného zdolal 450 metrů vysoký skalní trojstěn. Povyprávěl: „Teplo způsobilo, že lední medvědy v místě základního tábora vystřídaly miliony komárů. Nebylo to příjemné, ale mnohem bezpečnější.“ To zní skoro jako politické motto, že? Hezký víkend, milí čtenáři.

autor: Jan Lipold | 25. 7. 2014 16:50

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama