Jan Lipold Jan Lipold | Zprávy o páté
9. 1. 2015 17:30

Škromachovi se nelíbily karikatury, ČT prý zlehčuje teror

Politikář nemůže vyloučit ani možnost, že poselství některých obrázků nepochopil úplně tak jako jejich autoři.
Foto: Paris P. Tuzun, @paristuzun, Twitter.

Politikář je občasná páteční rubrika, ve které účtujeme s politiky a s politikou.

Politikář - Dobrý den, milí čtenáři. Místopředseda Senátu Zdeněk Škromach, přibližně šestý až sedmý nejvyšší ústavní činitel České republiky, ve čtvrtek na Facebooku napsal: Pozdní večer a já se nestačím divit „tvorbě“ ČT24. Nějaká podivná blondýna prezentuje terorismus jako umělecký čin prostřednictvím nějakých podivných karikatur. Ze zavrženíhodného zvěrstva, kde byla povražděna spousta nevinných lidí dělá ČT umělecký zážitek. Je čas udělat pořádek s podobnou tolerancí vůči světovému terorismu a jeho zlehčování v našich veřejnoprávních médiích. Hezký večer.

Pokusili jsme se zpětně zjistit, oč šlo. Napřed nás zmátla ta „podivná blondýna“, protože ČT2 tou dobou dávala publicistický magazín Queer, tentokrát s podtitulem „Nejkrásnější ženy Paříže - portrét dvou svérázných pařížských travesti umělců“. Ale usoudili jsme, že na tohle by se Zdeněk Škromach asi nekoukal ani omylem a že ho pobouřila opravdu ta čtyřiadvacítka. Tam před půlnocí šla repríza Událostí v kultuře a první reportáž ukázala výběr z karikatur, kterými světoví kreslíři reagovali na pařížský teroristický útok, respektive skládali poctu kolegům z Charlie Hebdo.

Je potřeba říct, že ČT ty kresby prezentovala velmi decentně. (Mimochodem, příspěvek nazvala "Podpora Charlie Hebdo", v iVysílání pak "Karikatury dodávající odvahu".) Moderátorka sice byla „blondýna“, ale vůbec nic „podivného“ jsme na ní neshledali. Ani v nejmenším nezpochybňujeme vkus a právo na svobodný úsudek pana Škromacha, nicméně ony kresby kromě České televize publikovaly stovky, možná tisíce médií napříč civilizovaným světem a nevšimli jsme si, že by je mnoho lidí bralo jako zlehčování terorismu nebo že by v nich vidělo „terorismus jako umělecký čin“. Nemůžeme zcela vyloučit ani možnost, že jestřáb Zdeněk Škromach poselství některých obrázků nepochopil úplně tak jako jejich autoři.

To by tolik nevadilo, pokud z toho nevyvozoval nějaké vážné důsledky vůči České televizi. Což, zdá se, vyvozuje.

* * * Ještě z veřejnoprávní zóny: generální ředitel Českého rozhlasu Peter Duhan se na veřejném jednání parlamentního výboru vyjádřil, že kdyby se Hovory z Lán vysílaly dál živě, hrozil by „průser“. Z toho soudíme, že pořad zůstane zachován a místo prezidenta republiky se zmocní role hosta on sám. Volejte řediteli!

Terazky som námestníkom.
Terazky som námestníkom. | Foto: YouTube.com

* * * Média informovala, že náměstkem ministra obrany se stane Jakub Landovský (politolog, ČSSD). Syn se potatil a to je dobře. Hodně štěstí!

* * * Přesně deset let po kauze Grossova bytu je tu kauza Mynářovy vily. Našly by se některé dílčí podobnosti: například Stanislav Gross se ze šlamastyky snažil vyklouznout tím, že by požádal o prověrku Národního bezpečnostního úřadu. Rozdíl je naopak v tom, že Gross tehdy prověrku chtěl, kdežto Vratislav Mynář o ni očividně nestojí - jinak by z něj přece NBÚ nemusel dlouhé měsíce mámit příslušné podklady.

Mimo to se také nezatěžuje sháněním nějakých strýčků Viků a šachováním se směnkami (pamětníci vědí). Nemusí, řka „to není podstatné“.

Náš tip: Mynář nakonec odstoupí z funkce s vysvětlením, že už není s to čelit zlé pomlouvačné kýmsi pečlivě režírované kampani, která poškozuje dobré jméno Hradu.

Aby dokázal, že jeho úmysly jsou čestné, pozve kancléř do vily sociální centrum Klinika. Squateři neobydlenou ruinu totálně zrekonstruují, pak je odvede zásahová jednotka.

Hezký víkend, milí čtenáři.

 

Právě se děje

Další zprávy