Jan Lipold Jan Lipold | Zprávy o páté
8. 1. 2016 16:25

Politikář: Neber si, synečku, co kdo dává. Konec falešného multi-kulti ve volebním obvodu 81

Strana Svobodných zalovila v cílové skupině lidových myslivců. A jiné události týdne.
Senátor Ivo Valenta (volební obvod č. 81 Uherské Hradiště) v akci.
Senátor Ivo Valenta (volební obvod č. 81 Uherské Hradiště) v akci. | Foto: ČTK

Politikář je občasná páteční rubrika, ve které účtujeme s politiky a politikou.

* * * Dobrý den, milí čtenáři. Česko má první mobilní hráz proti přistěhovaleckému nebezpečí. Kupodivu bez většího zájmu veřejnosti vyrostla v Parlamentu České republiky, a to zásluhou senátora Ivo Valenty. Oděn do po slovácku vyšívané košile, státní občan a daňový rezident Monackého knížectví tu prosadil zrušení autorských poplatků za produkci folklorních písní, jejichž autor je neznámý.

Nejde ale jen o to, aby cimbálovka ušetřila. Akce má vyšší poslání. Tak pravil Valenta: „Všem, kteří tento zákon podpořili, bych rád poděkoval. Podpořili tím především folklor a tradiční lidovou kulturu, která je nejen rodinným stříbrem našeho národa, ale i naší společnou hrází proti migrantům a s nimi přicházejícími vlivy jiných kultur. A také: „Právě tyto aktivity jsou totiž jedním z pilířů, jak nepodlehnout falešným multikulturním ideám a ukotvit také v našich dětech kulturní kořeny našeho národa.“

Pokud si vzpomínáte na letní aféru s folklorním souborem z Beninu, zatčeným v Uherském Hradišti bez pasů a pro podezření z uprchlictví, musíte uznat, že to do sebe zapadá. Ve volebním obvodu č. 81 se žádná falešná multi-kulti netrpí, na to si můžete vsadit.

* * * Protagonista legendárního extempore v curyšské bance Peter Guzmický předstoupil před novináře a incident popsal slovy, že „se sešel čestný rytíř a čestný komunista". Buďto jde o spoiler na příští díl Hvězdných válek, nebo začátek dosud neznámé scénky Lasicy a Satinského. Každopádně to byl jediný relevantní okamžik tiskové konference dua Ransdorf-Guzmický.

* * * Pro případ, že vám uniklo: Hlavní hygienik České republiky nejdřív svým podřízeným oznámil, že rezignuje, jenže pak si nad tou zprávou umyl ruce.

* * * Pravděpodobně v reakci na to, co stálo v e-mailech ukradených premiéru Sobotkovi, vyznal se na Facebooku Jiří Ovčáček: „Jsem hrdý na prezidenta republiky, který nepotřebuje našeptávače. Vlastně ano, našeptávače má. Občany naší republiky, se kterými se pravidelně setkává a zajímá se o jejich názory.“

Vzhledem k tomu, že mezi poradci prezidenta figuruje například i předseda představenstva skupiny China Energy Company Limited Jie Ťien-ming, osmělujeme se replikovat: Kterakž pak vidíš mrvu v oku bratra svého, a v oku svém břevna neznamenáš?

* * * Důrazně poučeny zákulisím kauzy Nagyová, sázkové kanceláře po informaci Premiér se chystá zkrotit mocnou úřednici Vitáskovou. Chce být jejím šéfem“ okamžitě snížily kurs na politické přežití Bohuslava Sobotky. Případ budeme sledovat.

Foto: Facebook/Petr Mach

* * *  Rozruch vyvolal rozsudek ve věci žaloby na rudou poslankyni Martu Semelovou, po které žádal brněnský právník Michal Kincl (TOP 09) omluvu, protože mu způsobila „strach a úzkost z možné restaurace zločinného totalitního komunistického režimu“. Tím, jak v televizi zpochybňovala Miladu Horákovou a chválila Vasila Biľaka.

Tohle je samozřejmě extrémní případ, ale naprosto si neumíme představit, co by se dělo, kdyby soudce býval dal žalobci zapravdu. Protože úzkostné a jiné traumatizující stavy zažívá při zprávách s politiky asi tak každý druhý z nás, někdo i desetkrát denně. Po precedenčním rozsudku by nutně následovaly miliony žalob, a to i o náhradu způsobené (nemajetkové) újmy. Posudkoví psychologové by nevěděli, kam dřív skočit, politici by se nedoplatili.

A některé události, jako svatoštěpánské poselství prezidenta republiky, by justici paralyzovaly na rok dopředu.

Hezký víkend, milí čtenáři.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Španělský král pověřil premiéra Sáncheze sestavením další vlády

Úřadující španělský premiér a šéf socialistů Pedro Sánchez ve středu po jednání se španělským králem Felipem VI. oznámil, že od panovníka přijímá pověření k pokusu o sestavení nové vlády. Upozornil však, že celý proces pravděpodobně potrvá ještě týdny.

Sánchez uvedl, že od příštího týdne se pokusí získat na svou stranu další politické subjekty ve značně fragmentovaném parlamentu. "Žádná jiná alternativa není možná," zdůraznil socialistický politik. Hlasování o důvěře nové vládě v parlamentu však budou podle Sáncheze pravděpodobně předcházet ještě týdny jednání.

Socialisté (PSOE) zvítězili v listopadových předčasných volbách, ale nepodařilo se jim získat nadpoloviční většinu v parlamentu. Ze 350 poslanců jich mají pouze 120.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V 88 letech zemřela filozofka Eva Formánková. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77

Ve věku 88 let zemřela filozofka a redaktorka Eva Formánková. V 60. letech stála u vzniku edice Váhy, která se věnovala nemarxistické filozofii. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77. Formánková zemřela v neděli v Praze, poslední rozloučení se uskuteční v pátek od 14:30 na olšanském hřbitově. ČTK o tom dnes informoval její syn Jaroslav Formánek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy