Politikář je občasná páteční rubrika, ve které účtujeme s politiky a politikou.
* * * Dobrý den, milí čtenáři, vážení občané. Je to k nevíře, ale zemí na prahu adventu stále duní ozvěny oslav 17. listopadu. Protagonisté proslulé hybridní demonstrace na Albertově si ujasňují, kde se tam vlastně kdo vzal a kdo koho zná nebo nezná. Záhada jako Bermudský trojúhelník. Pobřežní stráž hlásí, že prezident ztroskotal u ostrova negativní deviace. Slovo týdne? Zákusečky!
* * * Nic neuklidní globálními hrozbami rozrušenou veřejnost víc, než když dva nejvyšší představitelé výkonné moci (věřte nebo ne, podle Ústavy mají být prezident a premiér na stejné lodi) jsou ve při přes média. Zeman Sobotkovi v rozhovoru pro MF Dnes vzkázal, že je drzý kluk a ohrožuje bezpečnost republiky. Hlavně že si pánové začali tykat; přátelství, to je někdy víc než láska.
* * * Král rešeršistů se sloní fotografickou pamětí ve zmíněném interview také prohlásil, že Evropská unie „prakticky zakázala domácí zabijačky“. Ministerstvo zemědělství a jiná kompetentní místa tuto oblíbenou fámu druhý den výslovně popřely, bez ohledu na to, jestli to psali vlevo dole nebo jinde.
* * * TOP 09 pořádá o víkendu svůj kruciální sněm. Pro budoucnost partaje nevěstí nic dobrého, že si k němu vybrala nejošklivější novostavbu v metropoli s výhledem na Olšanské hřbitovy, maskovanou názvem Hotel Don Giovanni. Tak aby se z árie nestala labutí píseň.
* * * Vyšlo najevo, že ministerstvo kultury chce povolit sprosťárny v televizi po celý den, ne až od deseti, pokud bude pořad označen příslušným výhrůžným piktogramem. Co víc si může Zemanův senátor–mediální jestřáb Veleba přát? Cesta objektivity na veřejnoprávní obrazovku je volná.
* * * Ještě k Albertovu 17. listopadu. Oslovení experti na politický showbiz se shodují, že jediným slabším místem performance byla státní hymna v podání a cappella. To obrátilo pozornost k hlubšímu problému: Hrad totiž stále postrádá dvorního pěvce či umělecký soubor, tedy hlas, který by v očích mas dodal státnímu poselství transcendentní rozměr.
Tuto roli po revoluci úspěšně plnili například Plastici nebo Lucie Bílá, která už ale po nadějném začátku po Zemanově boku překvapivě nepokračuje. Felix Slováček na sopránku to sám neutáhne. Jednání s Alešem Brichtou ztroskotala, protože odmítl shodit deku. Ringa se lidi bojí. Mluvčí Ovčáček nestíhá už teď. Tak kdo?
Anketa Český slavík se za těchto okolností mění v jakýsi prezidentský casting, hlavní pozornost se upírá ke kategorii nejlepší skupina. Kdo udá tón na příštím mítinku? Víme první: Ortel padne v sobotu večer na TV Nova.
* * * Prezident republiky přijal na Pražském hradě brigádního generála Tomáše Tuhého, aby „poděkoval policejnímu prezidentovi a jeho prostřednictvím celé Policii ČR za práci, kterou vykonávají při ochraně bezpečnosti našich občanů. Při té příležitosti ocenil i ochranu, kterou Policie ČR zajistila při akci na podporu prezidenta republiky na Albertově ve státní svátek 17. listopadu.“ (cit. dle hrad.cz)
Díky za ochranu bezpečnosti občanů, tj. za to, co má policie v popisu práce a kvůli čemu si ji platíme, se dají samozřejmě vyslovit v libovolný z 365 dní v roce. Jenže to by k tomu asi nešel přilepit ten Albertov, že. A zmaření provokace reakčních živlů bdělým úsilím bezpečnostních složek, to je za každého režimu speciální zakázka.
Hezký víkend, milí čtenáři.